Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Złe wieści dla działkowców. Ten rachunek mocno uderzy ich po kieszeni
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 24.05.2024 19:59

Złe wieści dla działkowców. Ten rachunek mocno uderzy ich po kieszeni

działkowcy
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Posiadacze ogródków działkowych nie będą zachwyceni. Polski Związek Działkowców poinformował właśnie o zmianach, które mogą znacząco wpłynąć na rachunki za prąd. Już niedługo za zużycie energii zapłacimy więcej. 

Rachunek za prąd na działce. Zmiany w 2024 r.

Jak donosi Fakt, w pierwszym półroczu bieżącego roku opłata za prąd będzie niższa do zużycia 125 kWh. “Niestety, o ile w całym 2023 roku na działkę przypadało 250 kWh, to w pierwszej połowie 2024 roku kwota została zmniejszona do 125 kWh” - informuje w komunikacie Polski Związek Działkowców.

Jeszcze w 2023 roku działkowcy mogli rozliczać zużycie energii zgodnie z zamrożonymi cenami z 2022 roku. Niestety obecnie działkowców czekają wyższe rachunki. Co w przypadku przekroczenia 125 kWh? Będzie skutkowało to rozliczeniem za dalsze zużycie według aktualnej ceny rynkowej energii, którą ustala dostawca zewnętrzny. 

Działkowców czekają ważne zmiany

PZD postanowił podjąć odpowiednie kroki po obawach działkowców. “Oczywiście, mając na uwadze zmniejszenie puli “tańszej” energii przypadającej na działkę w 2024 roku, odpowiednio skorygowano kwotę zużycia energii wykazywanej na podliczniku do 125 kWh” - czytamy w komunikacie.

Trzeba jednak pamiętać, że owe rozwiązania obowiązują tylko przez pierwsze półrocze. Działkowcy muszą być zatem przygotowani na lepsze zaplanowanie budżetu w obecnym roku. 

Polacy masowo wyprzedają działki

Wydawałoby się, że posiadanie działki rekreacyjnej to prawdziwy luksus. Ofert ich sprzedaży jednak stale przybywa. Jeszcze w tym samym okresie w ubiegłym roku pojawiało się 300 ogłoszeń sprzedaży działek miesięcznie, obecnie to już 500 ogłoszeń co miesiąc. W pierwszym kwartale 2024 roku za jeden metr kwadratowy trzeba było zapłacić ok. 331 zł. To wzrost o 1/3, porównując z 2023 rokiem.

Czytaj też: O 12:15 Kasprowy Wierch zaskoczył. Turyści w Tatrach się tego nie spodziewali