Z tego artykułu dowiesz się: co zobaczyli turyści na plaży czym jest "żeglarz portugalski" dlaczego turyści musieli uciekać Niedawno plaża w Hiszpanii mogła zaskoczyć spacerowiczów. Chociaż obecnie na Półwyspie Iberyjskim nie ma zbyt wielu turystów, to na przechadzki nadal wybierają się mieszkańcy popularnego regionu. Okazało się, że w północno-zachodniej części kraju nad wodą pojawił się „żeglarz portugalski”. To bardzo niebezpieczna meduza, na którą wszyscy powinni uważać. O szczegółach informuje Wirtualna Polska.Zgodnie z wiadomościami podanymi przez Wirtualną Polskę plaża A Coruña była miejscem, na którym pojawiła się Physalia physalis zwana „żeglarzem portugalskim”. Chociaż to rzadkie zjawisko może fascynować, niesie ono za sobą także duże zagrożenie, ponieważ meduzy mogą powodować poparzenia. Sytuacja jest na tyle poważna, że lokalne władze miasta postanowiły zamknąć część plaż dla spacerowiczów.
Z tego artykułu dowiesz się: kiedy obchodzi się wigilie prawosławną jak wigilie spędza rodzina Miry jak spędza się wigilie i Boże Narodzenie w innych regionach świata Boże Narodzenie w Rosji i na Ukrainie obchodzi się 13 dni po świętach w Polsce. Dzisiaj tj. 6 stycznia rozpoczęła się już wigilia prawosławne. Różnica spowodowana jest innym kalendarzem – społeczność prawosławna używa z kalendarza juliańskiego, w naszym kraju natomiast obowiązuje kalendarz gregoriański. To jednak dopiero jedna z różnic.Jeszcze zanim na dobre rozpocznie się Boże Narodzenie, w undefinedwigilię Rosji i na Ukrainie mieszkańcy biorą udział w nabożeństwach całonocnego czuwania, które odbywają się w cerkwiach. W nocy natomiast wierni modlą się i świętują przyjście na świat Jezusa. Co ciekawe, w tym okresie panuje atmosfera zadumy i skupienia – nie usłyszymy wówczas kolęd i nie zobaczymy przystrajania żłobka czy szopki.
Z tego artykułu dowiesz się:kiedy obchodzi się święto Trzech Króli jak wyglądają obchody święta Trzech Króli jak obchodzi się święto Trzech Króli w innych krajach Trzech Króli obchodzone jest 6 stycznia. To uczczenie przybycia do Betlejem trzech władców, którzy przynieśli nowonarodzonemu Jezusowi prezenty. Byli to Kacper, Melchior i Baltazar. W wielu państwach można zaobserwować ciekawe tradycje powiązane z tym dniem.
Pieniny od dawna wielu podróżnym kojarzą się z wiekowym drzewem. Skarłowaciała sosna reliktowa, która znajduje się na szczycie Sokolicy, została uszkodzona w pierwszych dniach nowego roku. Niestety informacje przekazane przez władze Pienińskiego Parku Narodowego wskazują na to, że zniszczenia są poważne. Najprawdopodobniej to efekt silnych podmuchów wiatru.Mnóstwo pocztówek przedstawiających Pieniny pochodzi właśnie z Sokolicy, na szczycie której znajduje się sosna licząca około 500 lat. Do pierwszego zauważalnego uszkodzenia drzewa doszło we wrześniu 2018 roku. Wówczas do zniszczenia doprowadził silny podmuch, który wywołał wirnik śmigłowca TOPR.
Z tego artykułu dowiesz się: O nowopowstałej organizacji, która walczy o otwarcie pływalniW jaki sposób przedsiębiorcy próbują uzyskać zgodę na działalnośćJakie są dowody na to, że aquaparki są bezpiecznePolsat: Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców ponownie wystąpił do właściwych organów państwa o zajęcie stanowiska w sprawie częściowego przywrócenia działalności aquaparków, pływalni, term i saunariów.
