Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Archeologia > Wędkarz odnalazł ją na brzegu Raby. Te giganty zamieszkiwały kiedyś całą Polskę
Alicja  Cembrowska
Alicja Cembrowska 01.07.2024 16:31

Wędkarz odnalazł ją na brzegu Raby. Te giganty zamieszkiwały kiedyś całą Polskę

Rzeka Raba
Fot. Canva

Do niecodziennego odkrycia doszło pod koniec maja. Wędkarz, który wybrał się na ryby nad rzekę Rabę w miejscowości Książnice (woj. małopolskie), natknął się na olbrzymich rozmiarów kość. Paleontolodzy, którzy zajęli się znaleziskiem, potwierdzili, że to kość udowa mamuta.

Niezwykłe znalezisko

Kość znaleziona pod koniec maja nad Rabą należy do mamuta! To kość udowa. Radiu Kraków potwierdził to doktor Piotr Wojtal z Polskiej Akademii Nauk, który dziś wykopał kość” – napisała w serwisie X dziennikarka Elżbieta Raczyńska.

Jeszcze kilka tygodni temu informacje te były niepotwierdzone. Wędkarz, który natrafił na szczątki, poinformował władze gminy, a te przekazały kość specjalistom z Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk. Znalezisko wywołało sensację w regionie. Wszyscy zastanawiali się, czy znaleziony fragment należał do dinozaura, czy do mamuta.


 

Kość mamuta

Teraz już wiadomo, że olbrzymia kość jest pozostałością po dorosłym osobniku mamuta. Potwierdziły to badania. "Kość znaleziona w Książnicach jest kością udową mamuta. Należała do dorosłego osobnika, ponieważ obie nasady kości, górna i dolna, były przyrośnięte do trzonu kości. Kość i osobnik już nie rósł. Nie można wskazać, co było przyczyną śmierci tego zwierzęcia” – tłumaczył w rozmowie z PAP dr Piotr Wojtal z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie.

Czytaj także:  "Kolejne rewelacje z Mysłowic". Odkrycie ludzkich kości w centrum miasta to początek 

Znalezisko jest tym bardziej cenne dla naukowców, że jak zauważa Wojtal, w ostatnim  czasie podobnych zgłoszeń jest niewiele. "Nie potrafię wyjaśnić, dlaczego tak jest. Oczywiście mamy nadzieję, że znalazcy będą nam zgłaszać takie odkrycia, ale pozostaje to ich dobrą wolą" – mówi.

Kość trafiła do kolekcji Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN.
 

Co zrobić, gdy znajdę kość mamuta?

Kości mamutów są raczej sporych rozmiarów, dlatego przyciągają uwagę. Jeżeli natrafimy na szczątki, które wyglądają nietypowo i są słusznych rozmiarów, zaleca się poinformowanie policji, urzędu gminy, miejscowe muzeum lub Polską Akademię Nauk.

W plejstocenie (epoce lodowcowej) mamuty zamieszkiwały całą Eurazję (czyli również tereny dzisiejszej Polski) i Amerykę Północną. Przyczyny ich wyginięcia nie są całkowicie jasne, ale jedną z głównych tez jest wpływ zmian klimatycznych na ich populację.