Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Zakaz wstępu do lasów na Pomorzu. Wirus zostaje nawet na podeszwach butów
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 27.04.2024 17:32

Zakaz wstępu do lasów na Pomorzu. Wirus zostaje nawet na podeszwach butów

Kobieta w lesie
Fot. Shutterstock/Aleksandra Tokarz

Nad Bałtykiem wydano ostrzeżenie dla mieszkańców i turystów. Już od 26 kwietnia obowiązuje zakaz wstępu do niektórych lasów. Powodem jest ASF, czyli wirus afrykańskiego pomoru świń, który bardzo łatwo i szybko się rozprzestrzenia.

Wirus w lasach nad polskim morzem. Wprowadzono zakaz

Od kilku dni nad Bałtykiem obserwuje się nagły pomór dzików. W lasach na terenie Gdyni znaleziono co najmniej 10 martwych osobników. U wszystkich wykryto ASF (African swine fever).

“W czwartek zebrał się sztab kryzysowy, który miał określić dalsze działania w tej sprawie. Ustalono, że zacznie obowiązywać zakaz wstępu do lasów. Zostanie do określone w specjalnym rozporządzeniu, które zacznie obowiązywać prawdopodobnie w piątek” - czytamy w komunikacie na stronie trójmiasto.pl. Na chwilę obecną nie wiadomo do kiedy mają potrwać restrykcje.

Czy wirus jest groźny dla ludzi? Jak się rozprzestrzenia?

Wirus nie jest groźny dla ludzi czy zwierząt domowych. Zagrożona jest jednak zwierzyna z gatunków świniowatych. Wiadomo też, że ASF przenosi się nawet na podeszwach butów.

“Wirus ASF jest odporny na czynniki środowiskowe. Jako że w jednym ognisku na Karwinach stwierdziliśmy tyle przypadków zainfekowania, oznacza to, że stężenie w mieście może być duże” - wyjaśnia Piotr Jeliński, zastępca powiatowego lekarza weterynarii w Gdyni. Okazuje się, że podobne zakazy mogą zostać wprowadzone także w Sopocie. Co grozi za ich złamanie? Mandat w wysokości nawet 500 złotych. 

Inwazja szkodnika na Helu

Z równie poważnym problemem zmaga się Półwysep Helski. Agresywny szkodnik brudnica mniszka żeruje na tamtejszej roślinności, a konkretnie drzewach. “Na jednym z drzew policzyliśmy już około 2 tysiące gąsienic. Jest to bardzo niebezpieczne, bo już 250 osobników potrafi stanowić realne zagrożenie dla drzewa” - mówi Anna Srokosz z Zakładu Ochrony Lasu w Gdańsku.

Źródło: trójmiasto.pl, nadmorski24.pl