Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Świat > Przeżyły prawdziwe piekło. Od ponad miesiąca dzieci walczyły o przetrwanie
Magda Antoł
Magda Antoł 10.06.2023 08:10

Przeżyły prawdziwe piekło. Od ponad miesiąca dzieci walczyły o przetrwanie

Las amazoński
Fot. Flickr/Emmanuel DYAN

Po wielu dniach poszukiwań, ratownikom udało się odnaleźć grupę zaginionych dzieci. Były zmuszone przetrwać ponad miesiąc w niebezpiecznych warunkach. Ich odnalezienie prezydent określił jako “radość dla całego kraju”.

Po ponad miesiącu znaleziono dzieci, które cudem ocalały z katastrofy lotniczej. Przez długi czas były zdane tylko na siebie w tropikalnej dżungli.

Odnaleziono czworo dzieci ocalałych z katastrofy lotniczej

Po ponad miesiącu od katastrofy lotniczej, ekipa poszukiwawcza odnalazła czworo zaginionych dzieci. Dzieciom udało się przetrwać w amazońskiej dżungli w Kolumbii, po tym jak ich samolot rozbił się. Na swoim Twitterze prezydent kraju Gustavo Petro udostępnił zdjęcie, na którym ratownicy i członkowie rdzennej ludności otoczyli je opieką medyczną.

Odnalezione dzieci są rodzeństwem w wieku 13, 9, 4 lat, a najmłodsze z nich ma tylko rok. Prezydent przekazał też słowa ich dziadka, który powiedział, że to “matka dżungli je zwróciła”. Pomimo trudnych warunków atmosferycznych, Kolumbijskim Siłom Powietrznym udało się ewakuować dzieci z dżungli. Z powodu ich stanu zdrowia, zostały przetransportowane do Bogoty.

Katastrofa lotnicza w Kolumbii. Dzieci jako jedyne ocalały

Do tragicznego zdarzenia doszło 1 maja. Samolot Cessna 206, w którym znajdowały się dzieci i i ich matka, leciał z Araracuara do San José del Guaviare. W pewnym momencie doszło do awarii silnika. Samolot rozbił się w amazońskiej dżungli. W środku znajdowało się siedem osób. Trójka z nich, w tym matka dzieci i kapitan, nie przeżyła.

Na miejscu katastrofy nie znaleziono dzieci. Jak podał Reuters, według władz lotnictwa cywilnego dzieci uciekły z wraku i próbowały poszukać pomocy w lesie deszczowym. W tamtym momencie rozpoczęły się masowe poszukiwania.

Dzieci były zdane na siebie przez ponad miesiąc

W trakcie poszukiwań ratownicy natrafili na rzeczy pozostawione przez dzieci, tj.; butelkę dla niemowląt, nożyczki, gumkę do włosów, a nawet prowizoryczne schronienie. Na ziemi były też ślady małych stóp, co utwierdziło ekipę poszukiwawczą w przekonaniu, że ocalały z katastrofy.

Do poszukiwań zaangażowali się też rdzenni mieszkańcy. Dzieci należą do grupy etnicznej Huitoto, która zamieszkuje tereny Kolumbii od czasów przed kolonizacją Europejczyków. Członkowie ich społeczności mieli nadzieję, że dzięki nabytym umiejętnościom przetrwania w dżungli, uda im się przeżyć. Aby ułatwić poszukiwania, helikoptery nadawały wiadomość od babci dzieci, która powiedziała im, żeby przestały się przemieszczać.

Źródło: BBC