Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > PILNE. Nie żyje wielki polski alpinista. "Nie zdążyliśmy odprawić ci urodzin"
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 12.04.2024 13:11

PILNE. Nie żyje wielki polski alpinista. "Nie zdążyliśmy odprawić ci urodzin"

świeczki
Fot. Canva/Arcaion

W wieku 80 lat zmarł Ignacy Walenty Nendza. Był polskim alpinistą, przewodnikiem górskim, grotołazem, ale i działaczem harcerskim. Przyjaźnił się z Jerzym Kukuczką.

Zmarł Ignacy Walenty Nendza

12 kwietnia media obiegła informacja o śmierci znanego polskiego alpinisty. “Już nie zdążyliśmy odprawić Ci urodzin w klubie. Odpoczywaj w spokoju przyjacielu” - napisał Klub Wysokogórski w Katowicach na Facebooku.

Ignacy Walenty Nendza przyjaźnił się z Jerzym Kukuczką

Ignacy Walenty Nendza urodził się w Wełnowcu w Katowicach. Tam też się wychował i za młodu wstąpił do Związku Harcerstwa Polskiego. Należał także do Harcerskiego Kubu Taternickiego. Często szlifował swoje umiejętności wspinaczkowe na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej oraz w Tatrach. Za życia uczestniczył nawet w szeregu wypraw himalajskich. Za swoją działalność wychowawczą i społeczną odznaczono go nawet Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem “Za Zasługi dla ZHP”.

Przyjaźnił się z Jerzym Kukuczką. Pracowali razem w Zakładach Wytwórczych Urządzeń Sygnalizacyjnych w Katowicach. Nendza był nawet świadkiem na jego ślubie. 

Internauci nie kryją smutku. “Wielka strata”

“Walku byłeś jednym z najpiękniejszych ludzi, jakich poznałam w górach… Mieliśmy się napić wina na twojej 80-tce w klubie. Do zobaczenia kiedyś po drugiej stronie grani..” - czytamy w komentarzach pod postem. “Ogromna strata” - dodał kolejny internauta.

Źródło: Fakt