Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Alert dla mieszkańców 11 województw. Uważajcie na gwałtowne załamanie pogody
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 19.06.2024 16:40

Alert dla mieszkańców 11 województw. Uważajcie na gwałtowne załamanie pogody

Ulewa
Fot. Shuttertock/A.Lesik

Z wtorku na środę wiele polskich miast nawiedziły burze z piorunami. Wiatr osiągnął prędkość do 70 km na godzinę. Co więcej, mieszkańcy niektórych miejscowości zaobserwowali sporych rozmiarów grad. Wszystko wskazuje, że pogoda w środę może okazać się równie niebezpieczna. Do 11 województw zostały rozesłane alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. 

Gwałtowne załamanie pogody. Nad Polską przejdą burze i ulewne deszcze

Obecnie w Polsce trwają upały. Słupki rtęci w niektórych regionach pokazują nawet 30 st. Celsjusza. Niektórym ciężko jest zwyczajnie funkcjonować, a jak wiadomo tak wysokie temperatury, potrafią być bardzo niebezpieczne. Jakby tego było mało, w ostatnich dniach kraj nawiedzają burze. Jeszcze na początku tego tygodnia mieszkańców poszczególnych miast zaskoczyły ulewy i grad wielkości piłek do tenisa stołowego.

Prognoza na 19 czerwca także nie wygląda optymistyczne. Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej alarmują, że po południu i wieczorem mogą pojawić się nie tylko burze. Przebywanie na otwartej przestrzeni, czy jazda samochodem nie będą dobrymi pomysłami.

Alert RCB w Polsce. Obejmuje aż 11 województw

“Uwaga! Dziś i w nocy (19/20.06) burze, ulewny deszcz, grad i silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr” - brzmi treść alertu. "Burze występować będą przede wszystkim w południowo-wschodniej części kraju (poza Podkarpaciem). Zjawiskom burzowym towarzyszyć będą opady deszczu do około 40 mm. Lokalnie porywy wiatru mogą osiągać do 110 km/h. Burze będą się stopniowo odsuwały na wschód kraju" - czytamy w komunikacie opublikowanym w mediach społecznościowych.

Województwa, których dotyczy alert RCB: dolnośląskie, opolskie, śląskie, małopolskie, podkarpackie, świętokrzyskie, łódzkie, mazowieckie, lubelskie, wielkopolskie (powiat kępiński, krotoszyński, ostrzeszowski, rawicki, gostyński, jarociński, pleszewski, ostrowski, Kalisz, kaliski, turecki, kolski) oraz podlaskie. 

O czym należy pamiętać podczas alertu burzowego?

W komunikacie zalecono, by przede wszystkim usunąć wszelkie przedmioty, które mógłby porwać wiatr, a które znajdują się na parapetach, balkonach, czy ogródkach, nie parkować samochodów pod drzewami, zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom oraz przygotować zastępcze oświetlenie w przypadku odcięcia prądu. Kierowcy powinni uważać nie tylko na drogi, przy których znajdują się drzewa, ale także na otwarte przestrzeni, gdzie mogą być wyczuwalne silne porywy wiatru.