Sezon na grzyby już w pełni, a miłośnicy tej formy spędzania wolnego czasu nie kryją radości, że ich zbiory są naprawdę obfite. Niektóre jednak mocno ich zastanawiają, a część porównuje je nawet do znalezisk prosto z horroru. Czym w rzeczywistości są?
Znalezienie się w prestiżowym zestawieniu, jakim stała się krajowa lista niematerialnego dziedzictwa kulturalnego UNESCO, nie jest niczym łatwym. Dlatego jeszcze bardziej cieszy nowina o sukcesie malowanej wioski, nad której urokami zachwycają się zarówno turyści z Polski, jak i zagranicznych państw. Spuścizna kulturowa Zalipia została doceniona przez magistrat, udowadniając, że bajeczna wieś jest wyjątkowym miejscem na mapie Małopolski z punktu widzenia historycznego, ale też kulturowego.
Choć sezon wakacyjny zmierza ku końcowi, nie oznacza to, że w najbardziej popularnych miejscach turystycznych na mapie Polski ubywa turystów. Ci, który na początku września planowali wybrać się na Morskie Oko, muszą zdawać sobie sprawę, że w tych dniach mogą spotkać ich utrudnienia na trasie, a co gorsza całkowite jej zamknięcie.
W okolicach miejscowości Rybitwy, na jeziorze Lednickim w Wielkopolsce doszło do wypadku samolotu Cessna 172. Maszynę pilotowali Szwajcarzy. Obecnie strażacy próbują zabezpieczyć samolot.
Z przyczyn oczywistych w czasach PRL-u wakacyjne wyjazdy opierały się najczęściej na wypoczynku na Mazurach, w górach lub nad morzem. Uzyskanie dokumentu pozwalającego na wycieczkę za granicę niemal graniczyło z cudem, a przecież każdy chciał chwilę odetchnąć na przysługującym urlopie. Okazuje się, że nadbałtyckie perełki, które niegdyś uchodziły za najpopularniejsze, teraz mocno się zmieniły.
Oglądaliście kiedyś film “Charlie i fabryka czekolady”? Wiele dzieci (i zapewne także dorosłych) fantazjuje o znalezieniu złotego biletu, który umożliwiłby odwiedzenie zaczarowanej fabryki czekolady prowadzonej przez głównego bohatera. Marzenia się spełniają, gdyż w Warszawie powstało Muzeum Fabryka Czekolady E. Wedel. Nowo otwarta atrakcja pretenduje do miana turystycznego hitu. Czym zaskoczy zwiedzających?
Po raz kolejny wraca dyskusja na temat skrócenia czasu pracy Polaków. Oprócz krótszego tygodnia pracy, pojawił się pomysł wprowadzenia 35 dni urlopu dla pracowników. Okazuje się, że niewielu z nas będzie w stanie realnie na tym skorzystać…
Choć wakacje dobiegły końca, słoneczna pogoda wciąż zachęca turystów do podróżowania. Zdecydowana część z nich za środek transportu wybiera pociągi. Dzisiaj, tj. 3 września br. przemieszczających się w ten sposób mogły spotkać duże utrudnienia. Kolejarze w Katowicach wyszli na tory, co skutecznie skomplikowało przejazdy składów.
Kołobrzeg, obok Gdańska i Rewalu, jest w ścisłej czołówce najchętniej odwiedzanych nadmorskich miejscowości w 2024 roku. To żadna nowość – podobnie było rok wcześniej. Kołobrzeg cieszy się ogromną popularnością od wielu lat, a niektórzy turyści wprost przyznają, że nie wyobrażają sobie wakacji bez wizyty właśnie tutaj. Co takiego jest w Kołobrzegu, że działa jak magnes na turystów?Dużo łatwiej byłoby powiedzieć, czego w Kołobrzegu nie ma. Tutaj jest wszystko to, czego potrzebuje turysta podczas urlopu nad morzem. Od szerokich i czystych plaż, przez bogatą ofertę gastronomiczną, aż po atrakcje dla dzieci. W tym roku jest jeszcze lepiej, bo miasto intensywnie rozwija także ofertę kulturalną, w związku z kandydowaniem do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Jeżeli nigdy nie byłeś w Kołobrzegu, to po tej lekturze z pewnością zaplanujesz choćby weekendowy wyjazd.
