Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Alarm w polskiej wsi. Wilk poluje niedaleko szkoły
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 18.04.2024 07:41

Alarm w polskiej wsi. Wilk poluje niedaleko szkoły

wilk
Fot. Canva/Meli1670

Nieraz byliśmy świadkami sytuacji, w których to ciekawskie lub szukające pożywienia dzikie zwierzęta odwiedzały miasta. Tym razem w centrum polskiej miejscowości pojawił się wilk. Ochotnicza Straż Pożarna w Uściu Gorlickim ostrzega mieszkańców radzi, by byli ostrożni.

W sieci pojawiło się nagranie z udziałem wilka. Widać na nim, jak poluje w pobliżu lokalnej szkoły. 

Wilki w Polsce. Czy mogą stanowić zagrożenie?

Na terytorium naszego kraju wilki występują w trzech różnych populacjach. Na południu Polski jest populacja karpacka, we wschodniej części państwa populacja bałtycka i na zachód od Wisły populacja środkowo-europejska. Najbardziej aktywne są wieczorem po zmierzchu i nad ranem, kiedy szukają pożywienia.

Zwykle wilki unikają ludzi i spotkanie takiego osobnika jest naprawdę rzadkością. W ciągu ostatnich miesięcy, w różnych okolicach Polski, pojawiało się jednak wiele ostrzeżeń o obecności tych zwierząt. Mieszkańcy Śnietnicy mają jednak powody do niepokoju. Drapieżnik pojawił się blisko centrum wsi. Wilk, który nie boi się ludzi, może potencjalnie stanowić zagrożenie.

Wilk poluje w pobliżu szkoły. Mieszkańcy obawiają się drapieżnika

Jeszcze niedawno wilki pojawiały się w gminie Ropa, następnie w Bobowej czy Gorlicach. W styczniu zaobserwowano drapieżnika w Uściu Gorlickim. Coraz to odważniejszy zszedł jeszcze bliżej centrum wsi Śnietnicy.

Wilka udało się nagrać podczas łowów. Autorka nagrania informuje, że zwierzę jest regularnie obserwowane w okolicach “Oazy”. To miejsce popularne wśród turystów, gdzie wynajmuje się domki letniskowe. Znajduje się w pobliżu ścisłego centrum Uścia, obok lasu i 190 metrów od lokalnej szkoły oraz przedszkola. 

Straż pożarna apeluje o ostrożność

“Prosimy zachować ostrożność, szczególnie jeśli chodzi o dzieci” - czytamy w komunikacie strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Uściu Gorlickim. Obecność wilka niedaleko budynków wskazuje, że zwierzęta te stają się coraz bardziej śmiałe. Samotne spacery w pobliżu miejsca polowania nie są obecnie dobrym pomysłem.

Źródło: Facebook