100 metrów więcej niż w Solinie. Na Dolnym Śląsku rośnie kolos, z lotu ptaka wygląda zjawiskowo
Najwyższa sztuczna zapora w Polsce to tama wybudowana na Jeziorze Solińskim w Bieszczadach. Okazuje się jednak, że dni rekordowo dużej tamy są już policzone. Mianowicie padnie nowy rekord w Polsce. Na Dolnym Śląsku powstaje zdecydowana większa zapora, która przekroczy 100 metrów wysokości.
Najwyższa tama w Polsce
Dolny Śląsk może pochwalić się najstarszą zaporą na terenach Polski. Jest to tama w Leśnej na Jeziorze Leśniańskim, która została wybudowana w 1907 roku, czyli jeszcze przed I wojną światową. Za to jeżeli mówimy na przykład o zaporze w Pilchowicach na rzece Bóbr, to ta mierzy aż 69 metrów i zajmuje drugą lokatę w naszym kraju pod względem wielkości.
Zdecydowanym liderem jak na razie jest najwyższa tama w Polsce na rzece San, która utworzyła Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Betonowa konstrukcja pochodzi z 1968 roku i liczy 82 metry. Jest jednak szansa na to, że inna budowla zdetronizuje tą z Podkarpacia.
To uzdrowisko przyciąga do Polski tysiące turystów. Język słowacki słychać tu na każdym kroku "Polska Wenecja" jest bliżej niż myślisz. Nieopodal Warszawy nie tylko przepłyniesz się gondoląKolosalna zapora stanie na Dolnym Śląsku
Fanom mocnych wrażeń i ogromnych rzecznych budowli spełnia się właśnie największe marzenie. Otóż okazuje się, że w naszym kraju powstaje na sztucznym zbiorniku o nazwie Żelazny Most największa zapora w Polsce.
Nazwa została wzięta od pobliskiej wioski, a teren należy do KGHM. Pełna nazwa to Obiekt Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych "Żelazny most" i faktycznie dysponuje potężnym terenem, gdzie gromadzone są odpady pochodzące z wydobywanych rud miedzi.
Idzie nowy rekordzista! Będzie miał ponad 100 metrów więcej niż w Solinie
Na terenie zbiornika wodnego powstaje największa zapora w Polsce. Obecnie zapory liczą 20 kilometrów długości i od 20 do 70 wysokości. Jednak co ważne, do 2037 roku wysokość zapory w najwyższym punkcie ma wynosić ponad 100 metrów, czyli ponad 20 metrów więcej od aktualnej rekordzistki nad Soliną.
Budowa obiektu to znak zaangażowania Dolnego Śląska w kwestie ekologiczne, a także odpowiedzialne zarządzanie skutkami działalności górniczej.