Już w średniowieczu pielgrzymi licznie odwiedzali to sanktuarium na północy Polski. Opowieści o cudownych uzdrowieniach krążyły wśród okolicznych mieszkańców wiosek. Do cudownej drewnianej figurki Matki Boskiej przybywali pielgrzymi z różnych zakątków dawnej Europy. Dzisiaj to miejsce nadal jest jednym z najsławniejszych celów pielgrzymek w Polsce.Nie bez przyczyny sanktuarium w Świętej Lipce nazywane jest Częstochową Północy. Co roku to miejsce odwiedza ponad 100 tys. pielgrzymów z Polski i zagranicy.
W tegoroczne wakacje ceny w bałtyckich kurortach przyprawiają o zawrót głowy. Noclegi i wizyty w restauracjach pochłaniają większość rodzinnego budżetu. Polacy zaczynają szukać sposobów na mniejsze wydatki. Czy da się uniknąć wszechobecnej drożyzny nad polskim morzem?Z pewnością jednym ze sposobów jest unikanie miejsc, w których ceny są najdroższe. W tych miejscowościach nad Bałtykiem turyści dużo zapłacą nie tylko za posiłki w restauracjach. Trzeba się liczyć ze sporym wydatkiem nawet w przypadku noclegów z pełnym wyżywieniem.
W Polsce turyści znajdą wiele pięknych gór, w które warto się wybrać na kilkugodzinną wycieczkę. Jednak niewielu decyduje się na odwiedzanie tych mniej popularniejszych miejsc. A szkoda, gdyż to właśnie w nich turyści znajdą ciszę i spokój, bez wielkich tłumów na szlakach.Tego typu miejsce można znaleźć niedaleko słynnego Sandomierza. Jest uznawane za najstarsze w Polsce, a występująca w nim flora to ewenement na skalę europejską.
Co roku magazyn National Geographic Traveler organizuje wakacyjny plebiscyt. W ciągu miesiąca głosujący mają za zadanie wybrać cuda Polski. W tym roku o zwycięstwo walczyło aż 48 miejsc. Jedną z laureatek została niepozorna miejscowość na wschodzie kraju. Nic dziwnego, gdyż historia i różnorodność kulturowa są sławnym symbolem tego miasta. National Geographic Traveler ogłosił zwycięzców plebiscytu Cuda Polski 2023. Głosujący wybrali najpiękniejsze i najciekawsze miejsca w każdym województwie. Jednym z tegorocznych laureatów zostało tzw. Miasto Trzech Kultur.
Konduktor, który sprawdzał bilety w pociągu jadącego w stronę Wrocławia w sobotę 29 lipca przecierał oczy ze zdziwienia. Jedna z pasażerek przygotowała bardzo nietypowy dokument potwierdzający przejazd.Podróżując PKP nie ma obowiązku drukowania biletu, można okazać go np. na telefonie. Z tej opcji jednak nie skorzystała jedna z pasażerek.
Nieoczekiwanie Warszawa straciła pozycję lidera w rankingu największych miast w Polsce. Obecnie już nie jest największa pod względem powierzchniowym. W wyniku zmiany w przepisach inne polskie miasto prześcignęło stolicę o ponad 100 km2.Nowe przepisy wydłużyły granice nadmorskich miast. W rezultacie ich powierzchnie znacznie się zwiększyły w porównaniu do reszty miejscowości. Wprowadzanie zmian w przepisach zaczęło się od mola.
Jedni spędzają wakacje skromnie w rodzinnych stronach i w towarzystwie najbliższych. Z kolei drudzy wykorzystują w pełni swój czas wolny, podróżując w ciekawe, egzotyczne miejsca. Prawdopodobnie niewiele osób sądzi, że urlopy duchownych nie różnią się niczym od urlopów reszty turystów.Gazeta Wyborcza postanowiła porozmawiać z duchownymi o tym, w jaki sposób spędzają wakacje. Niektórzy podróżują do odległych, egzotycznych krajów. Przy okazji wydając na ten cel niemałe pieniądze.
Zwykle wybierając się na górską wycieczkę, turysta ma zamiar zdobyć jeden z okolicznych szczytów. W sezonie wakacyjnym wybiera te najpopularniejsze górskie trasy. Czy słusznie? W Polsce istnieje jeszcze kilka mniej znanych szlaków, którymi warto pospacerować.Jednym z takich mniej popularnych szlaków jest droga na Łabski Szczyt w Karkonoszach. Przed zakończeniem trasy polecamy zatrzymać się w 300-letnim schronisku. Nie tylko dla odpoczynku, co zastanowienia się nad kontynuowaniem wycieczki. Albowiem tego karkonoskiego szczytu nie jest w stanie zdobyć żaden turysta.
2 sierpnia w środę odbędą się uroczyste obchody krakowskich Sukiennic. Święto odbędzie się w celu upamiętnienia odnowienia hali przez architekta Tomasza Prylińskiego w latach 1875-79. Wydarzenie zostanie zorganizowane przez Towarzystwo Kram, które na co dzień zrzesza sprzedawców handlujących na terenie Sukiennic.
