Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > Perła wśród nadmorskich miast. Polacy chętnie przyjeżdżają tam nie tylko w wakacje
Beata  Łajca
Beata Łajca 03.09.2024 09:15

Perła wśród nadmorskich miast. Polacy chętnie przyjeżdżają tam nie tylko w wakacje

Kołobrzeg
fot. Wikimedia Commons/Kamilbarwinek

Kołobrzeg, obok Gdańska i Rewalu, jest w ścisłej czołówce najchętniej odwiedzanych nadmorskich miejscowości w 2024 roku. To żadna nowość – podobnie było rok wcześniej. Kołobrzeg cieszy się ogromną popularnością od wielu lat, a niektórzy turyści wprost przyznają, że nie wyobrażają sobie wakacji bez wizyty właśnie tutaj. Co takiego jest w Kołobrzegu, że działa jak magnes na turystów?

Dużo łatwiej byłoby powiedzieć, czego w Kołobrzegu nie ma. Tutaj jest wszystko to, czego potrzebuje turysta podczas urlopu nad morzem. Od szerokich i czystych plaż, przez bogatą ofertę gastronomiczną, aż po atrakcje dla dzieci. W tym roku jest jeszcze lepiej, bo miasto intensywnie rozwija także ofertę kulturalną, w związku z kandydowaniem do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Jeżeli nigdy nie byłeś w Kołobrzegu, to po tej lekturze z pewnością zaplanujesz choćby weekendowy wyjazd.

Kąpieliska w Kołobrzegu

Oczywiście, głównym powodem turystycznego boomu na Kołobrzeg jest nic innego jak morze. A kołobrzeskie plaże są wyjątkowe – bardzo szerokie, czyste i zadbane. W mieście są aż trzy kąpieliska: Plaża Zachodnia, Plaża Centralna i Plaża Wschodnia, które w sumie obejmują aż 600 metrów wybrzeża. To sporo miejsca do spacerowania!

Czytaj więcej: Po co turyści w Chorwacji zabierają ocet na plażę? Problem z roku na rok jest coraz większy

Najpopularniejsza wśród turystów jest największa z nich Plaża Centralna, która mierzy prawie 400 m długości. To na tej plaży znajduje się słynne molo i latarnia morska. Na Plażę Centralną prowadzi Bulwar Jana Szymańskiego z Pomnikiem Zaślubin Polski z Morzem. Z kolei Plaża Zachodnia wyróżnia się najlepszą jakością wody.

Jeżeli zwiedzasz Kołobrzeg, ale zależy ci na nieco mniej uczęszczanej plaży, możesz wybrać się do pobliskiego Grzybowa albo Dźwirzyna. Obydwie miejscowości zostały odznaczone Błękitną Flagą za bezpieczeństwo i czystą wodę.

Kołobrzeg – dzielnica uzdrowisk

Kolejnym powodem popularności Kołobrzegu są uzdrowiska i sanatoria, których w mieście jest tyle, że mogą pomieścić aż 6,5 tysiąca kuracjuszy! W mieście są 24 zakłady lecznictwa uzdrowiskowego i 27 ośrodków sanatoryjnych, które tworzą odrębną dzielnicę miasta w pasie nadmorskim, między portem a Ekoparkiem Wschodnim.

Kołobrzeskie uzdrowiska leczą wodą mineralną, solanką i borowiną, a trafiają tu najczęściej pacjenci cierpiący z powodu chorób dróg oddechowych, układu krążenia i stawów. Tutejsze sanatoria mają wyjątkowo długą tradycję sięgającą początków XIX wieku. Pierwszy zakład kąpieli morskich powstał w 1803 roku. W latach 30. zaczęto stosować solankę, a od 1882 roku także miejscową borowinę.

Jednym z najsłynniejszych kołobrzeskich sanatoriów jest "Bałtyk". Ośrodek usytuowany jest nad samym morzem, prawie naprzeciwko wejścia na molo. Szczęściarze, którym uda się dostać pokój z widokiem na Bałtyk, będą zachwyceni.

Czytaj więcej: Kolejne biuro podróży w rozsypce. Wakacje przepadły, klienci zostali na lodzie

Kołobrzeg
ośrodek “Bałtyk” w Kołobrzegu fot. Wikimedia Commons/M Z Wojalski

Molo w Kołobrzegu i inne zabytki

Obowiązkowym punktem wizyty w Kołobrzegu musi być tutejsze molo, otwarte w 1971. Pierwsza drewniana konstrukcja powstała prawie 100 lat wcześniej, ale została zniszczona w czasie II Wojny Światowej. Molo ma 220 m długości i znajduje się na wysokości 4,5 m n.p.m.

Za prawdziwy symbol miasta uznaje się stojącą tuż przy wejściu do portu latarnię morską. Oryginalna XVII-wieczna budowla nie przetrwała wojny, a dzisiejsza latarnia powstała w 1945 roku. Ma 26 m wysokości, a z punktu widokowego na jej szczycie można podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę.

W samym mieście również jest na co popatrzeć. Kołobrzeg należy do Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego obejmującego Polskę, Danię i Niemcy. Niestety wiele gotyckich perełek miasta runęła w gruzach po 1939 roku. Dzisiaj możemy podziwiać m.in. katedrę pw. Wniebowzięcia NMP, a ze szczytu jej wieży obejrzeć panoramę całego miasta. A w całości do dzisiaj przetrwała Baszta Lontowa – element średniowiecznego systemu obronnego miasta.

Kołobrzeg – atrakcje dla dzieci

W Kołobrzegu jest ogromny wybór hoteli, także tych luksusowych i przebogata oferta gastronomiczna, włącznie z poszukiwanymi nad morzem świeżymi rybami. Jest też coś bardzo ważnego dla rodzin – mnóstwo atrakcji dla dzieci.

I nie są to po prostu parki wodne czy sale zabaw. Podobnych atrakcji próżno szukać w całej Polsce, a i na świecie jest ich niewiele. Ostatnio szaloną popularnością cieszy się Miasto Myszy. To nietypowe muzeum naśladuje wyglądem mysią norkę i znajduje się w nim około 500 żywych myszek, które spędzają czas w baśniowej scenerii.

Drugim niesamowitym miejscem jest Ukryta Kraina, którą dzieci zwiedzają z magiczną różdżką w ręku. Wchodząc do tej krainy, można poczuć się jak w bajce i przy pomocy różdżki ożywiać postaci takie jak 5-metrowy krokodyl, króliki, ślimaki czy wróżki. Jest też złowrogi czarownik, na którego nawet dorośli powinni uważać.

Zobacz także:

Sanatorium za darmo dla Polaków. Niesłychana okazja, trzeba wiedzieć komu przysługuje

W Kołobrzegu o 11:18 zaroiło się od turystów. Kamery odkryły jeden zastanawiający szczegół

Czegoś takiego jeszcze w Kołobrzegu nie widzieli! Turyści z podziwu się zatrzymywali