Koniec grudnia większości z nas kojarzy się zwłaszcza z Bożym Narodzeniem. Niektórzy zapominają o sylwestrze i na ostatnią chwilę szukają imprezy, podczas której mogliby powitać Nowy Rok. Popularne uzdrowiska przygotowały na tę okazję specjalną ofertę. Znamy ceny.
A gdyby tak na moment zapomnieć o zimowych troskach i przenieść się w zupełnie inne miejsce? Malownicze uzdrowisko, położone niedaleko polskiej granicy, przyciąga zarówno mieszkańców regionu, jak i licznych turystów z Polski. Głównym powodem jest wyjątkowa wartość leczniczych źródeł mineralnych, które stanowią prawdziwy skarb tego miejsca. Wcale nie dziwi fakt, że niegdyś przyciągały najwybitniejsze postaci europejskiej arystokracji.
Kuracjusze, którzy planowali w okresie jesienno-zimowym wybrać się w stronę Kujaw będą naprawdę zachwyceni. Już niebawem w miejscowości Wieniec-Zdrój pojawi się nowa atrakcja, która niewykluczone, stanie się wizytówką tego uzdrowiska. Co ciekawe, odwiedzający nie zapłacą za nią ani złotówki.
Nie ma się co dziwić, że telewidzowie pokochali program “Sanatorium miłości”. Perypetie emerytów bawią do łez, ale dostarczają również wiele momentów wzruszeń. Nowa edycja produkcji TVP odbędzie się w innym miejscu niż dotychczas. To piękny kurort, który turyści wprost kochają.
Polska jest najpiękniejsza jesienią - z tym stwierdzeniem zgadzają się zarówno nasi rodacy, jak i obcokrajowcy odwiedzający kraj nad Wisłą. Kiedy zielone lasy nabierają rumianych kolorów, a opadłe z drzew złote, czerwone i brązowe liście tworzą szeleszczący pod stopami dywan, można w pełni się wyciszyć i chłonąć lokalną atmosferę. Turystkę z Litwy w szczególności zachwyciło polskie uzdrowisko położone w samym sercu Pienin. Warto przyjrzeć się temu, co dokładnie doceniła.
Na mapie Polski nie brakuje uzdrowisk, jednak Ciechocinek bez wątpienia wyróżnia się na tle pozostałych. Polacy go uwielbiają, choć przez lata dojazd do niego był mocno utrudniony ze względu na brak stałych połączeń kolejowych. Mamy natomiast dobre wieści. PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały z Urzędem Marszałkowskim i władzami miasta umowę, która z pewnością zadowoli kuracjuszy.
Szukacie ustronnego zakątka, gdzie odpoczniecie w spokoju? Polskie uzdrowiska cieszą się popularnością zarówno wśród kuracjuszy, jak i osób poszukujących relaksu w pięknych okolicznościach przyrody. Polska skrywa również malowniczo położone miejscowości uzdrowiskowe z wieloletnią tradycją, które pozostają w cieniu bardziej znanych kurortów. Jedno z nich, uznawane za najmniejsze w kraju, znajduje się w Małopolsce. Gdzie warto się wybrać?
Ciechocinek jest jednym z najbardziej znanych i cenionych uzdrowisk o unikalnych walorach leczniczych i przyrodoleczniczych. Choć od dekad wyjazd do tamtejszych sanatoriów był dla wielu synonimem spokoju, odnowy i regeneracji zdrowia, współczesna rzeczywistość bywa inna. Boleśnie przekonały się o tym kuracjuszki, które po pobycie w "Domu Zdrojowym" w Ciechocinku bynajmniej nie podzielają zachwytu nad “perłą polskich uzdrowisk”. Koszmar zaczął się, gdy położyły się do łóżek.
Południowa Polska wciąż walczy z powodziami. Dolny Śląsk powoli podnosi się po fali powodziowej, która przeszła przez miasto. Skala zniszczeń w infrastrukturze jest ogromna, co pokazują zdjęcia z terenów, które objęła wielka woda. Lądek-Zdrój utracił jeden ze swoich wyjątkowo cennych zabytków. Zdjęcia z uzdrowiskowej miejscowości ukazują słabość człowieka wobec potęgi natury.
