Plaża Nawajo, otoczona wapiennymi skałami, jest symbolem greckiej wyspy Zakynthos, która słynie nie tylko z pocztówkowych widoków, ale przede wszystkim z wraku statku, jaki rozbił się tam w drodze z Albanii. Choć atrakcja drugie lato z rzędu pozostaje zamknięta dla turystów, okazuje się, że wcale nie trzeba wyjeżdżać do Grecji, aby doświadczyć podobnych wrażeń. Nad polskim Bałtykiem również można podziwiać zatopione statki. Wystarczy wiedzieć, jak do nich dotrzeć.
Wodospady są zdecydowanie niewystarczająco docenianą atrakcją turystyczną w naszym kraju. Nadszedł moment, aby to zmienić. Na Dolnym Śląsku znajduje się jedyny udostępniony do zwiedzania podziemny wodospad w Polsce. Unikalny na skalę europejską cud natury można podziwiać na terenie nieczynnej już kopalni złota. Zwiedzając to niezwykłe miejsce, odkryjemy tajemnice ukryte głęboko pod powierzchnią ziemi.
Znajduje się zaledwie 70 kilometrów od Poznania i wyróżnia się drewnianymi pomostami w kształcie pierścieni. Z racji licznych inwestycji teren przy Jeziorze Słupeckim zmienił się nie do poznania i zdobył międzynarodowe uznanie. Oddana do użytku promenada nie tylko skradła serca Polaków, ale zachwyciła również grono ekspertów z Francji. Tak organizatorzy konkursu opisują projekt wyróżniony prestiżową nagrodę DNA Paris Design Awards 2024. Zachwytom nie ma końca.
Brudny, zbrązowiały i zakurzony - podczas remontu domu, obraz w tak opłakanym stanie miał trafić na śmietnik. W ostatniej chwili udało się jednak go uratować. Dziś wart jest 25 tysięcy euro. Oto niesamowita historia obrazu mistrza i rodziny z Gandawy…
Urlop we wrześniu czy w październiku to dobry pomysł dla tych, którzy cenią sobie spokój i mniejszą liczbę turystów. Wtedy w wielu miejscach nadal można liczyć na dobrą pogodę i… sporo niższe ceny. Także wczesna jesień to okres, kiedy można tanio zaplanować wakacje all inclusive, a biura podróży, linie lotnicze i hotele proponują wiele ciekawych promocji. Gdzie zatem jechać, by odpocząć tanio i spokojnie? Klasyczne południe Europy oraz okolice basenu Morza Śródziemnego przyciągają dobrą pogodą, atrakcyjnymi cenami i łatwym dojazdem. Popularne Włochy ze słoneczną Toskanią, pełną urokliwych miasteczek Apulią czy Sycylią, która ostatnimi czasy nieco straszy Etną, brzmią kusząco, jednak nawet jesienią spotkamy tam morze turystów. Za to na północy w Alpach Lombardzkich, w których wtedy nie jest już upalnie, panuje wyjątkowy spokój. Tu znajdziemy niewielkie miasteczko, które zimą przeradza się w jeden z bardziej znanych kurortów narciarskich „Mały Tybet Europy” jesienią kusi pięknymi kolorami – od złota do brunatnej czerwieni. To doskonały okres, aby wybrać się na piesze wędrówki i przejażdżki rowerowe.
Synoptycy nie mają dobrych wieści. Chmura zawierająca trujące pierwiastki wytworzyła się po czwartkowej erupcji wulkanu na Islandii. Teraz wędruje na wschód Europy i za sprawą silnych wiatrów, właśnie dotarła na północne krańce Polski. Czy powinniśmy się obawiać?
Mury przesiąknięte historią, zjawiskowa architektura sudecka, połacie zieleni, a tle upadek jednego z najbardziej imponujących uzdrowisk w Polsce — kto by się spodziewał, że niepozorna wieś na Dolnym Śląsku kryje w sobie tyle piękna, przeplatanego smutkiem. Do Sokołowska nie bez powodu przylgnęła nazwa “polskie Davos”. Choć lata świetności ma już za sobą, niewytłumaczalna siła wciąż przyciąga do tego miejsca jak magnes.
W sieci pojawiło się nagranie, które urzekło wielu internautów. Odpoczywający w Egipcie podróżnik nagrał, co działo się na niebie. Turyści nie mają wątpliwości, że pojawienie się na niebie ptaków kojarzonych ze zmianą pór roku to znak, którego nie można bagatelizować. Cześć z nich żartobliwie deklaruje wstrzemięźliwość do końca wyjazdu.
Dla mieszkańców Wielkopolski niedziela kończąca długi weekend sierpniowy przyniosła niespodziewane zjawisko. W okolicach miasto Koło pojawiła się trąba powietrzna, która pustoszyła wszystko, co znalazło się na jej drodze. Do wichury dołączyły ulewne deszcze. Niszczycielski żywioł został udokumentowany na filmie.
W dobrych warunkach pogodowych Księżyc widać każdej nocy, jednak w najbliższych dniach ujrzymy go w zupełnie innym wydaniu. Lada moment Superksiężyc znajdzie się najbliżej Ziemi i rozbłyśnie swoim pełnym blaskiem. Warto zerkać w niebo, bo spektakularne zjawisko astronomiczne nad naszymi głowami będzie doskonale widoczne.
Polska mierzy się z potężną falą upałów. Przed nami kolejne bardzo gorące dni z temperaturami mogącymi sięgać nawet 35 stopni Celsjusza. W taką pogodę każdy szuka ochłody, jednak mało kto rozmyśla o nadchodzącej zimie. Tymczasem z trudnych do wyjaśnienia dla badaczy przyczyn ruszyły “sejmiki”. Bociany, czyli ptaki nierozłącznie kojarzone ze zmianą pór roku, zbierają się już do odlotu z Polski. Czy to oznacza, że jesień i zima nadejdą szybciej niż zazwyczaj?
Wakacyjny sezon trwa w najlepsze, a jednym z najpopularniejszych kierunków wypoczynku tradycyjnie pozostaje Kraków. Choć turyści podróżujący po Polsce mogli niejednokrotnie przekonać się o tym, że z "paragonem grozy" można wyjść również z toalety, tym razem o ubikacjach na Małopolsce zrobiło się głośno z innego powodu. Prawdziwą burzę wywołało zdjęcie szalet za setki tysięcy złotych, z których i tak nie można korzystać.
Rekiny w Bałtyku? A i owszem, trzy gatunki czują się u nas dobrze, ale nie są dla ludzi niebezpieczne. Z większym natężeniem emocji przyjmujemy widok wielorybów wynurzających się z wody w pobliżu polskiego wybrzeża. Informacja o tym, że jedne z największych zwierząt na Ziemi odwiedzają Morze Bałtyckie, może wydawać się nieprawdopodobna. Ale eksperci zapewniają, że takich gości będzie przybywać.
Stolica Małopolski, oprócz wspaniałych atrakcji i regionalnego jedzenia, kryje w sobie wiele niespodzianek. Przekonali się o tym turyści z Litwy, którzy w ostatnim czasie mieli okazję obserwować niezwykły połów na Wiśle. Dwóch wędkarzy w samym centrum Krakowa zmierzyło się z gigantyczną rybą. Dla okazu przyrównywanego do legendarnego smoka z Wawelu warto było ryzykować.
Zaginioną średniowieczną osadę z okresu średniowiecza, której próżno szukać na mapach kartografów sprzed setek lat, odkryto w sąsiada Polski. Dawni mieszkańcy pozostawili po sobie rozbudowaną infrastrukturę, lecz sami zniknęli w niejasnych okolicznościach. Członkowie zespołu badawczego postanowili zająć się zagadką zniknięcia tamtejszej ludności.
“Po ludzku to nie miało prawa się udać, bo nie mieliśmy na ten cel żadnych środków. Ale jak to bywa w takich sytuacjach, ostatnie słowo należy do Pana Boga” - podkreśla w wywiadach ks.Rafał Główczyński, który znany jest z kanałów na YouTube i TikToku. Kontrowersyjny, w oczach niektórych ludzi, duchowny otworzył niedawno klubokawiarnię nad brzegiem Wisły. W tym miejscu obowiązują trzy wyjątkowe zasady, ale ksiądz miał w tym swój cel…
Co roku setki tysięcy pielgrzymów przybywają na Jasną Górę. Pierwszy wakacyjny szczyt pielgrzymkowy w Częstochowie właśnie się rozpoczyna. W tym roku na Górę Karmel maszeruje około 77 tysięcy osób. Jak wygląda taki pochód i z jakimi intencjami idą wierni?Nasz pierwszy pocałunek był na Jasnej Górze (…) Kiedyś chodziłam, prosząc o dobrego męża - opowiada Agnieszka, która już po raz jedenasty przejdzie w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę.
Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,1 nawiedziło w czwartek południową Japonię. Z tego powodu wstrzymano ruch na lotniskach, problemy pojawiły się również na kolei. Sejsmolodzy obawiają się teraz najgorszego. Japończycy przez najbliższy tydzień nie mogą spać spokojnie…
Z oddalonej o około 144 kilometrów od Sao Paolo wyspy Ilha da Queimada Grande prawie nikt nie wraca żywy. Populacja malowniczej wyspy o powierzchni niespełna 0,5 km² jest równa zeru. Nie oznacza to jednak, że nie istnieje na niej życie. Wejście na teren Wyspy Węży jest surowo zakazane z powodu olbrzymiej ilości zamieszkującej jej gadów. Nawet krótka, można by rzecz przelotna, wizyta na tej wyspie grozi śmiercią.
Kościół w Gwieździnie, w gminie Rzeczenica, został hermetycznie owinięty białą folią. Ta nietypowa odsłona zabytkowej budowli sakralnej wywołała konsternację wśród parafian, jak i osób przejeżdżających przez wieś na Pomorzu. To nie efekt działań nocnych wandali, a radykalny ruch ze strony probostwa. Na razie zbliżać się do terenu kościoła w żadnym wypadku nie można, ani tym bardziej wchodzić do środka.
Plażowiczów nad Bałtykiem zastanawiają tajemnicze konstrukcje widziane z plaż w Dębkach, Karwi, Lubiatowie, Białogórze czy Słajszewie. Na pierwszy rzut oka instalacje wystające wysoko ponad poziom wody mogą przypominać rekwizyty rodem z filmów science-fiction. Do czego właściwie służą? Urząd Morski w Gdyni ukrócił domysły.
Urlop to czas relaksu, na który sobie zapracowaliśmy, jednak nie wszyscy mają takie same oczekiwania, jeśli chodzi o formę wypoczynku. Jeden z użytkowników TikToka postanowił uwiecznić widok, który zaskoczył go o poranku w egipskim kurorcie Marsa Alam. “Janusze i Grażyny wolą nie spać” - skwitował, nagrywając niewątpliwie bardzo wymowny obrazek nad basenem.
“Ponad dwie tony śniętych ryb wyłowiono w weekend z jeziora Dzierżno Duże i pobliskiego odcinka Kanału Gliwickiego” - informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Wojewoda Śląski Marek Wójcik zwołał pilne posiedzenie sztabu kryzysowego. Stężenie toksycznej “złotej algi" w wodzie jest bardzo wysokie. Czy czeka nas powtórka z zeszłorocznej katastrofy na Odrze?Łącznie z kanału i pobliskiego jeziora wyłowiono ponad 5,6 tony śniętych ryb.
Koniec z limitem 26 dni urlopu rocznie. Zgodnie z unijną dyrektywą work-life balance do polskiego prawa wszedł nowy rodzaj urlopu – od tzw. siły wyższej. Dodatkowe 9 dni do urlopu już obowiązuje, a niewykorzystane wolne przepada wraz z końcem roku. Nie wszyscy jednak o tym wiedzą. Komu przysługują szczególne uprawnienia i jak w praktyce z nich skorzystać?
Przesąd mówi, że kiedy zobaczy się na niebie "spadającą gwiazdę", warto pomyśleć życzenie. Właśnie teraz warto patrzeć w górę, bo można na nim zobaczyć wyjątkowe pełnie Księżyca, ale i najbardziej wyczekiwany spektakl astronomiczny tego lata. Przygotuj koc, lornetkę i najlepszy aparat fotograficzny, bo spadające meteory zaleją niebo swoim blaskiem. Już wiemy, kiedy czeka nad przedsmak emocji związanych z deszczem Perseidów i skąd najlepiej obserwować lipcowe Akwarydy.
All inclusive to nadal jedna z najczęściej wybieranych przez Polaków form urlopu. Wypoczywamy, niczym nie musimy się martwić, pozostaje tylko delektować się błogim relaksem nad hotelowym basenem. Jednak wybór tego typu opcji może wiązać się ze znacznym uszczupleniem naszego portfela. Można jednak zminimalizować koszty. Jedna z Polek, która od lat wybiera wakacje all inclusive, zdradza jak tego dokonać! Ważny jest kierunek i termin wyjazdu.
Polska jest wyjątkowa, to wiemy nie od dziś. Mimo przeświadczenia, że najpiękniejsze punkty położone są daleko od granic Polski, to tak naprawdę rodzimych miejsc, które nie bez kozery porównywane są do najciekawszych europejskich i światowych destynacji turystycznych, mamy dużo. Były “Polskie Malediwy”, była “Polska Chorwacja, teraz pora na “Świętokrzyską Ibizę”!Nazwa "Świętokrzyska Ibiza" to nie tylko hasło popularne wśród turystów. Miejsce staje się tak popularne, że właśnie zarejestrowano ją w urzędzie patentowym jako "nazwę regionalną"!
Polskie miasta potrafią naprawdę zachwycać. Na mapie naszego kraju znajdziemy mnóstwo miejsc, których urok dorównuje najpiękniejszym europejskim destynacjom. Jedno z takich chwytających za serce miejsc znajduje się tuż przy granicy z Czechami i nie bez powodu nazywane jest “Małą Wenecją”.