Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Perła w koronie polskich uzdrowisk. Kuracjusze zachwalają leczniczą wodę
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 16.03.2024 12:13

Perła w koronie polskich uzdrowisk. Kuracjusze zachwalają leczniczą wodę

Sanatorium Lądek-Zdrój
Fot. Facebook-@Kurort Lądek-Zdrój

To nieduże miasto leży na Dolnym Śląsku, w Kotlinie Kłodzkiej, w otoczeniu Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Znajduje się tam uzdrowisko, które ma właściwości unikalne w skali europejskiej.

Lądek-Zdrój jest znany ze swoich wód termalnych. Te specjalne wody mają domieszkę radonu, siarczków i fluorków. W uzdrowisku Lądek-Zdrój głównie leczy się choroby reumatyczne, ortopedyczne i neurologiczne. To miejsce jest oazą zdrowia i relaksu dla wielu pacjentów.

Z czego słynie Lądek-Zdrój? Kuracjusze zachwalają leczniczą wodę

Lądek-Zdrój, położony u stóp malowniczych Gór Złotych, Gór Bialskich i Krowiarek, to uzdrowisko o wyjątkowym klimacie. Ten łagodny klimat, zaliczany do tzw. strefy klimatycznej “górskiej dolnej”, jest najwyżej oceniany pod względem wartości klimatoterapeutycznych. Działa oczyszczająco na układ nerwowy, umożliwia wyciszenie i relaks. To idealne miejsce na wypoczynek.

Największym skarbem tego kurortu są wody lecznicze -  unikalne w skali europejskiej ciepłe źródła mineralne -. Kąpiele w tych źródłach mają dobroczynne właściwości. W Lądku-Zdroju znajduje się 6 naturalnych źródeł wód leczniczych oraz jeden głęboki odwiert wody termalnej. To niewątpliwe wspaniałe bogactwo terenu, które przyciąga osoby poszukujące regeneracji sił i relaksu.

Park Zdrojowy w Lądku-Zdrój. Co zobaczyć?

Park Zdrojowy w Lądku-Zdroju, położony przy Zakładzie Przyrodoleczniczym “Wojciech”, zajmuje powierzchnię 1,2 hektara. Jest sercem miasteczka i jego niekwestionowaną ozdobą. W parku dominują drzewa liściaste, malownicze promenady oraz liczne alejki spacerowe. Dodatkową atrakcją są ciekawe marmurowe rzeźby.

W bezpośrednim sąsiedztwie parku znajduje się urokliwa Aleja Modrzewiowa, która ma swoje korzenie w XVIII wieku. Rosnące przy alei dwustuletnie modrzewia europejskiego stanowią piękne pomniki przyrody. W pobliżu parku znajduje się również Źródło Chrobrego, którego ujęcie ma kształt podkowy i jest wykonane z kamienia. Temperatura wody w źródle waha się między 36,3°C a 26,9°C.

Lądek-Zdrój to uzdrowisko obfitujące w wiele parków i terenów zielonych. Wiele drzew rosnących w alejkach i na alejach ma około 200 lat i stanowi naturalne pomniki przyrody. W samym sercu uzdrowiska, niedaleko muszli koncertowej, znajduje się Aleja Modrzewiowa, której nasadzenie datuje się na rok 1782. Aleję wzbogacono o odpowiednie tablice informacyjne. 

Zobacz też: Popularne uzdrowisko robi kuracjuszy w balona. Gorzej niż patodeweloperka

 

W jakich górach leży Lądek-Zdrój? Szlaki w Lądku-Zdrój

W Lądku-Zdroju, leżącym u podnóża Gór Złotych, nie można pominąć wycieczek górskich. Jednym z takich miejsc jest szczyt Trojak (766 m n.p.m.), który wznosi się nad uzdrowiskową częścią Lądka-Zdroju i jest częstym celem spacerów kuracjuszy. Na szczycie znajduje się punkt widokowy, z którego rozciąga się piękna panorama na Kotlinę Kłodzką.

Na szczyt Trojaka prowadzą znakowane szlaki turystyczne. M.in. niebieski szlak z Lądka-Zdroju oraz czerwona ścieżka krajoznawcza. Na szczycie można odnaleźć charakterystyczne Lądeckie Skałki, takie jak Trojana czy Trzy Baszty, które są znane miłośnikom wspinaczki. Szczyt nie jest wysoki, więc spokojnie można wybrać się w tę trasę z dziećmi.

Lądek-Zdrój ma mnóstwo szlaków pieszych, spacerowych i rowerowych. Trasy spacerowe można podzielić na trzy kategorie: kuracyjne, spacerowe i wędrówkowe, oznaczone różnymi kolorami. Trasy kuracyjne to proste spacery wytyczone z centrum kurortowej części miasta, przewidziane dla każdego, kto tylko ma ochotę rozruszać trochę kości. Spacerowe prowadzą przez ciekawe zakątki w mieście i jego najbliższej okolicy, skupiając się na przyjemności krajoznawczej.

Co warto zobaczyc w Ladku? Rynek w sercu uzdrowiska

W Lądku-Zdroju, niedaleko od części uzdrowiskowej, znajduje się urokliwy Rynek. To niewielkie miejsce, ale dobrze zachowane. Kamienice wokół niego są zbudowane w różnorodnych stylach architektonicznych, takich jak renesans, barok i rokoko. Warto przyjrzeć się szczególnie kamienicy nr 1, gdzie znajduje się charakterystyczna Madonna. To miejsce to dom i pracownia Michała Klahra Starszego, wybitnego rzeźbiarza śląskiego epoki baroku.

Na Rynku stoi XIX-wieczny ratusz, a także XVI-wieczny pręgierz przeniesiony tu ze wsi Skrzynka. Pręgierz zastąpił zaginioną oryginalną barokową figurę Trójcy Świętej. Ratusz w Lądku-Zdroju jest jednym z najpiękniejszych w Kotlinie Kłodzkiej. Wybudowano go w 1872 roku. Jest czterokondygnacyjny, z wysoką wieżą zegarową i oryginalnym, ponad 100-letnim cyferblatem. Nad głównym wejściem do Ratusza znajduje się lądecki lew.

Zobacz też : Nowe zasady od 1 marca. Część seniorów dostanie niższe emerytury
 

Źródło: niesamowitapolska.eu