Identyczny koszt wakacji i 30 proc. więcej rezerwacji na lato 2024 – klienci biur podróży nie czekają na okazje do ostatniej chwili. Co trzeci wyjeżdżający z biurami podróży to dziecko. Ponad 4 na 5 rezerwacji to wakacje all Inclusive. Lider w tym roku jest tylko jeden. Ile trzeba obecnie zapłacić za wakacje w biurze podróży?
Co dalej z Centralnym Portem Komunikacyjnym? Jeszcze niedawno wszyscy zastanawiali się nad możliwością całkowitego zamknięcia projektu. Tymczasem rząd przedstawił bardzo ambitne plany - “zbudujemy najnowocześniejsze lotnisko w Europie”. Powstanie nie tylko CPK w Baranowie, ale także projekt “megalopolis” - szybkie połączenia z Warszawy do największych miast w Polsce. Rząd ma również nowe plany na rozwój lotniska im. Chopina, Modlina, a nawet Polskiej Linii Lotniczej LOT.To ma być “trójskok w nowoczesną komunikację". Premier przedstawił także potencjalną datę uruchomienia CPK, czy kolejowy projekt “100 minut”…
Mieszkańców i turystów, którzy w środę, 19 czerwca znaleźli się na plaży w centrum Helu, zaskoczył niecodzienny widok. Na brzegu ujrzeli jakby martwe morskie zwierzę i tym razem wcale nie była to foka. Jak to możliwe, że tak pokaźnych rozmiarów ssak znalazł się nad polskim morzem? Stacja Morska wyjaśnia.
Szkolna wycieczka w Góry Świętokrzyskie zakończyła się fatalnie dla jednego z uczestników, ale także jego opiekunów. Nauczyciele zapomnieli o jednym z uczniów. 11-latek zrozpaczony prosił o pomoc innych kierowców.Sytuacja wywołała burze, a władze i rodzice żądają konsekwencji w tej sprawie. Autokar niedługo później wrócił po chłopca, jednak w międzyczasie zawiadomiono już policję…
To nie pierwszy i z pewnością nie ostatni akt obywatelskiego nieposłuszeństwa aktywistów, którzy za cel obierają słynne zabytki. Tym razem protestujący rozpylili farbę proszkową na kamienną budowlę Stonehenge. Ubrani w koszulki z logiem organizacji “Just Stop Oil” próbowali zwrócić uwagę brytyjskiego rządu. Cały incydent został uwieczniony na nagraniu i udostępniony w mediach społecznościowych.
Z wtorku na środę wiele polskich miast nawiedziły burze z piorunami. Wiatr osiągnął prędkość do 70 km na godzinę. Co więcej, mieszkańcy niektórych miejscowości zaobserwowali sporych rozmiarów grad. Wszystko wskazuje, że pogoda w środę może okazać się równie niebezpieczna. Do 11 województw zostały rozesłane alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
Podróżowanie pociągiem ma wiele zalet. Często jednak kupując bilet krótko przed odjazdem, słyszymy w kasie komunikat o braku gwarancji miejsca siedzącego i w konsekwencji zostajemy odprawieni z kwitkiem. Już w czerwcu PKP Intercity znosi obowiązek rezerwacji miejsc w części pociągów. Co to oznacza dla pasażerów? Już wyjaśniamy.
Wyglądają jak piaskowe dymy, ale mogą być bardzo niebezpieczne, o czym mieszkańcy Torunia czy turyści nie zdają sobie sprawy. W sieci pojawiło się zdjęcie nierozważnych rodziców, którzy trzymając za ręce dwoje małych dzieci, postanowiło przejść się po łachach na Wiśle. Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ostrzega, że to może być śmiertelną pułapką.
Posiadacze ogródków działkowych nie będą zachwyceni. Polski Związek Działkowców poinformował właśnie o zmianach, które mogą znacząco wpłynąć na rachunki za prąd. Już niedługo za zużycie energii zapłacimy więcej.
