Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Tablice ogłoszeniowe pękają w szwach. Polacy pozbywają się ich na potęgę
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 20.05.2024 13:04

Tablice ogłoszeniowe pękają w szwach. Polacy pozbywają się ich na potęgę

Działka
Fot. EastNews

Wydawałoby się, że posiadanie działki rekreacyjnej to prawdziwy luksus. W słoneczną pogodę możemy bowiem relaksować się na ogrodzonym terenie zielonym i uciec od zgiełku miasta. Okazuje się jednak, że kiedy jeszcze kilka lat temu niemal każdy Polak o takiej działce marzył, obecnie obywatele wyprzedają je na potęgę. 

Zamiast nad jeziorem, Polacy spędzają czas na działkach

Kawałek prywatnego terenu jest jak na wagę złota, gdy przychodzi dzień wolny od pracy. Przykładowo w majówkę, Polacy bardzo chętnie spędzają czas na działkach, grillują i się relaksują.

Obecnie istnieje prawie 5 tys. Rodzinnych Ogródków Działkowych, a ich łączna powierzchnia wynosi ponad 40 tys. ha. Szacuje się, że z ROD korzysta ok. 4 miliony obywateli. To prawie 10 proc. polskiego społeczeństwa. 

Oferty sprzedaży ogródków działkowych. Polacy masowo się ich pozbywają

Jeszcze niedawno niemal każdy marzył o posiadaniu działki, z którą wiąże się mnóstwo korzyści. Zorganizowanie rodzinnego spotkania, opalanie się na ogrodzonym terenie czy grill? Działki są na to idealnym miejscem. Pomimo tego, wielu Polaków decyduje się o sprzedaży ogrodzonego, zielonego terenu ze względu na rosnącą wartość.

W I kwartale 2024 roku za jeden metr kwadratowy trzeba było zapłacić średnio 331 zł. Porównując z tym samym okresem w ubiegłym roku, cena była niższa o 1/3. Posiadacze działek zacierają ręce, bo zarobić na nich można całkiem sporo. Ofert sprzedaży stale przybywa. Od początku roku każdego miesiąca pojawia się nawet do 500 ogłoszeń, kiedy to w 2023 roku przybywało ich nie więcej, jak 300 miesięcznie. 

Czytaj więcej: Polacy masowo je wyprzedają. Ofert napływa z każdym tygodniem
 

Kiedy warto sprzedać działkę?

W obecnych czasach niewielu może sobie pozwolić na zakup domu jednorodzinnego z dużym terenem. Większość koniec końców decyduje się na mieszkanie. Wówczas ogródek działkowy, w którym można odpoczywać w weekendy jest świetnym rozwiązaniem. Sprzedaż takiego terenu zimą nie byłaby dobrym pomysłem, jednak wiosną i latem sprawa wygląda zupełnie inaczej. To właśnie teraz jest najkorzystniejszy na to czas.

Czytaj też: Nie do wiary, co o 19:10 w sobotę zarejestrowały kamery w Kołobrzegu. Zaskoczeni?