Na wątpliwe warunki w jednym z bieszczadzkich ośrodków natrafiła w sierpniu grupa turystów. Przez znajdujące się w wynajmowanym domku pluskwy jedna z osób pilnie potrzebowała opieki medycznej. Powiatowy inspektor sanitarny w Ustrzykach Dolnych zdecydował o zamknięciu obiektu.
Miejscowości Małga niedaleko Nidzicy próżno szukać na mapie. Symbolem nieistniejącej już wsi położonej na terenie gminy Jedwabno jest wieża kościelna - prócz niej nie przetrwał żaden inny budynek związany z Małgą, a czas zatarł ostatnie ślady pozostawione przez dawnych mieszkańców. Co stało się w tej opuszczonej wsi na Mazurach? W tym przypadku powiedzieć „przygnębiające miejsce” to tak, jakby nie powiedzieć nic.
Morze potrafi wyrzucić na brzeg naprawdę rozmaite przedmioty, jednak skarb, jakim zostało obdarowane małżeństwo w miejscowości Darłowo, zrobił furorę w Internecie. Bryłka wielka jak dłoń spoczywała na piasku. By znaleźć choć w połowie tak okazały kruszec, jak ten ze zdjęcia, trzeba trafić na odpowiednią pogodę, ale i mieć sporo szczęścia.
Na takie informacje z wakacyjnego raju czekali Polacy. Już niebawem turyści będą mogli polecieć do kolejnego kraju bez konieczności przechodzenia żmudnych procedur. Sri Lanka, kraj słynący z dziewiczych plaż, aromatycznej herbaty i parków narodowych, daje możliwość przekraczania granic bez wizy. To właśnie tam Polacy coraz częściej uciekają przed mrozem i pochmurnymi dniami, szukając urlopowego szczęścia.
Plaża Nawajo, otoczona wapiennymi skałami, jest symbolem greckiej wyspy Zakynthos, która słynie nie tylko z pocztówkowych widoków, ale przede wszystkim z wraku statku, jaki rozbił się tam w drodze z Albanii. Choć atrakcja drugie lato z rzędu pozostaje zamknięta dla turystów, okazuje się, że wcale nie trzeba wyjeżdżać do Grecji, aby doświadczyć podobnych wrażeń. Nad polskim Bałtykiem również można podziwiać zatopione statki. Wystarczy wiedzieć, jak do nich dotrzeć.
Pierwszy dzień września przyniesie Polakom przerwę od upałów, ale bardzo krótką. W niedzielę kraj opanuje antycyklon Quentin, oznacza to, że doświadczymy nie tylko odrobiny słońca, ale i deszczu i miejscami burz. Czego można spodziewać się po weekendzie?
Wodospady są zdecydowanie niewystarczająco docenianą atrakcją turystyczną w naszym kraju. Nadszedł moment, aby to zmienić. Na Dolnym Śląsku znajduje się jedyny udostępniony do zwiedzania podziemny wodospad w Polsce. Unikalny na skalę europejską cud natury można podziwiać na terenie nieczynnej już kopalni złota. Zwiedzając to niezwykłe miejsce, odkryjemy tajemnice ukryte głęboko pod powierzchnią ziemi.
Znajduje się zaledwie 70 kilometrów od Poznania i wyróżnia się drewnianymi pomostami w kształcie pierścieni. Z racji licznych inwestycji teren przy Jeziorze Słupeckim zmienił się nie do poznania i zdobył międzynarodowe uznanie. Oddana do użytku promenada nie tylko skradła serca Polaków, ale zachwyciła również grono ekspertów z Francji. Tak organizatorzy konkursu opisują projekt wyróżniony prestiżową nagrodę DNA Paris Design Awards 2024. Zachwytom nie ma końca.
