Sanatorium za granicą i to na NFZ. Jak to zrobić? Niewielu o tym wie
Polskie społeczeństwo starzeje się w szybkim tempie. Jednak nie tylko seniorzy potrzebują odpoczynku i rekonwalescencji w sanatorium. Co jeśli brakuje uzdrowisk, a na miejsce trzeba czekać miesiącami, a nawet latami? Jest na to sposób. Zagraniczne kurorty z dobrymi specjalistami z zakresu różnych dziedzin medycznych, tylko czekają, żeby pomóc. Jak z tego skorzystać i to w ramach NFZ? To nie takie trudne.
Kolejki do sanatorium w Polsce
Uzdrowiska w Polsce cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jednak na swoje miejsce trzeba trochę poczekać. Liczba dobrych placówek jest mocno ograniczona, a to samo tyczy się specjalistów, rehabilitantów i fizjoterapeutów. Co, w sytuacji, kiedy taki pobyt jest koniecznością? Wówczas warto poszukać czegoś nieco dalej. Zagraniczne sanatoria oferują bogaty pakiet usług i zabiegów dla kuracjuszy. To jednak nie wszystkie atrakcje. Możliwość zwiedzania dalszych zakątków świata jest z pewnością dodatkowym atutem.
Tutaj zapewne padnie pytanie — kogo na to stać? Praktycznie każdego, jeśli skorzystamy z pomocy Narodowego Funduszu Zdrowia. Mało, kto zdaje sobie jednak sprawę, że jest taka możliwość. Jak to zrobić?
Tysiące ludzi ryzykuje życie, by dostać się na "wyspę duchów". "Pojawia się i znika" Turystka narobiła wstydu na cały Egipt. Na jaw wyszedł nielegalny proceder, mieszkańcy są w szokuZagraniczne sanatorium na wyciągnięcie ręki
W ramach tzw. dyrektywy transgranicznej każdy może skorzystać z wizyty na NFZ poza granicami Polski. Wystarczy tak naprawdę skorzystać z wniosku, który dostępny jest na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia. Są dwie wersje, które oczywiście wymagają dołączenia odpowiednich dokumentów. Wedle tego, co znajduje się na stronie NFZ, są dwa wzory, które różnią się od siebie powodem wizyty w uzdrowisku.
Pierwszy przypadek dotyczy sytuacji, w której pacjent znajduje się na liście oczekujących na pobyt w polskim sanatorium, ale leczenie wymagane jest w trybie przyspieszonym. Wówczas następuje stosunek, który określany jest zbyt długim czasem oczekiwania, względem stanu zdrowia. W drugim zaś przypadku zalecenia medyczne wymagają dla kuracjusza leczenia, które nie jest dostępne na terenie naszego kraju. Warto jednak wspomnieć, że jest kilka wyjątków od tej reguły. NFZ nie finansuje zagranicznych uzdrowisk w zakresie badań klinicznych, eksperymentalnych, czy takich, które również w Polsce nie są finansowane.
Jak wypełnić wniosek na zagraniczne leczenie?
Zanim zdecydujesz się na takie leczenie w ramach NFZ, musisz wiedzieć, że nie tylko Ty masz obowiązek wypełnić wniosek. Taką prośbę trzeba skierować także do lekarza, który uznaje za zasadne tego typu leczenie. Oczywiście musi być on zatrudniony w państwowej placówce, dzięki temu ma uprawnienia nadane mu również przez NFZ. Ponadto wedle informacji zawartych na stronie Narodowego Fundusz Zdrowia musi być on specjalistą II stopnia lub posiadać tytuł specjalisty w dziedzinie medycyny właściwej, która obejmuje zakres naszego leczenia. Pamiętaj, że nie obejdzie się bez kopii wszystkich badań sporządzonych w języku polskim i obcym. Całą dokumentację można złożyć zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej.
Po złożeniu aplikacji weryfikowana jest zasadność takiego leczenia i wyjazdu poza granice Polski. Oceniana jest także możliwość ewentualnego leczenia w Polsce oraz sprawdzany jest stan zdrowia pacjenta. Na koniec to prezes NFZ wydaje decyzję o dalszym postępowaniu. W przypadku, gdy jest ona odmowna, pacjent ma możliwość złożenia skargi w ciągu 30 dni od otrzymania decyzji.