Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > Nie Krynica, ani Szczawnica. Mało kto wie o tym maleńkim uzdrowisku. Jest tu święty spokój i cisza
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 20.10.2024 11:18

Nie Krynica, ani Szczawnica. Mało kto wie o tym maleńkim uzdrowisku. Jest tu święty spokój i cisza

Wapienne
fot. facebook/uzdrowiskowapienne

Szukacie ustronnego zakątka, gdzie odpoczniecie w spokoju? Polskie uzdrowiska cieszą się popularnością zarówno wśród kuracjuszy, jak i osób poszukujących relaksu w pięknych okolicznościach przyrody. Polska skrywa również malowniczo położone miejscowości uzdrowiskowe z wieloletnią tradycją, które pozostają w cieniu bardziej znanych kurortów. Jedno z nich, uznawane za najmniejsze w kraju, znajduje się w Małopolsce. Gdzie warto się wybrać? 

Najmniejsze uzdrowisko w Polsce. Tłumów tu nie uświadczymy

Każda pora roku jest dobra, by zadbać o zdrowie i poprawę nastroju, ale jesienią, kiedy dni stają się coraz krótsze, często są deszczowe i przygnębiające, walka o większą odporność jest szczególnie ważna. Dlaczego by zatem nie skorzystać z bogatej oferty leczniczej w jednej z miejscowości uzdrowiskowych? Prawdziwą perełkę odnajdziemy w województwie małopolskim, zahaczające o tereny Magurskiego Parku Narodowego. Mowa o maleńkiej wsi Wapienne, czyli najmniejszym uzdrowisku w Polsce. 

Licząca jedynie kilkaset mieszkańców miejscowość położona jest w środkowej części Beskidu Niskiego w Karpatach Zachodnich. Wieś Wapienne może i nie jest tak popularna jak chociażby Rabka-Zdrój, Szczawnica czy Muszyna, ale nie oznacza to, że nie może poszczycić się bogatą, ale i burzliwą historią sięgającą XVI wieku. W kolejnych stuleciach Wapienne było najpierw własnością królewską, a później możnych rodów: Lubomirskich i Siemieńskich. 

Na przestrzeni wieków wieś była wielokrotnie odbudowywana ze względu na liczne pożary i zniszczenia poczynione w czasach I i II wojny światowej. Dopiero w latach 50. XX wieku uzdrowisko mogło wreszcie spokojnie funkcjonować.

Ta wieś w Małopolsce skrywa podziemny skarb. Leży 80 km od Krakowa, wkrótce może być uzdrowiskiem Światowa sensacja w zoo we Wrocławiu. Powitaliśmy w Polsce wyjątkowe czworaczki. "Są na wagę złota"

Zabiegi uzdrowiskowe w Wapienne

Wieś Wapienne uzyskała oficjalny status uzdrowiska w 1986 roku, choć już na początku XIX-wieku kurowali się tam m.in. żołnierze Wielkiej Armii Napoleona, wracając z Moskwy. Miasta i wsie, którym przyznano ten status, posiadają szczególne walory naturalne, klimatyczne i środowiskowe, sprzyjające leczeniu i rehabilitacji zdrowotnej. W takich miejscach często występują naturalne źródła wód mineralnych, borowiny (rodzaj torfu wykorzystywanego w lecznictwie), które są wykorzystywane do terapii. 

Głównym zasobem naturalnym Wapiennego są wody siarczkowo-siarkowodorowe, których dobroczynne działanie dla zdrowia zostało naukowo udowodnione. Kąpiele siarczkowo-siarkowodorowe działają przeciwzapalnie i regenerująco, mają właściwości bakteriobójcze, keratolityczne, działają pozytywnie na układ immunologiczny. Obecnie eksploatowane są dwa ujęcia wód: „Marta” i „Kamila”.

Z kolei wysokiej jakości borowinę eksploatuje się z pobliskiego torfowiska na Kamiennej Górze. Ważnym elementem leczenia uzdrowiskowego jest również specyficzny podgórski mikroklimat, dzięki któremu kuracjusze mogą pooddychać czystym i nieskażonym powietrzem. 

Wapienne oferuje zarówno pobyty kuracyjne (także w ramach NFZ), jak i wypoczynkowe, a oprócz zabiegów leczniczych i rehabilitacyjnych, zapewniają spokojny relaks w otoczeniu przyrody. Miejscowy Ośrodek Wczasowo-Leczniczy specjalizuje się w leczeniu schorzeń reumatycznych, ortopedycznych, oddechowych i dermatologicznych, ale także innych chorób czy zaburzeń przemiany materii. 

Wapienne zyskało nową jakość. Mało znane, a piękne uzdrowisko o każdej porze roku

Zważywszy na lokalizację wsi u stóp szczytu Ferdel oraz bajecznych wzgórz Beskidu Niskiego, podczas pobytu w uzdrowisku w Wapiennem na pewno nie zabraknie atrakcji i ciekawych miejsc do zwiedzenia. Warto wybrać się do Diablego Kamienia w miejscowości Folusz, gdzie można własnoręcznie złowić pstrąga na kolację czy udać się na wycieczkę szlakiem architektury drewnianej. Wytrwalszym wędrowcom polecamy natomiast rezerwat skalny Kornuty, gdzie odnajdziemy Jaskinię Mroczną, czyli miejsca zimowania wielu gatunków nietoperzy.

Dzięki środkom unijnym w latach 2010-2014 Wapienne przeszło gruntowną rewitalizację, co pozwoliło podnieść atrakcyjność turystyczną i uzdrowiskową regionu. Wzdłuż Promenady Napoleońskiej, prowadzącej przez uzdrowisko, powstały ścieżki spacerowo-rowerowe wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną, parki zdrojowe „Ogród Marysieńki” i „Ogród Laury” z małymi pawilonami, Fontanna Zdrowia i Odpoczynku oraz Dom Zdrojowy. Wykonano również parkingi, a na drogach dojazdowych i w samym uzdrowisku pojawiły się tablice informacyjne i strzałki tematyczne. Warto więc tu wyjechać nie tylko ze względów leczniczych, ale i czysto turystycznych.