Ta wieś w Małopolsce skrywa podziemny skarb. Leży 80 km od Krakowa, wkrótce może być uzdrowiskiem
Małopolska może wkrótce przyciągnąć większą uwagę, a to za sprawą niewielkiej miejscowości Szczawa, położonej między Gorcami a Beskidem Wyspowym. Wioska otoczona górami i lasami kryje pod ziemią lecznicze źródła, co czyni ją idealną kandydatką na uzdrowisko. Władze nowo utworzonej gminy mają ambitny plan rozbudowy lokalnej infrastruktury i wykorzystania otaczającej przyrody, aby zapewnić wytchnienie i ulgę wszystkim, którzy szukają relaksu i odpoczynku.
Powstaną dwie nowe gminy, jedna pretenduje do miana uzdrowiska
Na mapie Polski w niedalekiej przyszłości pojawią się dwa zupełnie nowe jednostki administracyjne. 1 października br. ogłoszone zostały rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie utworzenia gmin Grabówka i Szczawa. Pierwsza z nich zlokalizowana jest w województwie podlaskim, w powiecie białostockim i zostanie wyodrębniona z gminy Supraśl. Z kolei w województwie małopolskim autonomię otrzyma wieś, której nazwa pochodzi od licznie występujących w okolicy wód mineralnych.
Pomysł wyodrębnienia gminy Szczawa narodził się w 2008 roku, a jej realizacja była planowana na 1 stycznia 2016 roku. Jednak decyzją ówczesnego Prezesa Rady Ministrów proces ten został wstrzymany, a do projektu powrócono dopiero w 2024 roku. W kwietniu tego roku w miejscowościach gminy Kamienica mieszkańcy ponownie wzięli udział w referendum lokalnym, w którym poprzez ankietę wyrażali swoje zdanie na temat odłączenia Szczawy od gorczańskiego samorządu i utworzenia niezależnej gminy.
Mimo sprzeciwu ze strony rady gminy Kamienica za wyodrębnieniem Szczawy opowiedziało się prawie 80 procent mieszkańców sołectwa. Uwarunkowania historyczne również są tutaj nie bez znaczenia. Okazuje się bowiem, że Szczawa funkcjonowała już wcześniej jako samodzielny obszar administracyjny. Teraz wreszcie odzyska niezależność.
Polacy kochają tę wyspę, poplażujesz tam nawet jesienią i zimą. Temperatura powyżej 20 st. C Najdłuższe molo na Bałtyku po 2 latach budowy w końcu otwarte. Ma 720 metrów długościSzczawa rozpieszcza. Malownicza wieś skrywa w sobie zasoby wód leczniczych
Przyczyny wydzielenia Szczawy od gminy Kamienica mają związek z nierównym traktowaniem miejscowości, niemożnością uzyskania porozumienia w zakresie realizacji inwestycji, a przede wszystkim niezrealizowanym dotąd potencjałem uzdrowiskowym. Pierwsze wzmianki o cennych zasobach leczniczych wód z okolic Szczawy pochodzą z XV wieku i obecnie stanowią fundament dla rozwoju turystyki zdrowotnej tego obszaru. Aktualnie z pijalni wód w Szczawie można korzystać z eksploatowanych źródeł: „Hanna”, „Dziedzilla”, „Szczawa I” oraz „Szczawa II”. Tamtejsze wody mają korzystny wpływ na układ pokarmowy, oddechowy, drogi moczowe oraz odporność. „Szczawa I” dodatkowo wspomaga leczenie zaburzeń układu nerwowego i pomaga redukować stres.
Mieszkańcy wsi od dłuższego czasu domagali się zdecydowanych działań ze strony władz Kamienicy, jednak bezskutecznie. Zależało im na tym, by Szczawa uzyskała status uzdrowiska, a w rezultacie była postrzegana przez kuracjuszy i turystów jako miejsce, gdzie można nie tylko odzyskać zdrowie, a także skorzystać z niezwykłego bogactwa i różnorodności turystycznej regionu.
Szczawa leży w dolinie pomiędzy Beskidem Wyspowym a Gorcami, co sprawia, że jest idealnym miejscem na bazę wypadową w góry. Przechodzą tędy trzy szlaki turystyczne, prowadzące m.in. na Mogielicę oraz do Gorczańskiego Parku Narodowego.
Małopolska zyska nowe uzdrowisko? Rozkwit turystyki przewidywany w 2025 roku
Zgodnie z projektem gmina Szczawa ma zostać utworzona 1 stycznia 2025 roku. Znajdować się będzie w województwie małopolskim, w powiecie limanowskim. Będzie liczyć 1830 mieszkańców i zostanie wyodrębniona z gminy Kamienica. Następnym krokiem będzie doprowadzenie planu dotyczącego uzyskania przez gminę Szczawa statusu uzdrowiska do ostatniego etapu. Jeśli się to uda, dołączy ona do takich uzdrowisk w Małopolsce jak Muszyna, Krynica-Zdrój, Piwniczna-Zdrój, Rabka-Zdrój, Szczawnica, Wapienne, Kopalnia Soli w Wieliczce, Żegiestów, Wysowa oraz Kraków Swoszowice.