Turysci.pl > Świat > Stewardessy zostaną uziemione, bo mają “nadwagę”. “Dyskryminacja w zatrudnieniu”
Magda Antoł
Magda Antoł 10.06.2023 11:03

Stewardessy zostaną uziemione, bo mają “nadwagę”. “Dyskryminacja w zatrudnieniu”

Samolot Hainan Airlines
Fot. Flickr/Tomás Del Coro

W lokalnych mediach pojawiła się szokująca informacja. Jedna z linii lotniczych chce zakazać pracować swoim stewardessom, jeśli ich waga przekroczy “standardowy limit”. Ta polityka wywołała zaniepokojenie wśród ekspertów.

W chińskich liniach lotniczych Hainan Airlines stewardessy nie będą mogły wejść na pokład, gdy ich waga przekroczy standardowy limit o 10 proc. Eksperci wątpią, czy ta kontrowersyjna polityka jest legalna.

Hainan Airlines nie wpuści na pokład stewardess z “nadwagą”

W lokalnych chińskich mediach pojawiły się kontrowersyjne opisy polityki Hainan Airlines. Wynika z niej, że na początku czerwca personel pokładowy otrzymał wytyczne dotyczące kontroli swojej wagi. Szczegóły zawierają konkretne standardy kontroli masy ciała i wagi dla stewardess.

Wymóg ma być kontrolowany przez firmę, która zaproponowała monitorowanie wagi członkom załogi, którzy przekroczyli próg wagowy do 5 proc. W tym przypadku stewardessy będą zmuszone do przeprowadzenia bezpośredniej kontroli, czyli pełne ważenie, przegląd grupowy, a także przegląd twarzy po miesięcznym monitoringu. Natomiast stewardessy z 10 proc. nadwagą zostaną natychmiast zawieszone i będą musiały zredukować swoją wagę. W osiągnięciu celu mają im pomagać inni członkowie załogi.

Ekspertka uważa, że jest to dyskryminacja stewardess

Jedna z pracownic o nazwisku Huang pracowała przez wiele lat w zarządzaniu stewardami. Powiedziała mediom, że agencje regulacyjne koncentrują się na bezpieczeństwie lotniczym, a nie nakładają tego typu kontrowersyjnych restrykcji. 

“Jeżeli linie lotnicze pozbawiają stewardessy z nadwagą prawa do normalnej pracy wyłącznie ze względów estetycznych, jest to z pewnością dyskryminacja w zatrudnieniu. Wprowadzenie i wdrożenie takich przepisów jest brakiem szacunku dla stewardów” - oceniła działania firmy Huang.

Zawód stewardessy w Chinach wymaga większych kwalifikacji

Jak podaje Reuters chińskie linie lotnicze podejmują największe nabory od ponad trzech lat, gdyż wielu absolwentów szkół wyższych jest zainteresowanych rozpoczęciem kariery w dobrze płatnym zawodzie. Hainan Airlines poinformował, że w tym roku planuje zatrudnić ponad 1000 stewardów. 

W krajach zachodnich zawód stewarda jest nisko płatny i nie wymaga zdobycia wyższego wykształcenia. Natomiast w Chinach nie tylko trzeba mieć odpowiedni wzrost i być atrakcyjnym fizycznie, ale też tytuł licencjata i zaliczony trudny egzamin administracyjny z języka angielskiego.

Źródło: Global Times