Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Świat > Pasta do butów w lokalnym piwie. Odnotowano kolejne przypadki śmiertelne
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 18.05.2024 18:25

Pasta do butów w lokalnym piwie. Odnotowano kolejne przypadki śmiertelne

bar na plaży
Fot. Shutterstock/Alena Veasey

Już 10 osób zmarło w wyniku wypicia piwa w różnych miejscowościach południowej Zambii. Jak poinformowała w piątek zambijska policja, napoje procentowe zawierały bardzo trującą dla ludzkiego organizmu substancję, wykorzystywaną przy czyszczeniu obuwia. 

Tragedia w Zambii. Nie żyje 10 osób

Z ustaleń lokalnej policji w Zambii wynika, że na terenach kraju pojawiło się zabójcze piwo o nazwie Chijaba. Pierwsze dwie osoby zmarły w niedzielę, 12 maja, kilka dni później odnotowano kolejne trzy przypadki śmiertelne.

Kilkanaście osób wciąż walczy o życie w szpitalach. Policja poinformowała, że na chwilę obecną trudno stwierdzić, czy w wyniku zatrucia lokalnym alkoholem zmarło więcej obywateli i turystów. Wiadomo natomiast, że piwo było rozprowadzane w całej południowej prowincji Zambii.

Pasta do butów w lokalnym piwie

Ci, którzy go spróbowali, zupełnie nie zdawali sobie wcześniej sprawy, jakie zostały użyte składniki do jego produkcji. Oprócz spirytusu metylowanego, wody i cukru, została wykorzystana też pasta do butów.

Jak podała zambijska policja, każda z ofiar miała niepokojące objawy. Należały do nich m.in.: silna biegunka, ból brzucha, ale i problemy ze wzrokiem. 

Epidemia w afrykańskim kraju

Na początku 2024 w Zambii wybuchła epidemia cholery, jednak tamtejsi mieszkańcy są zdania, że pomocne okazuje się picie kachasu. To piwo domowej produkcji, które choć nielegalne, jest bardzo popularne. Jednym ze składników może być nawet pasta do butów. Liczne apele lekarzy na nic się zdają. Ostrzegają, że trunek może nasilać całą epidemię.

Źródło: PAP