Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Zamiast wypoczynku na plaży – izolacja. 40 osób zatruło się w ośrodku nad Bałtykiem
Ewa  Falak
Ewa Falak 17.06.2024 14:19

Zamiast wypoczynku na plaży – izolacja. 40 osób zatruło się w ośrodku nad Bałtykiem

Starsza pani w sanatorium
Fot. Marek Bazak/EastNews

Jak podaje RMF FM u ponad 40 osób, które przebywały w ośrodku wypoczynkowym w Pogorzelicy w gminie Rewal (woj. zachodniopomorskie), wystąpiły objawy zatrucia pokarmowego. Sprawą zajął się sanepid.
 

Masowe zatrucie

W miejscowości Pogorzelica przebywa obecnie grupa około 60 seniorów. Ponad 40 osób zgłosiło objawy zatrucia pokarmowego. Reporterka RMF FM poinformowała, że nikt nie wymagał leczenia szpitalnego, a osobom, które źle się czuły, zalecono izolację w pokojach ośrodka wypoczynkowego.

Gorączka i wymioty wystąpiły u seniorów, którzy do nadmorskiej miejscowości przyjechali na wypoczynek, jednak objawy zgłosiło również kilka osób z personelu ośrodka. Do niedzielnego wieczora pobierano próbki i wymazy. Zbadano również pracowników, którzy zajmują się w obiekcie przygotowaniem posiłków i zabezpieczono jedzenie, które spożywała grupa będąca na turnusie. 
 

Sanepid bada sprawę

RMF FM donosi, że sprawie masowego zatrucia przygląda się gryficki sanepid. W ośrodku wypoczynkowym rozpoczęto dochodzenie epidemiologiczne. Zebrane próbki i wymazy (od osób, ale i z powierzchni) pomogą w ustaleniu, co jest przyczyną dolegliwości zgłaszanych przez wypoczywających seniorów. Wyniki badań mają być gotowe na środę.

Dziennikarze stacji przypominają, że do podobnej sytuacji doszło w Pogorzelicy w 2018 roku. Wówczas do zatrucia doszło w grupie młodzieży, która nad morze przyjechała na "zieloną szkołę". Do szpitala trafiło wtedy 14 uczniów z bólami brzucha, zawrotami głowy i wymiotami.
 

Zatrucie pokarmowe – przyczyny

Jak podaje gov.pl: "Najczęstszą przyczyną zatruć pokarmowych w Polsce są bakterie i wirusy: salmonella, campylobacter, pałeczka czerwonki, pałeczka okrężnicy, gronkowiec złocisty, laseczka jadu kiełbasianego, listeria oraz rotawirusy".

Objawy zatrucia zależą przede wszystkim od tego, co jest źródłem problemu. Jednak na pierwszym etapie dolegliwości po spożyciu skażonej żywności są bardzo podobne i należą do nich: nudności, bóle brzucha często o ostrym charakterze, wymioty i biegunka. Nieraz pojawia się gorączka. Osoba z zatruciem czuje osłabienie, ma problem z piciem i jedzeniem.

Źródło: RMF FM