Urząd Lotnictwa Cywilnego potwierdza, że w 2020 roku podróże były drastycznie ograniczone. Zgodnie z przekazanymi danymi w okresie styczeń-czerwiec 2020, przewoźnicy czarterowi odnotowali jedynie około 640 tysięcy pasażerów – blisko cztery razy mniej niż w 2019 roku. O szczegółach informuje Dziennik Gazeta Prawna.Chociaż latem w wyniku znoszenia obostrzeń podróże powróciły, to wzrost ruchu turystycznego nie trwał długo. W okresie jesienno-zimowym pojawiły się kolejne ograniczenia. Kraje europejskie zaczęły zamykać się na wczasowiczów, wprowadzając szczegółowe kontrole na granicach i zawieszając działalność ośrodków turystycznych. Między innymi Niemcy oraz Czechy ogłosiły zakaz zakwaterowania podróżnych w hotelach i pensjonatach.
Z tego artykułu dowiesz się: Jak szczepionka wpłynie na podróżeGdzie można liczyć na ulgiO pomyśle paszportu koronawirusowegoPodróże do wielu państw są obecnie możliwe jedynie po okazaniu negatywnego wyniku testu lub obarczone koniecznością poddania się kwarantannie. Gdy pierwsza szczepionka przeciwko koronawirusowi została zatwierdzona, władze zaczęły rozważać wprowadzenie usprawnień dla zaszczepionych turystów.
Z tego artykułu dowiesz się: Co powiedzieli przedstawiciele Północnej Izby GospodarczejJakie turystyka ma znaczenie dla gospodarki PomorzaDlaczego warto jechać nad morze zimąPolskie morze zimą było popularne wśród osób, które w nadmorskich miastach i miasteczkach dostrzegają coś więcej niż tylko plaże. Niestety, w tym roku jest to niemożliwe. Przedsiębiorcy znad Bałtyku oczekują pomocy, a mówi się jedynie o miejscach turystycznych w górach.
Z tego artykułu dowiesz się: Jak sytuację opisali świadkowieJakie postępowania wszczęła policjaW jaki sposób tłumaczy się ośrodekPolicja dostała zgłoszenie o otwarciu stoku narciarskiego na Kaszubach. Przypominamy, że jest to niedozwolone z powodu kwarantanny narodowej. Wirtualnej Polsce udało się porozmawiać ze świadkami, którzy opisali sytuację na miejscu.
Chociaż Stambuł przyciąga turystów przez cały rok, najlepszymi porami na zwiedzanie tego wiekowego miasta są wiosna i jesień. Nie dość, że wówczas unikniemy tłumów, to jeszcze nie narazimy się na uciążliwe upały. Metropolia ta jednak należy do miast, które nie zasypiają przez cały dzień, a ulice wypełniają się gwarem zarówno mieszkańców, jak i wczasowiczów od rana do bardzo późnych godzin.Na początku warto jednak przypomnieć, że każdy polski podróżnik, który będzie chciał odwiedzić, musi posiadać wizę turystyczną. Dokument umożliwia 30-dniowy pobyt w Turcji. Po otrzymaniu wizy można rozpocząć zwiedzanie tego niesamowicie różnorodnego miasta.
Z tego artykułu dowiesz się: Do kiedy potrwa lockdown w PortugaliiJak wyglądają procedury po przylocie do państwaJakie atrakcje turystyczne oferuje ten krajLoty do Portugalii nadal są możliwe, ale sama turystyka na miejscu została praktycznie zamrożona. Z powodu nadal skomplikowanej sytuacji epidemiologicznej zdecydowano się na przedłużenie lockdownu. Potrwa jeszcze przez kilka dni.
Zakaz korzystania ze stoków narciarskich obowiązuje w Polsce do 17 stycznia, czyli do momentu zakończenia przerwy zimowej. W tym roku Rada Ministrów zdecydowała o jednym terminie ferii, co jest konsekwencją nieustannej walki z koronawirusem. Jak się okazuje, nie wszędzie narodowe obostrzenia przestrzegane są w takim samym stopniu. Dzięki relacji jednej z naszych czytelniczek wiemy, jak wygląda sytuacja w Szklarskiej Porębie. Aurelia, bo tak nazywa się nasza czytelnicza, nie mogła uwierzyć w to, co zobaczyła.
Z tego artykułu dowiesz się: Jakie obiekty warto zobaczyć na ŚląskuCzym jest Szlak Zabytków TechnikiO niezwykłym połączeniu nowoczesności z tradycją w TychachŚląsk jest kraina historyczną, która od początku zawiązywania się Królestwa Polskiego, była bardzo ważna. Władcy zlecali budowę zamków i warowni, które miały bronić Polaków przed najazdami z Czech czy Królestwa Prus. Dziś Śląsk kojarzymy głównie z dawnym Górnym Śląskiem, na którym rozwinął się przemysł.
