Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Archeologia > Sensacyjne doniesienia z Łodzi. Archeolodzy na tropie legendarnej postaci
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 03.07.2024 13:01

Sensacyjne doniesienia z Łodzi. Archeolodzy na tropie legendarnej postaci

Archeolodzy
Fot. Instytut Archeologii UŁ

Niemal cały czerwiec trwały badania archeologiczne na dawnym poligonie na Brusie w Łodzi. To, co udało się znaleźć, zaskoczy niejednego miłośnika archeologii. Pod ziemią leżały szczątki i niewykluczone, że wśród nich znajdują się też te należące do legendarnego dowódcy z czasów wojennych. 

Badania archeologiczne w Łodzi

Czerwcowe badania poprowadził dr Tomasz Borkowski z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN oraz dr Olgierd Ławrynowicz z Instytutu Archeologii UŁ. Merytoryczne i organizacyjne wsparcie okazał też dr Krzysztof Latocha (BPiL IPN, Oddział IPN w Łodzi. To wspólne przedsięwzięcie IPN i Uniwersytetu Łódzkiego.

W trakcie prac dokonano sensacyjnego okrycia. Natrafiono na szczątki przynajmniej trzech ofiar reżimów totalitarnych. To już czwarty sezon poszukiwań, jednak tym razem na znacznie większą skalę. Prace bowiem prowadzono na powierzchni 30 arów. 

Archeolodzy poszukują legendarnego dowódcy

“Celem jest m.in. odnalezienie szczątków żołnierzy podziemia niepodległościowego, w tym kpt. Stanisława Sojczyńskiego “Warszyca”, legendarnego dowódcy, żołnierza AK, twórcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego i jego pięciu podkomendnych - straconych w Łodzi 19 lutego 1947 r. na podstawie Wyroku Wojskowego Sądu Rejonowego w Łodzi” - czytamy na stronie Instytutu Archeologii UŁ.

“Podczas tegorocznego etapu, na kolejnym odcinku badanego terenu wewnątrz tego obiektu, odkryto kilka jam grobowych, w których znajdowały się przemieszane szczątki należące do przynajmniej trzech osób, którym towarzyszyły także elementy odzieży" - dodają archeolodzy.

Przełomowe odkrycie

Na chwilę obecną nie wiadomo jednak, czy odnalezione do tej pory szczątki i przedmioty pochodzą z czasów drugiej wojny światowej, czy stalinowskich. Zdaniem archeologów, mogą być to ofiary zbrodni stalinowskich, bowiem odkryte groby niemieckich zbrodni nazistowskich miały charakter masowy. 

Źródło: Instytut Archeologii UŁ