Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Tłumy zjechały do małej wsi na Pomorzu. Wszystko z okazji wielkiego święta
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 19.03.2024 08:35

Tłumy zjechały do małej wsi na Pomorzu. Wszystko z okazji wielkiego święta

Kaszuby
fot. Fotokon/Shutterstock/Gov.pl

Do niewielkiej wsi, niedaleko Trójmiasta zjechały się tłumy Kaszubów. W Kolbudach w tym roku odbywało się wyjątkowe święto.

Ponad 1000 osób, ubranych w kaszubskie stroje, z żółto-czarnymi flagami przemaszerowało przez Kolbudy z okazji Dnia Jedności Kaszubów. Co sprawia, że Kaszubi tak chętnie celebrują swoją odmienność? Dlaczego ten region jest tak wyjątkowy i co wspólnego mają m.in. Donald Tusk, Danuta Stenka czy Natalia Szroeder? Tego o Kaszubach mogliście nie wiedzieć…

Skąd się wzięli Kaszubi?

Dominikanie i franciszkanie wprowadzili nazwę etniczną "Kaszuby" do historii. Pojawiła się ona po raz pierwszy w dokumencie papieskim (bulli), wystawionym w 1238 roku przez papieża Grzegorza IX. W tym dokumencie wspomniano o Bogusławie I lub Bogusławie II, księciu Kaszub, jako dobroczyńcy zakonu joannitów.

Od tego czasu książęta zachodniopomorscy zaczęli używać tytułu książąt Kaszubów i Słowian. Dopiero książę szczeciński z dynastii Gryfitów, Barnim III Wielki, zaczął używać tytułu dux Cassuborum, czyli "książę Kaszubów", przypisując nazwę "Kaszuby" do Pomorza Zachodniego.

Dlaczego warto odwiedzać Kaszuby? "To najbardziej zróżnicowany obszar w północnej Polsce"

Jeśli chodzi o rzeźbę terenu, Kaszuby to najbardziej zróżnicowany obszar w północnej Polsce. Wyjątkowo imponującym pasmem na Kaszubach są morenowe Wzgórza Szymbarskie. Najwyższym wzniesieniem w tym rejonie jest Wieżyca, sięgająca 328,6 metra nad poziomem morza. To najwyższy punkt na Kaszubach oraz w całej Europie Środkowej.

Na Kaszubach można podziwiać zróżnicowany krajobraz, który obejmuje zarówno elementy nadmorskie jak i pojezierza, liczne pagórki oraz lasy. Dzięki temu region ten jest doskonałym miejscem do rozwoju turystyki pieszej, wodnej oraz rowerowej. Bogata sieć szlaków umożliwia aktywny wypoczynek w otoczeniu pięknej przyrody. Dodatkowym atutem tej okolicy jest obfitość zabytków kulturowych i architektonicznych.

Charakterystyczna dla krajobrazu kaszubskiego jest także obecność licznych jezior. Na tym obszarze znajduje się ich ponad tysiąc, o powierzchni przekraczającej 1 hektar, choć ich łączna liczba może sięgać nawet kilkunastu tysięcy. Największe spośród nich to Łebsko, Gardno, Wdzydze, Żarnowieckie, Charzykowskie i inne. Największą głębokość, osiągającą 68 metrów, posiada jezioro Wdzydze. Wiele z tych zbiorników wodnych tworzy rozległe kompleksy, jak na przykład jeziora wdzydzkie czy raduńsko-ostrzyckie.

Jakie miasta zaliczają się do Kaszub?

Gdańsk jest uznawany za historyczną stolicę Kaszub, zarówno przez badaczy, aktywistów kaszubskich, jak i samych Kaszubów. Jednak wiele miast pretenduje do tego tytułu, takich jak Kartuzy, Wejherowo, Lębork, Bytów, Kościerzyna, Puck, a nawet Gdynia. W Gdańsku znajduje się siedziba Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, największej kaszubskiej organizacji pozarządowej, uznawanej za centrum handlowe, administracyjne i kulturalne dla kaszubskiego regionu.

Kościerzyna bywa czasami wspominana jako stolica południowych Kaszub, a Kartuzy są uważane za stolicę Szwajcarii Kaszubskiej. Wejherowo jest przez niektórych postrzegane jako duchowa stolica Kaszub, ze względu na obecność Kalwarii Wejherowskiej - zespołu 26 kaplic na trzech wzniesieniach: Góra Oliwna, Góra Syjon i Góra Kalwarii.

Korzenie kaszubskie. Czy Kaszubi to Polacy?

Niezwykle istotnym elementem folkloru kaszubskiego są tzw. "Kaszëbsczé nótë" - Kaszubskie nuty. Często określane są one również jako abecadło, alfabet lub hieroglify kaszubskie, czasami mylone są z hymnem Kaszub.

Ta pieśń jest znana na całym obszarze Kaszub. W przeszłości pełniła ważną rolę, umożliwiając publiczne używanie rodzimego języka w czasach, gdy Prusacy to zakazywali. Obecnie służy do rozbawienia publiczności i prezentowania kultury kaszubskiej. Aby ją wykonać, potrzebna jest plansza z obrazkami umieszczonymi na pięciolinii oraz wskaźnik.

Kaszubi stanowią grupę etniczną narodu polskiego. Zdecydowana większość Kaszubów posiada podwójną identyfikację – narodową polską i etniczną kaszubską. Wśród osób mających kaszubskie korzenie znajdują się znani artyści, sportowcy, pisarze, politycy. Należą do nich m.in. Donald Tusk, Jarosław Sellin, Günter Grass, Maciej Miecznikowski, Danuta Stenka, Natalia Szroeder, Joanna Kurowska, Andrzej Wroński