Z tego artykułu dowiesz się:Skąd bierze się czerwona skóra kobiet z plemienia HimbuZ jakimi problemami mierzy się tradycyjny ródO czym muszą pamiętać turyści, odwiedzając wioskę HimbuTurystów, którzy wybiorą się do Afryki, by odwiedzić jedno z ostatnich tradycyjnych plemion, najprawdopodobniej powita piękna kobieta o czerwonym kolorze skóry. Osady Himbu znajdują się w malowniczym regionie Kaokolad, w północno-zachodniej części Namibii. Zdaniem wielu ekspertów to jeden z ostatnich prawdziwych obszarów prawdziwej Afryki.Jeśli na horyzoncie podróżnych pojawi się posągowa kobieta, warto jednak pamiętać, by najpierw udać się do wodza plemienia Himbu, wręczyć mu jakiś podarunek i poprosić o możliwość zatrzymania się w osadzie. Charakterystyczne domy mają tu owalny kształt i zbudowane są z gałęzi oraz liści palmowych. Warto jednak pamiętać, że Himbu od czasu do czasu przenosi się na nowe miejsce, poszukując wody i paszy dla bydła.Kobieta Himba w tradycyjnej biżuterii, źródło: pixabay.com, autor: paul24
Polsat News przekazał mało optymistyczne wiadomości dla branży turystycznej, które wynikają z nieoficjalnych ustaleń dziennikarzy serwisu. Wizja ta została też potwierdzona przez wiceminister rozwoju, pracy i technologii, Olgę Semeniuk. Wiele wskazuje na to, że panujące obecnie restrykcje zostaną przedłużone przez rząd. Z relacji Polsat News wynika, że po 17 stycznia mogą zajść jedynie drobne zmiany w kwestii obostrzeń i bynajmniej nie dotkną one branży turystycznej. Prawdopodobnie po feriach zimowych hotele, stoki narciarskie oraz lokale gastronomiczne nadal pozostaną zamknięte.
Malediwy to niewielki wyspiarski kraj położony na archipelagu o tej samej nazwie, ok. 250 km na południowy zachód od krańca Indii. Stolicą jest Male, jedyne duże miasto w całym państwie. Spośród 1190 wysepek osadzonych na 26 atolach koralowych, tylko 202 są zamieszkane.
- Ten najlepszy okres jest już nie do uratowania. Ale otwarcie np. stoków po 17 stycznia trochę by uratowało sytuację - zasugerował Leszek Dorula.Zakopane jest jednym z miast, które odniosło największe szkody w związku z obostrzeniami wprowadzonymi przez rząd. Mają one zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa, jednak w czasie zimowego sezonu turystycznego przynoszą też jeszcze jeden skutek - ogromne straty przedsiębiorców. W Popołudniowej Rozmowie RMF FM burmistrz zimowej stolicy Polski, Leszek Dorula, opowiedział, co się dzieje w jego mieście. Na tym walka o odbudowę sektora turystycznego jednak się nie zakończyła. Okazuje się, że górskie miejscowości znów zostały postawione w stan pełnej gotowości i nie chcą się poddać. Dorula, podobnie jak samorządowcy z innych, turystycznych miejscowości, postanowił zwrócić się do rządu z pomysłem rozwiązania problemu. Niestety w rozmowie z mediami wyznał, że nic to nie dało. Zakopane zimą, fot/commons.wikimedia.org/Konrad Wąsik/CC BY 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.enW dalszej części w mocnych słowach opisał również tegoroczny sezon zimowy, który dla wielu przedsiębiorców stanowił podstawowe źródło dochodu przez cały rok. Wspomniał również o rozwiązaniu, które choć w niewielkim stopniu mogłoby uratować sytuację Zakopanego i okolic.- Dlatego ponownie składamy propozycję jako samorządy, by wspólnie wypracować po tym lockdownie częściowe otwarcie gospodarki - oznajmił polityk. Polityk opowiedział o kryzysie zakopiańskich przedsiębiorców, którzy w znacznym stopniu utrzymują się z turystyki. Tatry mogły cieszyć się tłumami przyjezdnych latem, a obecnie Polacy przyjeżdżają tam na jednodniowe wycieczki, dzięki czemu Krupówki są pełne ludzi, co widać na nagraniach z Webcamera.pl. Jednak mimo to ferie w jednym terminie, zamknięcie stoków, hoteli i wiele innych zakazów przyczyniło się do powstania sytuacji kryzysowej. - Jako samorząd zakopiański i samorządy powiatu