Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Archeologia > "Pamięta czasy Chrystusa". O tym odkryciu mówią nie tylko koneserzy
Natalia Księżak
Natalia Księżak 22.06.2024 17:07

"Pamięta czasy Chrystusa". O tym odkryciu mówią nie tylko koneserzy

archeolodzy
fot.Canva

O tym znalezisku mówią nie tylko koneserzy mocnych trunków. Odkrycie najstarszego na świecie płynnego wina stało się prawdziwą sensacją. “Pamięta czasy Chrystusa” - podkreślają archeolodzy.

Do odkrycia doszło zupełnym przypadkiem podczas remontu domu. Naukowcy badali znalezisko aż przez 5 lat. Dlaczego?

Odkrycie nie tylko dla koneserów

Do tej pory najstarszym tego typu znaleziskiem była butelka wina ze Speyer, którą odkrytą w 1867 roku. Trunek datowano na lata 325-350 n.e. Butelka jest przechowywana w Muzeum Historycznym w Pfalz (Niemcy) i uważana była za najstarszą znaną butelkę wina na świecie. Do teraz…

Czytaj więcej: Brak parawanów i tłumów turystów nad Bałtykiem? Ta miejscowość to prawdziwa perełka

Pięć lat temu archeolodzy natknęli się na niepozorne amfory. Przez cały ten czas, próbowali ustalić ich zawartość.

Ile lat ma najstarsze wino na świecie?

Najstarsze wino na świecie, mające ponad 2000 lat, odkryto na rzymskiej nekropolii w Carmonie, mieście w południowo-hiszpańskiej Andaluzji. Stało się to przypadkiem w  2019 r. podczas remontu domu. Odkrycia dokonał zespół z Wydziału Chemii Organicznej Uniwersytetu w Kordobie, kierowany przez profesora José Rafaela Ruiza Arrebolę i jest to prawdziwa sensacja.

Naukowcy z Kordoby starają się teraz ustalić, do którego współczesnego wina rodzaju wina należy odnaleziony trunek. Szacują, że będą musieli sprawdzić setki win.

"Prawie niemożliwe". Płynne wino, które "pamięta czasy Chrystusa"

“Odkryliśmy coś, czego znalezienie jest prawie niemożliwe”- podkreślił w wywiadzie dla El Pais Ruiz Arrebola. Jak podkreślają badacze - odnalezienie wina w stanie płynnym jest praktycznie niemożliwe ze względu na parowanie i niestabilność chemiczną.

Wyzwaniem dla badaczy była weryfikacja podejrzeń, że „czerwonawy płyn był winem, bo utracił już wiele ze swoich zasadniczych właściwości”. Aby wyjaśnić tę kwestię, wykorzystano serię analiz chemicznych. Badania potwierdziły, że jest to wino białe.