Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Poradnik podróżnika > Kto może liczyć na zwrot kosztów dojazdu do sanatorium? Wyjaśniamy
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 02.05.2024 16:16

Kto może liczyć na zwrot kosztów dojazdu do sanatorium? Wyjaśniamy

Sanatorium
Fot.Stepniak/shutterstock

Nie każdy wie, że ZUS zwraca koszty dojazdu najtańszym środkiem komunikacji publicznej z miejsca, w którym mieszkamy, do/z ośrodka rehabilitacyjnego. O jakich środkach komunikacji mowa i jak uzyskać zwrot?
 

Kiedy można skorzystać z programu rehabilitacji?

Z programu rehabilitacji można skorzystać, gdy istnieje zagrożenie utraty zdolności do pracy, a szansa na jej odzyskanie po terapii jest realna. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) udziela wsparcia osobom spełniającym określone kryteria, takim jak ubezpieczeni zawodowo, osoby pobierające zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne, oraz beneficjenci renty okresowej z tytułu niezdolności do pracy.

Orzeczenie lekarza orzecznika ZUS, oparte na badaniu lub analizie dokumentacji medycznej, może skierować osobę na rehabilitację. Po wydaniu orzeczenia, informacje o skierowaniu na terapię są przesyłane pocztą, wskazując termin i miejsce jej realizacji. Koszty związane z rehabilitacją, takie jak leczenie, zakwaterowanie i wyżywienie, są pokrywane przez ZUS. Dodatkowo, ZUS zwraca koszty dojazdu najtańszym środkiem komunikacji publicznej z miejsca zamieszkania do ośrodka rehabilitacyjnego oraz z powrotem.

Jak dostać zwrot za koszty dojazdu? Czym jest najtańszy środek komunikacji publicznej?

Tanie środki transportu, które kwalifikują się do zwrotu kosztów przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), obejmują kolej w II klasie pociągu osobowego z uprawnieniami do ulgowych przejazdów oraz autobusową komunikację zwykłą. W przypadku braku tych połączeń, stosuje się taryfikator najtańszego dostępnego środka transportu publicznego na danej trasie. Koszty przejazdu publicznymi środkami komunikacji miejskiej również podlegają zwrotowi. W wyjątkowych przypadkach, za zgodą wzywającej jednostki organizacyjnej ZUS, możliwy jest zwrot kosztów za przejazd prywatnym samochodem.

Procedura zwrotu kosztów podlega Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 25 marca 2002 r. i wymaga wcześniejszego uzyskania zgody przed wyjazdem. Osoba wezwana musi złożyć pisemny wniosek oraz przedstawić bilety lub rachunki za podróż w celu otrzymania zwrotu kosztów w dniu badania. W przypadku braku dokumentacji, zwrot jest naliczany według taryf przewozowych. Jeśli osoba badana nie złoży wniosku w dniu badania, koszty przejazdu zostaną zwrócone w ciągu 14 dni od złożenia pisemnego wniosku.
 

Co spakować do sanatorium?

Podczas pakowania na pobyt w sanatorium należy postawić przede wszystkim na wygodę i funkcjonalność ubrań. Podstawę stanowić będą swobodne, sportowe stroje, idealne do wykonywania zabiegów i ćwiczeń. Warto także pamiętać o stroju kąpielowym, szlafroku i obuwiu na basen oraz zabiegi. Seniorzy korzystający z kijków powinni zabrać wygodną kurtkę oraz solidne buty trekkingowe.

Niezbędny będzie też mały plecak na drobne rzeczy. Ponadto, warto spakować strój wieczorowy na ewentualne wyjścia. Przed pakowaniem należy upewnić się, że mamy przy sobie dokumenty tożsamości, legitymację emeryta-rencisty oraz skierowanie na turnus sanatoryjny. Niezbędne jest także zebranie pełnej dokumentacji medycznej oraz zapasów leków, ponieważ ośrodki nie zapewniają stałego dostępu do nich.

 

Źródło: sluzbazdrowia.com, zus.pl

Czytaj więcej: Pojechała z rodziną Flixbusem do Luksemburga. Koszmar zaczął się już w Warszawie