Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Świat

Świat

12.08.2020 23:09 Afryka rozpada się kawałek po kawałku. W jej miejscu ma powstać kolejny ocean

Naukowcy już od dawna zapowiadają rozpad Afryki. Najnowsze badania pozwoliły im jednak dogłębnie zbadać procesy ruchów płyt tektonicznych. Jak wiadomo, pod terenami Afryki Wschodniej spotykają się trzy płyty tektoniczne, które bardzo powoli się od siebie oddalają. Gdy w końcu odsuną się od siebie wystarczająco, Afryka ma, według naukowców, rozbić się na dwie części, a po czasie w jej miejsce powstanie nowy ocean.Afryka powoli rozpada się na kawałki. Jak to możliwe? Wiadomo, że Ziemia zmienia się przez cały czas, jednak mało kto pomyślałby, że któryś z kontynentów może zostać zalany wodami oceanu. A jednak – o tym, że tak się dzieje wiemy już z lekcji geografii w szkole.

Rosja Jakucja
09.02.2020 15:47 Prawdziwy biegun zimna. Najzimniejsze miejsce na świecie, gdzie oblizanie ust przynosi ból

Rosja zajmuje gigantyczną powierzchnię, jest więc również wyjątkowo zróżnicowana. Ma na swoich terenach zarówno wielkie i potężne miasta, jak i bezdroża, gdzie nie widać żywej duszy. Jest jednak jedno miejsce, które wyróżnia się szczególnie. Mowa o wiosce Ojmiakon, która znajduje się we wschodniej Syberii w Jakucji. Powszechnie nazywana jest światową stolicą zimna, bowiem temperatury, które tam się zdarzają, wydawać się mogą wielu osobom po prostu absurdalne.

australia
16.01.2020 22:10 Lekcje o zmianach klimatu trafiają do szkół. Pierwszy kraj już się zdecydował

Australia wciąż walczy z żywiołem, a Nowa Zelandia stara się uświadomić społeczeństwo o wpływie, jaki ma na całą kulę ziemską. Postanowiono wprowadzić do szkół lekcje o zmianach klimatu, aktywizmie i lęku ekologicznym. Okazuje się, że wielu młodych ludzi czuje wewnętrzny niepokój przez nieustannie napływające, negatywne informacje z całego świata o zmianach, jakie zachodzą w środowisku. James Shaw, minister ds. zmian klimatu i współprzewodniczący rządzącej partii Zielonych, zwraca uwagę na powszechny wśród młodzieży lęk ekologiczny, który jest kwalifikowany jako zaburzenie psychiczne od 2017 roku.– Codziennie w mediach społecznościowych widzą różne rzeczy i praktycznie żadna z nich nie jest dobrą wiadomością, a poczucie bezsilności z tego powodu jest niezwykle niepokojące – poinformował minister.