Balon wykonujący lot widokowy na Podlasiu spadł na ziemię. W środku znajdowało się 15 osób. W wyniku kolizji balonu z ziemią dwie osoby wypadły z kosza i zostały poszkodowane. Na miejscu lądował śmigłowiec LPR.
Na Czantorii w Ustroniu doszło do awarii kolei linowej. Kilkadziesiąt turystów zostało uwięzionych kilkanaście metrów nad ziemią. Służby zarządziły ewakuację. W akcji biorą udział straż pożarna i GOPR. Znana jest przyczyna zatrzymania kolejki.
Już od jakiegoś czasu tajemnicą nie jest, że Zakopane pokochali nie tylko polscy turyści. Coraz więcej przybywa również turystów zagranicznych. Co ciekawe, nie są to wcale najbliżsi sąsiedzi. Na Krupówkach oraz lokalnych atrakcjach często można spotkać także przyjezdnych z krajów arabskich.
Meteorologiczna jesień rozpoczyna się już w najbliższą niedzielę. Choć wielu spodziewa się wówczas ochłodzenia, to prognozy pogody wcale na to nie wskazują. Wręcz przeciwnie, zamiast niższych temperatur czekają nas ekstremalne upały.
Najwyższa sztuczna zapora w Polsce to tama wybudowana na Jeziorze Solińskim w Bieszczadach. Okazuje się jednak, że dni rekordowo dużej tamy są już policzone. Mianowicie padnie nowy rekord w Polsce. Na Dolnym Śląsku powstaje zdecydowana większa zapora, która przekroczy 100 metrów wysokości.
Nie ma wątpliwości, że Małopolska jest pięknym i zróżnicowanym krajobrazowo regionem Polski, o czym świadczą zapierające dech w piersiach górskie widoki, urokliwa architektura, liczne atrakcje i wyjątkowy klimat. Trudno się dziwić, że jedna z tamtejszych miejscowości - Muszyna - wyrosła na turystyczny hit i budzi coraz większe zainteresowanie przyjezdnych z Polski i sąsiednich krajów. Czym małopolskie uzdrowisko zaskarbiło sobie sympatię tak licznego grona turystów?
Nocny dramat w podwarszawskich Ząbkach. W pokoju hotelowym doszło do zabójstwa młodego mężczyzny. Wezwana na miejsce załoga ratownictwa medycznego nie zdołała przywrócić funkcji życiowych 27-latkowi. Policja zatrzymała łącznie sześć osób, w tym jedną nieletnią.
Turystyczna gorączka w Pieninach trwa, jednak osoby planujące w najbliższym czasie odwiedzić Pieniński Park Narodowy powinny mieć się na baczności. Przedstawiciele parku wydali komunikat dotyczy dzikiego zwierzęcia grasującego w tamtejszych lasach. Zwierzę zostało uchwycone w nocy przy pomocy kamery termowizyjnej. Pomimo krępej budowy ciała potrafi szybko biegać, a zaniepokojone może zaatakować.
Okazuje się, że wszyscy, którzy marzą o rejsie gondolą w Wenecji, wcale nie muszą lecieć aż do Włoch. Już godzinę drogi od Warszawy znajduje się miejscowość, w której można skorzystać nie tylko z tej atrakcji. To doskonały pomysł na romantyczną randkę, ale także dobra okazja do spędzenia czasu w rodzinny gronie.
Kołobrzeg od lat plasuje się w czołówce najdroższych miast wypoczynkowych nad polskim morzem i jednocześnie najchętniej wybieranym. Są jednak i tacy, którym klimat nad Bałtykiem nie przypada do gustu. Pewna Tiktokerka opublikowała w sieci nagranie zatytułowane “Hejt na Kołobrzeg”, w którym wytknęła uwielbianemu przez Polaków kurortowi kilka wad.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie II stopnia dla większości województw w Polsce. Synoptycy dodają, że w kolejnych dniach alertów ma przybywać. Najbardziej zagrożona jest południowo-wschodnia Polska.