Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > Ukryty klejnot na mapie Polski. Uzdrowisko na uboczu kusi turystów, tu odpoczniesz wśród zieleni
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 12.09.2024 17:39

Ukryty klejnot na mapie Polski. Uzdrowisko na uboczu kusi turystów, tu odpoczniesz wśród zieleni

Uzdrowisko
fot. facebook/Gmina Goczałkowice-Zdrój

Uzdrowisko, które dawniej uchodziło za jeden z najbardziej renomowanych ośrodków na Śląsku, dziś jest przez wielu zapomniane. Ośrodki rehabilitacyjne oraz bogata baza zabiegowa w połączeniu z rozlicznymi atrakcjami czyni z uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój chętnie odwiedzane miejsce przez kuracjuszy i turystów. Niepowtarzalny klimat miejscowości wraz ze wszystkimi jej atutami najlepiej poznać będąc na miejscu.

Goczałkowice-Zdrój - uzdrowiskowa perła na południu Polski

Goczałkowice-Zdrój to, obok Ustronia, jedna z dwóch miejscowości uzdrowiskowych położonych w województwie śląskim. Wieś jest otoczona od południowego wschodu przez pasma Beskidu, a od północy przez rozległe Lasy Pszczyńskie oraz faliste płaskowyże. Miejscowość znajduje się w regionie Dolina Górnej Wisły, nad Jeziorem Goczałkowickim, które stanowi główne źródło wody pitnej dla Górnego Śląska.

Status uzdrowiska otrzymała dzięki obecności naturalnych wód mineralnych, leczniczej borowiny oraz korzystnemu klimatowi. Od XIX wieku działały tu pijalnia wód mineralnych, dom zdrojowy i pensjonaty. Obecnie jest to nowoczesne, doskonale wyposażone uzdrowisko, oferujące pełną infrastrukturę leczniczą. 

Czytaj więcej: Zobaczył cenę za kawę w Zakopanem i aż zwiał od stolika. “Na Krupówkach upadli na głowę”

Goczałkowice-Zdrój - oferta uzdrowiskowa

Goczałkowice-Zdrój oferuje znacznie więcej niż tylko miejsce do odpoczynku i regeneracji sił. W uzdrowisku znajdują się dwa szpitale uzdrowiskowe, trzy zakłady przyrodolecznicze, dwa sanatoria rehabilitacyjne oraz przychodnia uzdrowiskowa. Istniejące tu złoża borowiny i solanki wykorzystywane są przede wszystkim do terapii schorzeń narządu ruchu, w tym reumatologicznych. Dodatkowo wykonuje się tutaj rozliczne zabiegi rehabilitacyjne, a także zabiegi balneoterapii, hydroterapii, fizykoterapii, krioterapii oraz masaże lecznicze. 

Miejscowość prowadzi także lecznictwo uzdrowiskowe w zakresie chorób układu nerwowego, takich jak przebyty udar mózgu, migreny, porażenie mózgowe u dorosłych i dzieci, nerwobóle, zwyrodnienia kręgosłupa. Co więcej, uzdrowisko wprowadziło do swojej oferty leczenie cukrzycy oraz otyłości u dzieci i młodzieży.

Każda pora roku jest dobra, by zadbać o zdrowie i poprawę nastroju. Amatorom turystyki weekendowej Goczałkowice-Zdrój oferuje odnowę biologiczną. Osoby odwiedzające uzdrowisko mają do dyspozycji tężnię solankową oraz grotę solną. Tworzony przez tężnię specyficzny mikroklimat przypomina ten, którym można się cieszyć nad Morzem Bałtyckim. 

Czytaj więcej: Najlepszy podróżniczy gadżet znajdziesz w Action. 24,99 zł to cena, której nigdy nie było

Goczałkowice-Zdrój - atrakcje

Reprezentatywnym punktem wsi Goczałkowice-Zdrój jest Park Zdrojowy, który w latach 2010-2015 przeszedł rewitalizację, w efekcie czego pojawiło się wiele udogodnień dla kuracjuszy i wszystkich odwiedzających park. Przestrzeń w parku została uporządkowana i zagospodarowaną z myślą o przyrodzie. Uwagę spacerowiczów kroczących alejkami z pewnością przyciągną rabaty kwiatowe i ażurowe altany oraz nietypowy zegar słoneczny zwany analematycznym. Nazwa pochodzi od krzywej w kształcie ósemki umiejscowionej na tarczy zegara. Na terenie parku stworzono również miejsca aktywności sportowej, takie jak siłownia zewnętrzna czy stoły do gry w szachy. Wzdłuż Parku prowadzi też odnowiony deptak, który kończy się nad stawem Maciek. 

Warte odwiedzenia są także Ogrody Kapias, które zachwycają zapachem i widokami niespotykanych gatunków krzewów i drzew. Kompleks ogrodowy podzielony jest na strefy tematyczne, można więc zobaczyć tutaj między innymi: ogród Angielski, Japoński czy Romantyczny. Na terenie obiektu mieści się restauracja, w której serwowane są domowe obiady i pyszne desery.

Uzdrowisko słynie ze znamienitej zabudowy z drugiej połowy XIX wieku, którą można napotkać niemal na każdym kroku. Już na wczesnym etapie podróży, czyli zaraz po opuszczeniu pociągu, turyści mają szansę podziwiać wzniesiony w latach 70. XIX wieku dworzec kolejowy. Jego wyjątkowość podkreśla m.in. fakt, iż w 2010 roku otrzymał tytuł Dworca Roku. Ponadto osoby odwiedzające Goczałkowice-Zdrój przyciąga przede wszystkim budynek pijalni wód leczniczych, który został wzniesiony w 1862 roku w stylu architektury parkowej. Obecnie w środku znajduje się kawiarenka.