Posiadanie ogródka działkowego to świetna sprawa szczególnie latem. Obecnie jednak Polacy muszą mieć się mocno na baczności. Dlaczego? Urzędnicy podejmują się masowych kontroli. Niektórzy mogą mieć poważne konsekwencje w postaci dość wysokiej kary grzywny. Kto najbardziej powinien uważać? Wyjaśniamy.
Wydawałoby się, że posiadanie działki rekreacyjnej to prawdziwy luksus. W słoneczną pogodę możemy bowiem relaksować się na ogrodzonym terenie zielonym i uciec od zgiełku miasta. Okazuje się jednak, że kiedy jeszcze kilka lat temu niemal każdy Polak o takiej działce marzył, obecnie obywatele wyprzedają je na potęgę.
Nocne niebo potrafi zachwycić różnymi zjawiskami. To, co z soboty na niedzielę pojawiło się nad głowami mieszkańców Portugalii, przeraziło niejednego. Straż pożarna odebrała mnóstwo niepokojących zgłoszeń. Niecodzienne zjawisko udało się zarejestrować na wielu kamerach.
Już 10 osób zmarło w wyniku wypicia piwa w różnych miejscowościach południowej Zambii. Jak poinformowała w piątek zambijska policja, napoje procentowe zawierały bardzo trującą dla ludzkiego organizmu substancję, wykorzystywaną przy czyszczeniu obuwia.
Podczas prac remontowych wielokrotnie robotnicy natrafiali na nietypowe znaleziska. Tym razem na warszawskiej ulicy Chmielnej ukazały się relikty przedwojennego miasta. Jak informuje Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, odkopano piwnice jednej ze starych kamienic. Teraz internauci dywagują nad tym, gdzie unikalna pamiątka powinna być wyeksponowana.
Pamiętacie historię z jeżem, którego uratowała mieszkanka Wielkiej Brytanii? Kiedy zaniepokojona tym, że zwierzę nic nie je, udała się do weterynarza. Na miejscu okazało się, że był to…pompon. Tym razem podobna sytuacja wydarzyła się w Polsce. Policjanci z Małopolski, którzy otrzymali zgłoszenie o wężu, wprost nie mogli uwierzyć, w to, co zobaczyli.
Mieć dodatkowe kilkanaście czy kilkadziesiąt metrów posesji, to świetna sprawa, szczególnie latem, gdy na zewnątrz jest piękna pogoda. Posiadacze działek rekreacyjnych doskonale wiedzą, ile niesie to za sobą zalet. Okazuje się, że zainteresowanie Polaków działkami wcale nie spada, a rośnie. Jak wynika z analiz Grupy Morizon-Gratka, średnia cena za nie wynosiła niecałe 200 zł za metr kwadratowy. Wydaje się to dużo? Nic bardziej mylnego, bowiem wśród ofert nie brakuje takich za milion złotych.
W ostatnim okresie znaleziono ponad dziesięć martwych dzików na terenie lasów Gdyni. W związku z wykryciem u zwierząt wirusa ASF (afrykańskiego pomoru świń) w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim zebrał się sztab kryzysowy. Jedną z ważniejszych kwestii ustalonych podczas zebrania jest zakaz wchodzenia do lasów na terenie miasta.
Nad Bałtykiem wydano ostrzeżenie dla mieszkańców i turystów. Już od 26 kwietnia obowiązuje zakaz wstępu do niektórych lasów. Powodem jest ASF, czyli wirus afrykańskiego pomoru świń, który bardzo łatwo i szybko się rozprzestrzenia.
Takiego upału mieszkańcy i turyści, którzy postanowili na koniec kwietnia polecieć na wakacje, się nie spodziewali. Wyspiarski kraj od kilku dni mierzy się z ekstremalnie wysokimi temperaturami. O relaksującym dniu na plaży można zapomnieć. Ludzie skarżą się, że nie mają czym oddychać.
Nieraz byliśmy świadkami sytuacji, w których to ciekawskie lub szukające pożywienia dzikie zwierzęta odwiedzały miasta. Tym razem w centrum polskiej miejscowości pojawił się wilk. Ochotnicza Straż Pożarna w Uściu Gorlickim ostrzega mieszkańców radzi, by byli ostrożni.W sieci pojawiło się nagranie z udziałem wilka. Widać na nim, jak poluje w pobliżu lokalnej szkoły.