tatrzańskiego wskazywaliśmy na pewne działania, które umożliwiłyby działanie turystyki w naszym regionie. Ubolewamy nad tym, bo pan premier (Jarosław) Gowin zrobił wielkie spotkanie z samorządami, prosił nas o to, by do konkretnego dnia i godziny złożyć propozycje. Myśmy nie składali każdy samorząd osobno, uznawaliśmy, że jeden wspólnie wypracowany projekt będzie najrozsądniejszy dla nas wszystkim (…) Bardzo nam z tego powodu przykro, że nie dostaliśmy odpowiedzi - powiedział na antenie RMF FM burmistrz Zakopanego. Na koniec burmistrz Zakopanego opisał obecną, napiętą sytuację w mieście. Podkreślili, że bezustannie prowadzone są kontrole ośrodków wypoczynkowych i noclegowych, które zgodnie z najnowszymi przepisami, muszą pozostać zamknięte przynajmniej do 17 stycznia. Zgodnie z jego słowami hotelarze są takimi działaniami zdegustowani, ma być to jednak jedyny sposób na wykrycie miejsc funkcjonujących nielegalnie. Niestety niedawno pojawiły się wiadomości, że ograniczenia w sektorze turystyki mogą zostać przedłużone, o czym pisaliśmy na naszej stronie.
Z tego artykułu dowiesz się:Jakie utrudnienia czekają na turystówO co apelują hiszpańskie władzeJak pogoda ma wyglądać w ciągu nadchodzącej dobyZima na Półwyspie Iberyjskim sprawiła ogromne utrudnienia dla turystów. Ze względów bezpieczeństwa postanowiono wstrzymać kursy wielu pociągów. Zamknięto także lotnisko w Madrycie. Podróż do tego kraju będzie bardzo skomplikowana.
Lawina zdecydowanie należy do największych zagrożeń w polskich górach. Oczywiście, zagrożenie istnieje w każdym paśmie górskim. To nie tylko utrudnienie w turystyce, ale także zagrożenie dla życia. Z tego powodu warto dobrze przygotować się przed wyprawą.
Amazońska dżungla może nam się wydawać bardzo wymagającym terenem, który przyciąga turystów uwielbiających wyzwania i przyrodę. Mimo postępującej globalizacji w sercu lasów deszczowych nadal mieszkają plemiona. Do niektórych z nich dotarła cywilizacja, która w mniejszym lub większym stopni zmieniła ich życie, ale pewne rody wciąż wzbraniają się przed postępem i nie goszczą wczasowiczów.Kaja Kraska i Mateusz Mękarski z kanału „Globstory”, który możecie znaleźć na platformie YouTube, pokazali, co kryje amazońska dżungla. Polscy podróżnicy najpierw zjechali do miasta w Ekwadorze znajdującego się na skraju lasów deszczowych. Następnie wysiedli z autobusu na samym końcu drogi i weszli do dziczy za Moim, którym był ich przewodnikiem.
Miasto Brisbane w Australii ogłosiło trzydniowy lockdown po tym, jak w regionie wykryto przypadek nowej odmiany koronawirusa. W trzeciej co do wielkości australijskiej miejscowości mieszka Karolina, która na łamach portalu Wirtualna Polska opowiedziała, jak obecnie wygląda tam życie. Polka ujawniła, że nagła decyzja o zamknięciu miasta wywołała poruszenie. Mieszkańcy ruszyli do sklepów.Premier stanu Queensland, Annastacia Palaszczuk w piątek 8 stycznia powiadomiła o wprowadzeniu lockdownu w Brisbane. Choć decyzja ta została podjęta dynamicznie i mieszkańcy nie mieli czasu na przygotowanie, to polityk podkreśliła, że trzydniowe zamknięcie pomoże uniknąć długotrwałego, ostrego lockdownu.
Każdy, kto choć raz oglądał „Jedz, módl się i kochaj”, wie, że Bali to jeden z najpopularniejszych kierunków nie tylko dla turystów szukających przepięknych widoków, ale także podróżujących duchowo. Wizyty u lokalnych uzdrowicieli stają się coraz bardziej popularne. Docierają tu wycieczki z całego świata. O swoim wyjeździe opowiedziała Joanna, autorka bloga The Blond Travels.Podróżni wybierają się na Bali z różnych powodów. Joanna rozwiodła się z mężem i postanowiła odbyć wycieczkę, która zmieniłaby jej życie. Wreszcie autorka bloga The Blond Travels zdecydowała się na wizytę u balijskiego uzdrowiciela. Po wszystkim przyznała, że choć nie wierzy w magiczne siły, to odczuła skutki ceremonii.