W piątek 28 lipca wieczorem w powiecie garwolińskim w województwie mazowieckim nagle pojawiła się trąba powietrzna. Nagranie z przejścia kolumny mrozi krew w żyłach. W wyniku przejścia trąby powietrznej kilka budynków zostało uszkodzonych.
Plażowicze w spokoju wypoczywali na plaży w Trzęsaczu. Nieoczekiwanie bawiące się nieopodal dzieci zaczęły krzyczeć. Powodem zamieszania było tajemnicze zwierzę pływające w Bałtyku. Turyści zebrali się na plaży i zaczęli wypatrywać je w wodzie.Plażowicze z daleka obserwowali tajemnicze stworzenie pływające przy falochronach. Z początku sądzili, że to foka. Gdy zwierzę podpłynęło bliżej, zaskoczyło nagrywających turystów.
We wtorek 25 lipca pewna polska rodzina wybrała się na Połoninę Wetlińską w Bieszczadach. 10-letnia dziewczynka poczuła się bardzo zmęczona i nie chciała dalej iść. Ojciec dziecka polecił jej samodzielnie zejść ze szlaku do schroniska. Teraz się tłumaczy.Ojciec 10-latki nie widział problemu w tym, że kazał małej dziewczynce samodzielnie iść szlakiem czerwonym w stronę schroniska. Na szczęście po drodze podłączyła się pod grupę harcerzy, którzy zawiadomili policję.
Wieś Zalipie od lat przyciąga turystów nie tylko z Polski, ale i z całego świata. Ręcznie malowane bajkowe domy cieszą oko przyjezdnych, którzy chętnie je fotografują. Zalipie to niewielka miejscowość w województwie małopolskim w powiecie dąbrowskim. Słynie z ręcznie malowanych chat. Wieś zamieszkuje zaledwie ok. 750 mieszkańców, jednak rocznie odwiedzają ją tysiące turystów.
Łowienie ryb dla wielu jest odskocznią od codzienności. Wędkarze polują na jak najlepsze okazy, a najlepszymi z nich chwalą się w sieci. Nie inaczej było tym razem, gdy dwóch mężczyzn wyłowiło z Odry olbrzymiego suma. Ryba ważyła ok. 100 kg i mierzyła 245 cm. To prawdziwe monstrum!
W dniu 26 lipca TOPR podjął akcję ratunkową w Tatrach. Dwóch turystów nie mogło samodzielnie zejść z wierzchołka Świnicy. Powodem okazały się złe warunki pogodowe, w tym padający śnieg. Na poszukiwania turystów wysłano trzech ratowników.Z pomocą ratowników TOPR turystom udało się bezpiecznie zejść z góry. Akcja ratunkowa trwała kilka godzin i zakończyła się o północy. To nie był jedyny wypadek, który miał miejsce tego dnia.
Ten zamek przez stulecia przechodził z rąk do rąk polskich i niemieckich rodów szlacheckich. W wyniku licznych modernizacji budowla zmieniała swój wygląd na przestrzeni lat. Obecnie jest jednym z popularniejszych zabytków polskiej wsi Kliczków i swoim niezwykłym wyglądem przyciąga rzesze turystów.Zamek w Kliczkowie znajduje się w małej miejscowości na Dolnym Śląsku, oddalonej o 14 kilometrów od Bolesławca. Wieś leży w dolinie Kwisy, w otoczeniu Borów Dolnośląskich.
W środę 26 lipca Wody Polskie przekazały niepokojący komunikat za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na Odrze pracownicy zauważyli śnięte ryby, w okolicach miejscowości Chałupki. Służby zapewniły, że to zjawisko nie miało miejsca na terenie Polski. Prawdopodobnie ryby przypłynęły od strony Czech.O sprawie niezwłocznie poinformowano najbliższe polskie instytucje. Wiadomość o śniętych rybach dotarła też do ministra środowiska Czech Petra Hladika.
23 lipca w niedzielę doszło do groźnej sytuacji w Sarbinowie nad Morzem Bałtyckim. Młody mężczyzna zaatakował znajdujących się kwaterze ratowników wodnych. Napastnik przeciął kobiecie policzek, a mężczyznę ugodził ostrym narzędziem w szyję.
W popularnej, nadmorskiej miejscowości Sarbinowo jeden z policjantów wypoczywający na urlopie stanął w obronie turystów. Mężczyzna zwrócił uwagę oszustom, którzy żerowali na plażowiczach, organizując tak zwaną grę w trzy kubki. Oszuści wpadli w furię i postrzelili policjanta w głowę.Zdemaskowani mężczyźni posiadali przy sobie broń śrutową. 21-letni oszust, który postrzelił funkcjonariusza, usłyszał już zarzuty.