Choć najbardziej wyczekiwane przez wielu są spadające gwiazdy w okresie letnim, to kwietniowe niebo zaskoczy nas równie mocno. Jeśli pogoda będzie sprzyjająca, czeka nas iście piękne widowisko. Co ważne, lornetka czy teleskop nie będą nam wcale potrzebne.
W wieku 80 lat zmarł Ignacy Walenty Nendza. Był polskim alpinistą, przewodnikiem górskim, grotołazem, ale i działaczem harcerskim. Przyjaźnił się z Jerzym Kukuczką.
W nalocie w Strefie Gazy zginęli pracownicy międzynarodowej pomocy humanitarnej. Okazało się, że wśród ofiar był Polak - podaje Associated Press, powołując się na przekazane przez Palestynę informacje.Wszyscy byli wolontariuszami, którzy pracowali na rzecz organizacji charytatywnej World Central Kitchen.
Unikatowe znalezisko w województwie świętokrzyskim sprzed ponad dwóch tysięcy lat. Takie przedmioty są niezwykle rzadkie. Na całym kontynencie znanych jest ich zaledwie ok. 30. Archeolog dr. hab. Marek Florek z WUOZ w Sandomierzu przyznał, że to pozostałości po Celtach zamieszkujących większą część Europy.“Grupy Celtów dotarły również na ziemie polskie, osiedlając się m.in. w okolicach Krakowa, nad górnych Sanem i na Kujawach. Przynieśli tutaj szereg osiągnięć cywilizacji śródziemnomorskiej, m.in. zaawansowane techniki obróbki żelaza, koło garncarskie, nieznane wcześniej narzędzia rolnicze oraz używanie pieniędzy w transakcjach handlowych” - poinformował badacz.
Wydarzenia z ostatniej chwili. Samochód osobowy zderzył się z pociągiem Kolei Wielkopolskich - podaje RMF FM. Do wypadku doszło w Adamowie (woj. wielkopolskie).Auto wjechało prosto pod nadciągający pociąg. Na miejsce niezwłocznie przybyła straż pożarna.
Pod wodami polskiego morza nieraz trafiano na niezwykłe znaleziska. Tym razem tuż pod powierzchnią ukazał się okręt. “Bałtyk na Mierzei Wiślanej w Piaskach odsłonił wrak małego statku” - czytamy w poście Lubuscy Łowcy Burz na Facebooku.“Cudo, chyba skuszę się na wycieczkę”, “Piękne ujęcia, brawo”, “Pięknie”, “W wodach wokół Mierzei Wiślanej do dziś są podobne pozostałości. A i legendy ciągle jeszcze krążą, obrastając w niesprawdzone pogłoski” - piszą internauci pod opublikowanymi zdjęciami.
Rodzice rezygnują z posyłania swoich dzieci do sanatoriów. Wszystko to przez brak finansowania pobytu opiekunów przez Narodowy Fundusz Zdrowia. To zmiana, jaką wprowadził poprzedni Minister Zdrowia. Bezradni rodzice zwyczajnie nie mają wystarczających środków na uzdrowiska.Według decyzji byłego ministra, każdy pobyt rodzica jest wówczas traktowany jako wizyta komercyjna i zgodnie z tą zasadą należy ją opłacić. Skargi Polaków w tej kwestii spływają do Rzecznika Praw Obywatelskich już od kilku dobrych lat.
Wydawać, by się mogło, że skoro w ostatnich dniach do kraju przyszła odwilż, warunki w górach są bezpieczniejsze. Nic bardziej mylnego. Na Babiej Górze pojawiła się szczelina, która może skutkować zejściem lawiny. Przedstawiciele Babiogórskiego Parku Narodowego ostrzegają turystów.Wraz ze wzrostem temperatury śnieg zaczął topnieć. Obecnie warunki na południu Polski nie są sprzyjające i wędrówki na szczyty mogą okazać się dość ryzykowne. “Wielce prawdopodobne jest, że wkrótce ten obryw zjedzie w formie lawiny śnieżnej” - czytamy w facebookowym poście parku.