Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Szczyt, na który nie wejdzie żaden turysta. Na jego zboczu znajdziesz najpiękniejsze panoramy i schronisko z 300-letnią tradycją
Magda Antoł
Magda Antoł 29.07.2023 11:24

Szczyt, na który nie wejdzie żaden turysta. Na jego zboczu znajdziesz najpiękniejsze panoramy i schronisko z 300-letnią tradycją

Schronisko pod Łabskim Szczytem
Fot. Shutterstock/Andryi Chykal

Zwykle wybierając się na górską wycieczkę, turysta ma zamiar zdobyć jeden z okolicznych szczytów. W sezonie wakacyjnym wybiera te najpopularniejsze górskie trasy. Czy słusznie? W Polsce istnieje jeszcze kilka mniej znanych szlaków, którymi warto pospacerować.

Jednym z takich mniej popularnych szlaków jest droga na Łabski Szczyt w Karkonoszach. Przed zakończeniem trasy polecamy zatrzymać się w 300-letnim schronisku. Nie tylko dla odpoczynku, co zastanowienia się nad kontynuowaniem wycieczki. Albowiem tego karkonoskiego szczytu nie jest w stanie zdobyć żaden turysta.

Szczyt, na który nikt nie wejdzie

Łabski Szczyt znajduje się Karkonoszach. A konkretniej pomiędzy Szrenicą oraz Śnieżnymi Kotłami, czyli najpopularniejszą atrakcją w tych górach. Jest czwartym pod względem wysokości szczytem i ma 1471 m n.p.m. Leży na terenie Czech i Polski, z czego jego najwyższy punkt znajduje się po polskiej stronie. Jego nazwa pochodzi od czeskiej Łabskiej Polany. W tym miejscu swoje źródło ma Łaba, jedna z najdłuższych rzek w Europie. Ciekawostką jest to, że wierzchołek Łabskiego Szczytu jest całkowicie niedostępny dla turystów.

Schronisko najpopularniejszą atrakcją pod Łabskim Szczytem

Jednak to nie dla Łabskiego Szczytu turyści decydują się odwiedzać to miejsce. Tuż pod nim znajduje się najstarsze schronisko PTTK w Karkonoszach. Powstało ono w latach 1618-1648. Wcześniej pełniło funkcję leśniczówki, a w jego pobliżu wypasano zwierzęta. Dopiero zwiększony ruch turystyczny sprawił, że obiekt dopasowano do potrzeb turystów. Po II wojnie światowej schronisko przeszło w posiadanie PTTK. 

Turyści doceniają to miejsce za unikalny klimat. Poza tym stanowi idealną bazę wypadową do kontynuowania górskiej wycieczki szlakami: zielonym na Szrenicę lub Rozdroże pod Wielkim Szyszakiem, niebieskim na Česką budkę oraz żółtym na Śnieżne Kotły. Warto wspomnieć, że w drodze do schroniska turyści mogą znaleźć dwie popularne atrakcje turystyczne: wodospady Szklarki i Kamieńczyka. 

Dlaczego Łabski Szczyt jest niedostępny dla turystów?

Na wierzchołek Łabskiego Szczytu nie może wejść żaden turysta. Głównym powodem jest ochrona dwóch rzadkich gatunków porostów. Są to wzorzec alpejski oraz tapetka pierścieniowata.

Pierwszy z nich występuje w Karkonoszach i Tatrach. Najczęściej można go spotkać na niewapiennych skałach i ścianach skalnych. W porównaniu do innego przedstawiciela swojego gatunku, wzorzec alpejski jest dużo rzadszy i bardziej charakterystyczny dla obszaru skalistych turni. Natomiast tapetka pierścieniowata i wszystkie inne gatunki tego grzyba z rodziny tarczownicowatych znajdują się pod ścisłą ochroną w Polsce.