Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > Alarm na Odrze. W rzece pojawiły się śnięte ryby
Magda Antoł
Magda Antoł 27.07.2023 11:01

Alarm na Odrze. W rzece pojawiły się śnięte ryby

Rzeka
Fot. Pixabay/Twitter/Wody Polskie

W środę 26 lipca Wody Polskie przekazały niepokojący komunikat za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na Odrze pracownicy zauważyli śnięte ryby, w okolicach miejscowości Chałupki. Służby zapewniły, że to zjawisko nie miało miejsca na terenie Polski. Prawdopodobnie ryby przypłynęły od strony Czech.

O sprawie niezwłocznie poinformowano najbliższe polskie instytucje. Wiadomość o śniętych rybach dotarła też do ministra środowiska Czech Petra Hladika.

Śnięte ryby w Odrze

Jak poinformowała rzeczniczka Wód Polskich - Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach Linda Hofman, w środę 26 lipca pracownicy zauważyli śnięte ryby w Odrze. Odnotowano je w okolicy miejscowości Chałupki, w województwie śląskim. Z relacji rzeczniczki wynika, że było to kilkadziesiąt ryb różnych gatunków. W mediach społecznościowych pojawiły się też zdjęcia śniętych ryb. Wody Polskie napisały, że przypłynęły one z Czech.

Natychmiastowa reakcja służb. Będą badane przyczyny śnięcia ryb

O niepokojącym zdarzeniu poinformowano nie tylko czeskie Ministerstwo Środowiska oraz instytucję Povodí Odry. Do wyjaśniania przyczyn śnięcia ryb zaangażowano też Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach i Opolu, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, Polski Związek Wędkarski i Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Katowicach oraz Powiatowy Inspektorat Weterynarii i Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Raciborzu. Strona polska i czeska zajmuje się badaniem przyczyn śnięcia ryb na podstawie pobranych próbek do analiz. Wody Polskie będą na bieżąco aktualizowały komunikat.

To nie pierwszy taki przypadek na Odrze

W zeszłym roku miało miejsce podobne zdarzenie. 14 lipca 2022 r. na Odrze odnotowano masowe śnięcie ryb. Ryby pojawiały się na rzece przez półtora miesiąca wzdłuż całego biegu rzeki. W tamtym czasie wyłowiono aż 250 ton martwych ryb. Za jedną z przyczyn katastrofy ekologicznej uznano rozwój złotej algi, która występuje głównie na zasolonych wodach. 

Źródło: Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie