Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Archeologia > "Kolejne rewelacje z Mysłowic". Odkrycie ludzkich kości w centrum miasta to początek
Alicja  Cembrowska
Alicja Cembrowska 29.06.2024 20:37

"Kolejne rewelacje z Mysłowic". Odkrycie ludzkich kości w centrum miasta to początek

Prace archeologiczne
Fot. Zrzut z ekranu/YouTube/Archeolog w Szpilkach

Do niezwykłego odkrycia doszło w pobliżu kościoła Mariackiego w centrum Mysłowic. W trakcie prac remontowych odkryto ludzkie groby sprzed kilkuset lat. 

Dawny cmentarz

Kompleksowy remont ulic w centrum Mysłowic trwa od niemal dwóch lat. Prace prowadzone są m.in. na ulicy Bytomskiej, Starokościelnej i w pobliżu kościoła Mariackiego. To tam ziemia odsłoniła dawny cmentarz, a na teren wkroczyli archeolodzy.

"Kościół Mariacki, obok kościoła św. Krzyża, to dwa najstarsze kościoły w Mysłowicach. Pierwsze wzmianki o kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny pochodzą z XIV wieku. Wokół świątyni znajdował się cmentarz. Teraz, podczas prac budowlanych, przypadkowo odkopane zostały groby" – informuje lokalny portal ctmyslowice.pl, który udostępnił również dużo zdjęć z prowadzonych działań archeologicznych.
 

Prace archeologiczne w centrum Mysłowic

Działania na miejscu podjęli archeologowie. Badaniami z ramienia Muzeum w Sosnowcu kieruje antropolożka, archeolożka i autorka bloga “Archeolog w Szpilkach” Katarzyna Sobota-Liwoch.

"[…] jesteśmy przy kościele, który powstał w roku 1300, wiemy o tym ze źródeł archiwalnych, że tutaj cmentarzysko późnośredniowieczne i nowożytne istniało od XIV wieku do 1810 roku. Potem, wraz z przesunięciem ogrodzenia bliżej kościoła, w XX wieku przeprowadzono ekshumację szczątków ludzkich” – mówi mysłowickiemu portalowi Katarzyna Sobota-Liwoch.

Teraz okazuje się, że ekshumacja nie została przeprowadzona dość dokładnie. “Mówiono, że w XX wieku dokonano ekshumacji pochówków, co okazuje się nieprawdą” – tłumaczy na swoim kanale archeolożka.

Czytaj także: Leżały pod polem uprawnym w centralnej Polsce. Zdumiewające odkrycie archeologów 
 

Groby to dopiero początek

Ekspertka dodaje, że badacze natrafiają na szczątki niemal w każdym miejscu, w którym zaczynają kopać. Obecnie uchwycono 11 obiektów archeologicznych, z czego „5 tworzy groby ludzkie, które mają zarysy drewnianych trumien”. Co najmniej 6 obiektów oceniono jako „skupiska kości”, co może potwierdzać częściowo przeprowadzoną ekshumację.

Odnalezione szczątki pochodzą najprawdopodobniej z XVI i XVII wieku. Oprócz kości przy kościele odkryto również inne obiekty, m.in. monety, medalion grobowy oraz ceramikę grobową. Kości zostaną poddane badaniom, które pomogą określić wiek zgonu pochowanych osób, ich płeć oraz ewentualne uszkodzenia i urazy. Po analizie szczątki najpewniej zostaną ponownie pochowane.

O postępach badań archeologicznych na swoim kanale „Archeolog w Szpilkach” i w mediach społecznościowych na bieżąco informuje Katarzyna Sobota-Litwoch. W jednym z nagrań mówi o “kolejnych rewelacjach” z Mysłowic": "Okazuje się, że cmentarzysko szkieletowe nie jest jedynym, które tutaj uchwyciliśmy […] Zobaczcie sobie kolumnę za mną. O co tutaj chodzi? To jest kolumna maryjna. Uchwyciliśmy tutaj fundament pod tę kolumnę, który powstał w 1727 roku. Mam na myśli to, że pierwotnie kolumna stała tutaj”.

Czy odkrycie wpłynie na remont ulic w Mysłowicach? Na to pytanie nie ma jeszcze jednoznacznej odpowiedzi. Magistrat informował, że ulice Bytomska i Starokościelna mają zostać oddane do użytku 15 lipca. W przypadku ulic Powstańców i Szymanowskiego prace mają zakończyć się pod koniec wakacji.

Źródło: ctmyslowice.pl