Powodzie w Polsce pozostawiają za sobą niewyobrażalne zniszczenia. Dramatycznie wygląda sytuacja w województwie dolnośląskim i opolskim. Jedno z miejsc, które najbardziej ucierpiało w trakcie wielkiej wody to Głuchołazy — miasto, które od lat jest perełką turystyczną na mapie Opolszczyzny. W wyniku ostatnich zdarzeń uwielbiany przez kuracjuszy ośrodek rehabilitacyjno-wypoczynkowy “Skowronek" przestał istnieć.
Uzdrowisko, które dawniej uchodziło za jeden z najbardziej renomowanych ośrodków na Śląsku, dziś jest przez wielu zapomniane. Ośrodki rehabilitacyjne oraz bogata baza zabiegowa w połączeniu z rozlicznymi atrakcjami czyni z uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój chętnie odwiedzane miejsce przez kuracjuszy i turystów. Niepowtarzalny klimat miejscowości wraz ze wszystkimi jej atutami najlepiej poznać będąc na miejscu.
Sanatoria potrafią przynieść ogromną ulgę starszym osobom i nie tylko. Choć na mapie Polski jest ich sporo, to uzdrowisko w powiecie puławskim jest idealnym miejscem na weekendowy wyjazd, zwłaszcza gdy przybierze jesienne barwy. Nałęczów, bo o nim mowa, cieszy się renomą miasta-ogrodu i o tej porze roku wygląda wprost magicznie. Dotrzesz tam z Kazimierza Dolnego w niecałe pół godziny.
Nie mamy dobrych wieści. Pobyt w sanatorium to często spore koszty, a ceny jeszcze poszły w górę. Ministerstwo Zdrowia ujawniło nowy cennik. Mało kto będzie z tego zadowolony. Nowe stawki obowiązywać będą od 1 maja, ale już warto się zabezpieczyć i zacząć odkładać. Jak przedstawia się odświeżony cennik?
Polskie społeczeństwo starzeje się w szybkim tempie. Jednak nie tylko seniorzy potrzebują odpoczynku i rekonwalescencji w sanatorium. Co jeśli brakuje uzdrowisk, a na miejsce trzeba czekać miesiącami, a nawet latami? Jest na to sposób. Zagraniczne kurorty z dobrymi specjalistami z zakresu różnych dziedzin medycznych, tylko czekają, żeby pomóc. Jak z tego skorzystać i to w ramach NFZ? To nie takie trudne.
Nie ma wątpliwości, że Małopolska jest pięknym i zróżnicowanym krajobrazowo regionem Polski, o czym świadczą zapierające dech w piersiach górskie widoki, urokliwa architektura, liczne atrakcje i wyjątkowy klimat. Trudno się dziwić, że jedna z tamtejszych miejscowości - Muszyna - wyrosła na turystyczny hit i budzi coraz większe zainteresowanie przyjezdnych z Polski i sąsiednich krajów. Czym małopolskie uzdrowisko zaskarbiło sobie sympatię tak licznego grona turystów?
Nie da się ukryć, że czas oczekiwania na dostanie się do sanatorium bywa nieracjonalnie długi. Okazuje się jednak, że jest prosty sposób, by zakwalifikować się do przyjęcia szybciej, niż pierwotnie wskazano. W niektórych przypadkach wyjazd może odbyć się niemal z dnia na dzień.
Pierwszy pobyt w sanatorium może być dużym zaskoczeniem i to nie tylko ze względów finansowych. Okazuje się, że wyjazd do uzdrowiska nie ogranicza się jedynie do masaży i zabiegów zdrowotnych, ale oferuje szeroki zakres atrakcji, o których kuracjusze nie opowiadają po powrocie do domu. Zakładają, że w gronie nowo poznanych osób startują z czystą kartą, dlatego mogą pozwolić sobie na nieco więcej swobody. Opowiada o tym pani Agnieszka, fizjoterapeutka zatrudniona w jednym z polskich sanatoriów.
