Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > Raj, ale bez tłumu turystów. Francuzi zachwyceni atrakcją w Polsce. "W harmonii z naturą"
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 31.08.2024 16:10

Raj, ale bez tłumu turystów. Francuzi zachwyceni atrakcją w Polsce. "W harmonii z naturą"

Okręgi na wodzie
fot. facebook/Promenada słupecka im. bosmana Franciszka Szulczyńskiego, fot. Janusz Nowak

Znajduje się zaledwie 70 kilometrów od Poznania i wyróżnia się drewnianymi pomostami w kształcie pierścieni. Z racji licznych inwestycji teren przy Jeziorze Słupeckim zmienił się nie do poznania i zdobył międzynarodowe uznanie. Oddana do użytku promenada nie tylko skradła serca Polaków, ale zachwyciła również grono ekspertów z Francji. Tak organizatorzy konkursu opisują projekt wyróżniony prestiżową nagrodę DNA Paris Design Awards 2024. Zachwytom nie ma końca.

Pomost nad Jeziorem Słupeckim z wyróżnieniem

W Polsce wciąż jest jeszcze wiele nieodkrytych, które warto zobaczyć podczas weekendowego wypadu za miasto. Klimatyczna promenada słupecka im. bosmana Franciszka Szulczyńskiego ze swoimi malowniczymi widokami na Jezioro Słupeckie jest jednym z nich. To seria okrągłych pomostów, platformy piknikowej i pomostu z platformą widokową, która od momentu otwarcia stała się uwielbianą atrakcją zarówno wśród turystów, jak i lokalnych mieszkańców. 

W ostatnim czasie projekt zagospodarowanie nadbrzeża Słupeckiego został wyróżniony w konkursie DNA Paris Design Awards 2024 w kategorii „Projektowanie krajobrazu” obejmującej parki, przestrzenie publiczne, obiekty edukacyjne, społeczne oraz rekreacyjne. To jedna z najbardziej prestiżowych nagród organizowanych przez Farmani Group. Organizatorzy są odpowiedzialni również za inne międzynarodowe konkursy w branży designu, architektury i fotografii. Co dokładnie zachwyciło Francuzów?

Tajemnicze kręgi i promenada - atrakcje nad Jeziorem Słupeckim

Koncepcję pomostów i zagospodarowania terenu przy jeziorze opracował architekt — Paweł Grobelny, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Paryżu. Jak wyjaśnia, kręgi na wodzie są częścią ciągnącego się molo i bezpośrednio nawiązują do widocznego z brzegu jeziora pierścienia wysp, który jest pozostałością osady z okresu kultury łużyckiej (750 - 400 p.n.e.). 

Czytaj więcej: Tych turystów nad Bałtykiem nikt nie chce obsługiwać. “To kompletna ignorancja”

Pomosty miały współgrać z otaczającą je przyrodą oraz wykorzystywać jej walory, aniżeli z nimi konkurować. Z tego względu platformy charakteryzuje minimalizm oraz oszczędność formy, a drewniane okręgi na wodzie prezentują się przepiękne i doskonale wtapiają się w krajobraz jeziora. Nic dziwnego, że ich urokowi ulegli Francuzi.

To przykład designu łączącego nowoczesność z szacunkiem dla środowiska naturalnego i dziedzictwa kulturowego. Skupienie się na mniejszych obiektach dodaje wartości krajobrazowi, jednocześnie promując aktywne korzystanie z przestrzeni - czytamy na stronie konkursu.

Zrzut ekranu 2024-08-31 145620.png
fot. facebook/Janusz Nowak

Jezioro Słupeckie nową perłą regionu

Jezioro Słupeckie to sztuczny zbiornik wodny o powierzchni 250 ha znajdujący się na terenie województwa wielkopolskiego, w bezpośrednim sąsiedztwie miasta Słupca. Zbiornik znajduje się w północno-wschodniej części miasta i został utworzony w roku 1954−1955 na miejscu torfowiska ze spiętrzenia wód rzeki Meszny. Wśród miejscowej ludności wyspa nosi nazwę kopca szwedzkiego, a obecnie jest miejscem lęgowym wielu gatunków ptaków. 

Wzdłuż promenady można skorzystać z ławek, by wypocząć w cieniu drzew, a także zaznać ochłody w odkrytym basenie otoczonym drewnianą konstrukcją. To miejsce wprost idealne do osób ceniących sobie ciszę i spokój.

W lipcu br. zakończyła się budowa długo wyczekiwanego pomostu widokowego na Jeziorze Słupeckim projektu architekta Pawła Grobelnego. To kolejny po okrągłych pomostach element dużego zagospodarowania nadbrzeża Jeziora Słupeckiego. Dzięki międzynarodowemu uznaniu pomosty na Jeziorze Słupeckim mogą stać się nowym obiektem charakterystycznym dla Wielkopolski, wywierając wpływ na rozwój turystyki w regionie. 

Jeżeli jeszcze tam nie byliście, warto znaleźć odrobinę wolnego czasu i zobaczyć promenadę w Słupcy jeszcze w letniej odsłonie.