Wakacje to nie tylko czas odpoczynku na plaży. Dla wielu osób to idealny okres na pielgrzymkę do któregoś z polskich sanktuariów. Jasna Góra, Licheń, Łagiewniki czy Toruń cieszą się bardzo dużą popularnością wśród wiernych. Jak się okazuje, odwiedzający muszą przygotować się na spory wydatek. Sanktuaria w Polsce przyciągają wiernych z całego kraju. Nie wszyscy jednak mogą sobie pozwolić na nocleg czy choćby obiad w docelowym miejscu pielgrzymki. Niektóre ceny naprawdę wołają o pomstę do nieba.
W sezonie wakacyjnym mnóstwo turystów wybiera się w góry. Lato jest idealną porą na górskie wycieczki z uwagi na lepszą pogodę i większą dostępność szlaków turystycznych. Niestety nie wszyscy wyruszają w nie z myślą o poszanowaniu dzikiej przyrody.Tatrzański Park Narodowy po raz kolejny musiał zwrócić uwagę na liczne akty wandalizmu widoczne na tatrzańskich szlakach. “Nie dla takich widoków przychodzimy do parku narodowego!” - piszą pracownicy parku na Facebooku.
Dla wielu ta popularna polska książka to sentymentalna podróż do dzieciństwa. Na jej podstawie powstał też film z Piotrem Fronczewskim w roli głównej, który podbił serca najmłodszych. Za stworzenie niezwykłego świata pełnego magii odpowiada Jan Brzechwa. Dzięki pewnemu projektowi obecne pokolenie będzie miało szansę odkryć na nowo unikalne uniwersum polskiego pisarza.Już wkrótce “Akademia Pana Kleksa” może stać się znacznie bliższa najmłodszym odbiorcom. Wszystko za sprawą parku tematycznego, który ma szansę powstać w kolejnych latach.
Pluszowe gęsi stały się najpopularniejszą pamiątką tegorocznych wakacji. Można je kupić na straganie od morza aż po Tatry. Jak się okazuje, powoli wyrasta konkurencja dla słynnej już maskotki. Białe gęsi z długą szyją można dostać w różnych zakątkach Polski. Ludzie nie tylko kupują je na pamiątkę z odwiedzanego miejsca, ale również jako gadżet. Przechadzając się po turystycznych miastach tj. Kraków czy Zakopane można odnieść wrażenie, że tę maskotkę pokochali zarówno starsi, jak i najmłodsi.
22 czerwca odbyło się oficjalne otwarcie publicznego kąpieliska na krakowskim Zakrzówku. Miesiąc później pojechałam sprawdzić tę wakacyjną atrakcję. Wiele rzeczy mnie zaskoczyło.Nieczynny kamieniołom wapienia przemieniono na bezpieczne kąpielisko miejskie, do którego codziennie zjeżdżają się tłumy. Lokalni mieszkańcy i przyjezdni mogą korzystać z aż pięciu strzeżonych basenów za darmo.
Zakopane należy do najchętniej odwiedzanych miejsc w Polsce w trakcie wakacji. Miasto jest dobrą bazą wypadową do okolicznych atrakcji. Posiada rozwiniętą bazę noclegowo-gastronomiczną oraz oferuje wiele zajęć dla rodzin. Jak się okazuje, turyści mogą spróbować tam też bardzo nietypowego smaku lodów. Przechadzając się Krupówkami można natrafić na wiele straganów i budek z pamiątkami czy lokalnym jedzeniem.
Co roku wielu turystów wybiera wypoczynek nad Bałtykiem. Swój czas wolny urlopowicze chcą spędzić nie tylko na plaży. Będąc nad polskim morzem, nie wypada nie spróbować lokalnych przysmaków. W szczególności świeżych, smażonych ryb.Z uwagi na tegoroczne wysokie ceny, wielu Polaków mogą skusić tańsze ryby z menu. Jednak ekspertka ostrzega, że ich wybór nie zawsze jest dobry dla zdrowia.
Do tego sanktuarium przybywają tysiące pielgrzymów z całej Polski. Wyjątkowości temu miejscu dodaje nie sam wygląd świątyni, co najdłuższa na Dolnym Śląsku kalwaria. Zrobi ono wrażenie też na turystach, którzy szukają dodatkowych atrakcji w okolicy Gór Stołowych.Sanktuarium w Wambierzycach nazywane jest polską Jerozolimą. Przez cały rok pielgrzymi tłumnie przybywają do bazyliki, co czyni ją jednym z najbardziej popularnych miejsc kultu religijnego w Polsce.
Nad Bałtykiem główną rolę odgrywają nie tylko dobre miejsca na plażach czy słoneczna pogoda. W gorętsze dni plażowicze chcą też zaznać ochłody pływając w morzu. Niestety temperatura wody nie zawsze sprzyja pływakom. Prędzej woda zmrozi im krew w żyłach niż zachęci do kontynuowania kąpieli.Jak zatem wybrać najlepsze miejsce do pływania nad Bałtykiem w wakacje? Z pomocą mogą przyjść wyniki pomiarów temperatury wody.