Trzęsienie ziemi to prawdziwy pokaz siły natury. Mieszkańcy zagrożonych regionów tracą swoje domy w kilka sekund. Podczas katastrof ludzie często doznają obrażeń. Niestety nierzadko pojawiają się też ofiary śmiertelne. Najlepszy przykładem jest trzęsienie, które miało miejsce w Chorwacji pod koniec zeszłego roku.Chociaż trzęsienie ziemi w Polsce wydaje się niezwykle rzadkim zjawiskiem, okazuje się, że specjaliści nie oceniają naszego regionu jako najbezpieczniejszego. Eksperci wskazują na mapie świata takie obszary jak Katar, Singapur, Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Barbados wśród rejonów znacznie stabilniejszych.
Z tego artykułu dowiesz się:Jakie koszty utrzymania trzeba ponosić pomimo zamknięciaW jaki sposób pomogłoby otworzenie obiektówJakie działania władz nazwano hipokryzjąKwarantanna narodowa zamroziła polską turystykę. Przyczyniła się nie tylko do zasmucenia turystów, którzy liczyli na wyjazd na narty. Największymi poszkodowanymi są przedsiębiorcy. Informacje na temat trudnej sytuacji dostaliśmy w stacji narciarskiej Gigant w Zakopanem.
Z tego artykułu dowiesz się: dokąd pojechała Edytaco się wydarzyło w górach o czym warto pamiętać przed pójściem na szlak Portugalskie góry przyciągają mnóstwo turystów, którzy wyruszają w kierunku Madery, by cieszyć się niesamowitymi widokami. W poszukiwaniu wrażeń wybrała się także polska blogerka Edyta, która zdobyła najwyższy szczyt Pico Ruivo. Chociaż góra ta nie należy do najbardziej wymagających na świecie, to zawsze warto się odpowiednio przygotować do takiej wędrówki, o czym przekonała się Polka.Jaka sama autorka bloga Backpakuje przyznała, portugalskie góry na Maderze to przede wszystkim Pico Ruivo. Warto wiedzieć, że można tam dotrzeć jedynie pieszo. Edyta wybrała się tam z innego szczytu – Pico do Arieiro, na który można już dojechać samochodem lub autobusem.
Z tego artykułu dowiesz się: po co Maciek pojechał do Peru z kim spotkał się Maciek w Ameryce Południowej jak wygląda tajemniczy rytuał z PeruMaciek to Polak, który podczas podróży po Peru przeżył niesamowite doświadczenie. Z jego relacji wynika, że było zarówno przerażające, jak i fascynujące. Niektórych jego historia może oburzać, a u innych wywoływać poczucie zazdrości, ponieważ owiany już legendą i tajemnicą rytuał picia Ayahuaski przyciąga mnóstwo podróżników. O szczegółach tej wyprawy informuje portal NaTemat.pl.Niejeden Polak słyszał już na pewno o Ayahuasce. Warto przypomnieć, że nie każdy podróżuje tylko po to, by cieszyć się niesamowitymi widokami nowych miejsc. Wyjazdy w celu zażywania różnych substancji psychoaktywnych, które w Polsce są nielegalne, czy też seksturystyka nie są nowymi zjawiskami. Dlatego część turystów wybiera się w kierunku Peru, by tam poddać się staremu rytuałowi.
Górale mają dość restrykcji uderzających w ich biznesy. Już teraz niektórzy z nich zapowiadają, że nie zastosują się do zasad kwarantanny narodowej, jeśli zostanie ona wydłużona. Powstała nawet inicjatywa akcji "Góralskie veto".
Z tego artykułu dowiesz się:Ile pieniędzy trafi do poszkodowanych w wyniku restrykcjiKiedy dofinansowanie do nich dotrzeJaki apel wystosowali przedsiębiorcy z innego regionuPolski rząd zapowiadał pomoc dla wszystkich, którzy poniosą straty finansowe w wyniku restrykcji wynikających z kwarantanny narodowej. Pojawiła się informacja o kwocie, która zostanie na to przeznaczona. Mowa jednak w większości o poszkodowanych przedsiębiorcach z gór.