Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Poradnik podróżnika > Sanatorium za darmo dla Polaków. Niesłychana okazja, trzeba wiedzieć komu przysługuje
Redakcja portalu  Turyści
Redakcja portalu Turyści 22.07.2024 07:13

Sanatorium za darmo dla Polaków. Niesłychana okazja, trzeba wiedzieć komu przysługuje

Krynica-Zdrój
canva.com/magcs

Sanatorium za darmo przysługuje konkretnym grupom Polaków. Warto wiedzieć, kto może skorzystać z takiego pobytu bez płacenia, bowiem jest to wspaniała okazja do poprawy zdrowia i  przy okazji można się nieco zrelaksować. W Polsce istnieje ponad 40 pięknych miejscowości uzdrowiskowych. Od gór aż po morze. Warto udać się do Szczawnicy, Lądka-Zdroju, Ciechocinka, Kołobrzegu czy w wiele innych urokliwych miejsc. I wrócić zdrowszym oraz wypoczętym.

Po co jechać do sanatorium?

Do sanatorium jadą zazwyczaj osoby, które cierpią na choroby przewlekłe, nawracające wskutek pracy. Ponadto wybierają się tam kuracjusze, którym potrzebna jest rehabilitacja po różnych schorzeniach czy operacjach. Aby dostać skierowanie, niezbędne są badania. 

Jakie choroby można leczyć w sanatorium? Przede wszystkim choroby ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, kardiologiczne, naczyń obwodowych, górnych dróg oddechowych.

Czytaj więcej: Ogromne biuro podróży ogłosiło upadłość. Właśnie trwa wielki wywrót wśród turystów 

Kto może pojechać do sanatorium za darmo?

Za pobyt w sanatorium nie muszą płacić osoby należący do konkretnych grup. Z opłat zwolnione są dzieci i młodzież do ukończenia 18. roku życia, a jeśli kontynuują edukację to do ukończenia 26 lat. Nie muszą także płacić pracownicy związani z produkcją wyrobów zawierających azbest oraz dzieci niepełnosprawne w znacznym stopniu bez ograniczenia wieku.

Za darmo z rehabilitacji leczniczej skorzystać mogą z kolei osoby, którym zagraża niezdolność do pracy. Warunkiem otrzymania skierowania jest szansa na powrót do pracy. Trzeba też spełnić choć jeden z poniższych wymogów: mieć ubezpieczenie w ZUS, pobierać świadczenie pielęgnacyjne albo zasiłek chorobowy.

- Z rehabilitacji możesz również skorzystać, jeśli: podczas kontroli zwolnienia lekarskiego, na którym obecnie przebywasz, lekarz orzecznik stwierdzi taką potrzebę, starasz się o świadczenie rehabilitacyjne lub rentę z tytułu niezdolności do pracy - czytamy w komunikacie ZUS.

Czytaj więcej: Fatalne doniesienia od polskich turystów w Chorwacji. Są załamani 

Co daje pobyt w sanatorium?

Sanatorium położone jest zazwyczaj w miejscowości o silnych właściwościach leczniczych. Cechuje się prozdrowotnym klimatem i wodami mineralnymi. Uzdrowisko takie jest bogate w lecznicze zasoby naturalne. Można liczyć na hydromasaże, fizykoterapię, kąpiele lecznicze, inhalacje, kuracje wodami mineralnymi, krioterapie i wiele innych.

Jakie są najlepsze sanatoria w Polsce? Do tych najbardziej cenionych zalicza się ośrodek w Busko-Zdroju. Położony jest w pięknej okolicy. Wykorzystuje się tam lecznicze wody siarczkowe i solanki jodowe.

Do najbardziej kultowych miejsc należy też sanatorium w Krynicy-Zdrój. Zbudowane jest na wysokości 550-650 m n.p.m. a wody tam występujące mają ogromne wartości lecznicze.

Nie można też nie wspomnieć o położnym w Bieszczadach Polańczyku. Słynie z urokliwego mikroklimatu i bogatych w zasoby naturalne wód leczniczych.