Kołobrzeg to jeden z głównych sanatoryjnych kierunków. Ci, którym nie udało się dostać na turnus na NFZ, mogą skorzystać z prywatnych ofert. Jednak w tym ostatnim przypadku, jak informuje Onet, trzeba być przygotowanym na spory wydatek. Ile zatem kosztuje prywatne sanatorium?
Wiek to jedynie stan umysłu, a podróżowanie nie ma żadnych ograniczeń. Korzyści płynących z wyjazdów jest wiele. Poprawa nastroju i stanu zdrowia, poszerzanie horyzontów czy nawiązywanie nowych relacji to tylko wybrane z nich. Dobrze dostosowana infrastruktura, liczne zniżki czy specjalne oferty sprawią, że planowanie podróży jest jeszcze przyjemniejsze i bardziej dostępne dla przedstawicieli pokolenia silver.Eksperci Magazynu Travelist podpowiadają, jakie kierunki wybrać.
Sanatorium za darmo przysługuje konkretnym grupom Polaków. Warto wiedzieć, kto może skorzystać z takiego pobytu bez płacenia, bowiem jest to wspaniała okazja do poprawy zdrowia i przy okazji można się nieco zrelaksować. W Polsce istnieje ponad 40 pięknych miejscowości uzdrowiskowych. Od gór aż po morze. Warto udać się do Szczawnicy, Lądka-Zdroju, Ciechocinka, Kołobrzegu czy w wiele innych urokliwych miejsc. I wrócić zdrowszym oraz wypoczętym.
Ministerstwo Zdrowia planuje poważne zmiany w skierowaniach do sanatorium. Teoretycznie pacjentom, w tym także dzieciom i osobom leczącym się onkologicznie, ma być dużo łatwiej. Ale Departament Lecznictwa chce ukrócić praktyki, które prowadzą do nadużywania skierowań. To komu ma być łatwiej?Przede wszystkim lekarzom. Zmiany mają uprościć proces wystawienia skierowania do sanatorium, na który wielu z nich narzeka. Ale nie ma mowy o skróceniu okresu pomiędzy wyjazdami, ani o przywróceniu możliwości wyboru docelowego ośrodka. Zyskają za to pacjenci onkologiczni i dzieci.
Jak podaje RMF FM u ponad 40 osób, które przebywały w ośrodku wypoczynkowym w Pogorzelicy w gminie Rewal (woj. zachodniopomorskie), wystąpiły objawy zatrucia pokarmowego. Sprawą zajął się sanepid.
To miejsce przyciąga nie tylko kuracjuszy, ale również licznych turystów. Wody lecznicze odkryto tu już pod koniec XVIII wieku. Do dziś, między okazałymi kolumnami, goście mogą znaleźć pijalnię wód jodkowo-bromkowych lub w dawnej sali balowej zadbać o swoje zdrowie.Zdrowie, które jak wiadomo, jest bezcenne… Doskonale wiedzą o tym również tutejsze sanatoria - ceny usług mogą zwalić z nóg. Mimo to, warto wybrać się tu nawet na weekend. Okolica ma wiele atrakcji do zaoferowania…
Nie każdy wie, że ZUS zwraca koszty dojazdu najtańszym środkiem komunikacji publicznej z miejsca, w którym mieszkamy, do/z ośrodka rehabilitacyjnego. O jakich środkach komunikacji mowa i jak uzyskać zwrot?
Sanatoria cieszą się w Polsce nieustanną popularnością. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, średnio w ciągu roku zakłady lecznictwa uzdrowiskowego przyjmują nawet 800 tysięcy kuracjuszy. Wielu z nich liczyło na istotną zmianę, ale na zapowiedzi rządowych reform się skończyło.
Jeśli planujecie wybrać się do sanatorium, musicie być gotowi na te podwyżki. Wzrosty cen sięgają nawet 200 złotych, a warunki pozostawiają wiele do życzenia. Ile trzeba zapłacić za pobyt w uzdrowisku w 2024 roku?