Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Archeologia > Chcą je z powrotem zasypać pod Warszawą. Mieszkańcy mają zupełnie inny pomysł
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 11.05.2024 16:09

Chcą je z powrotem zasypać pod Warszawą. Mieszkańcy mają zupełnie inny pomysł

ulica Chmielna w Warszawie
Fot. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, Przemysław Biały, EastNews/ARKADIUSZ ZIOLEK

Podczas prac remontowych wielokrotnie robotnicy natrafiali na nietypowe znaleziska. Tym razem na warszawskiej ulicy Chmielnej ukazały się relikty przedwojennego miasta. Jak informuje Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, odkopano piwnice jednej ze starych kamienic. Teraz internauci dywagują nad tym, gdzie unikalna pamiątka powinna być wyeksponowana.

Wyjątkowe znalezisko archeologiczne w Warszawie

Obecnie remont odbywa się m.in. na ulicy Chmielnej. Trwa modernizacja polegająca na wymianie nawierzchni i wyremontowania elementów małej architektury oraz wprowadzeniu “zielonej rewolucji” w tym obszarze.

Ku zaskoczeniu, podczas prac natrafiono na fragmenty historycznej zabudowy Warszawy. Przetrwały zniszczenia wojenne i uchowały się do dziś.

Przedwojenne fragmenty zostaną zasypane

Zgodnie z informacjami, jakie przekazał Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, znalezisko odkopano w okolicy kina Atlantic. Tamtejsze tereny mają bardzo bogatą historię i przez dekady był świadkiem, jak szybko zmienia się krajobraz miasta.

Wstępny plan będzie polegał na tym, że jeżeli zabytkowe struktury nie będą kolidować z budową, wówczas zostaną zabezpieczone i zasypane. 

Mieszkańcy Warszawy mają inny pomysł

Warszawiakom nie do końca spodobał się przedstawiony plan. Zamiast zasypywania zabytków, sugerują, by je wyeksponować. Stanowiłyby część miejskiego krajobrazu. Dzięki temu nie tylko mieszkańcom, ale i odwiedzającym miasto turystom byłoby łatwiej zrozumieć tamtejszą burzliwą historię, jaka rozgrywała się na przestrzeni wielu lat.

Źródło: Facebook/Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków