Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > “Mała Wenecja” na południu Polski. Tam znajduje się budynek, który wszyscy znamy
Jakub Mazurkiewicz
Jakub Mazurkiewicz 24.06.2024 09:02

“Mała Wenecja” na południu Polski. Tam znajduje się budynek, który wszyscy znamy

Cieszyn Wenecja
fot. msnobody/Shutterstock

Polskie miasta potrafią naprawdę zachwycać. Na mapie naszego kraju znajdziemy mnóstwo miejsc, których urok dorównuje najpiękniejszym europejskim destynacjom. Jedno z takich chwytających za serce miejsc znajduje się tuż przy granicy z Czechami i nie bez powodu nazywane jest “Małą Wenecją”.
 

Turystyczna perełka tuż przy czeskiej granicy

Podróżniczka Anna Konecka, na swoim profilu tiktokowym @konecka.travel dzieli się ze swoimi obserwatorami przydatnymi, podróżniczymi poradami, a także prezentuje zapierające dech w piersiach miejsca w kraju oraz poza jego granicami.

Jednym z ostatnio prezentowanych przez twórczynię miejsc jest niewielka mieścina położona na południu kraju, tuż przy granicy z Czechami. Mowa o Cieszynie. Urok tego miejsca jest tak niesamowity, że zaledwie 18-sekundowe wideo wystarczyło, żeby zachęcić do odwiedzenia tego miasta spore grono odbiorców!
 

“Mała Wenecja” w Polsce

“Mała Wenecja Cieszyńska” tak nazywana jest część miasta, o którym mowa. Swoją architekturą przypomina miasto zakochanych, a płynące tam kanały sprawiają, że możemy poczuć się dosłownie jak w Wenecji. Miejsce zapewnia wyjątkowy, romantyczny klimat, więc sprawdzi się idealnie na weekendowy wypad dla dwojga. Znajdziemy tam także wiele atrakcji, które koniecznie warto zobaczyć.

 

Gdzie jest budynek z banknotu 20 zł?

To jedno z częściej wpisywanych w wyszukiwarkach internetowych pytanie. A odpowiedzią na nie jest właśnie Cieszyn! Właśnie tam znajdują się charakterystyczne dwie wieżyczki w  stylu romańskim, które podziwiać możemy właśnie na banknotach o nominale 20 zł.
Jest to rotunda św. Mikołaja, jeden z najstarszych obiektów murowanych na Śląsku, a także jeden z nielicznych uchowanych w Polsce zabytków architektury romańskiej.
 

Najważniejsze atrakcje Cieszyna

Będąc przy rotundzie warto spojrzeć także na okolicę ze, znajdującego się w parku, tarasu widokowego, a także wejść na 30-metrową obronną Wieżę Piastowską. Widoki zapierają dech w piersiach! W związku z położeniem dosłownie tuż przy granicy warto udać się także na Most Przyjaźni - most łączący Polskę z naszym sąsiadem - Czechami. Wystarczy zrobić kilka kroków po moście, aby znaleźć się na terenie czeskiej części miasta.
Tuż przy moście znajdziemy także replikę tramwaju sprzed niemal 100 lat. Można do niej wsiąść, zrobić zdjęcie i chociaż na chwilę przenieść się w czasie!
 
Czytaj więcej:  To miejsce musisz odwiedzić w weekend. “Szwajcaria Kaszubska” zachwyca od lat