Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Na topie > Polacy poszukiwani do pracy na Antarktydzie. Przygoda życia gwarantowana
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 30.01.2024 12:11

Polacy poszukiwani do pracy na Antarktydzie. Przygoda życia gwarantowana

Antarktyda
fot. chrisontour84/ Shutterstock

Obok tej oferty pracy nie mogą przejść obojętnie ci, którzy poszukują życiowych szans i przygód. Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego położona na Antarktydzie nad Zatoką Admiralicji na Wyspie Króla Jerzego ogłosiła rekrutację na kolejną wyprawę.

Termin składania aplikacji to 23 lutego 2024 r. 

Polska stacja badawcza na Antarktydzie rekrutuje

- Stacja polarna to przede wszystkim placówka badawcza, zajmująca się różnymi projektami naukowymi, które pozwalają lepiej zrozumieć środowisko arktyczne lub antarktyczne. Prowadzi się tam badania z zakresu meteorologii, glacjologii, a także monitoring zwierząt - powiedziała w rozmowie z Wirtualną Polską polarniczka Dagmara Bożek-Andryszczak.

Polska stacja badawcza jest placówką całoroczną. Panują tam bardzo trudne warunki. 

Kogo poszukują organizatorzy wyprawy?

Jak czytamy na stronie internetowej poświęconej stacji arctowski.aq, na okres od października 2024 do listopada 2025 r. poszukiwana jest grupa zimująca składająca się z 8-10 osób. Wymagane kompetencje to:

 • Kierownik Wyprawy
 • Energetyk/Elektryk (m.in. nadzór nad prawidłową pracą elektrowni Stacji, konserwacja, przeglądy i naprawy agregatów prądotwórczych, nadzór nad przepompownią i stacją paliw)
 • Mechanik maszyn budowlanych (m.in. konserwacja i remonty ciężkiego sprzętu przeprawowego — PTS-y, kutry KH-200, barki; skuterów śnieżnych i pojazdów samochodowych, w tym  koparko-ładowarki Ostrówek, ciągnika Ursus, żurawia samojezdnego Terex, spycharki gąsienicowej Dressta, ładowarki teleskopowej JCB i koparko-ładowarki JCB
 • Administrator systemów IT/Informatyk (w zakres obowiązków wchodzi również obsługa łączności radiowej i satelitarnej)
 • Elektronik/Opiekun sprzętu naukowego/Asystent terenowy (m.in. nadzór, konserwacja i remonty urządzeń łącznościowych i telefonicznych Stacji, kontrola i obsługa fotopułapek, glacjologiczny kamer poklatkowych, nadajników GPS, opieka nad Refugium „Demay”.) 
 • Lekarz/Ratownik medyczny/Pielęgniarz
 • Obserwator ekologiczny (m.in. prowadzenie obserwacji i pomiarów w zakresie monitoringu gatunków wskaźnikowych, obrączkowanie ptaków)
  Konserwator/Opiekun infrastruktury technicznej
 • Operator łodzi – zodiak driver (obsługa, konserwacja i naprawy sprzętu pływającego).

W grupie letniej od listopada 2024 do marca 2025 r. poszukiwani są:

 • Szef kuchni (obsługa w zakresie zbiorowego żywienia)
 • Pomoc kuchenna/Opiekun części socjalnej
 • Operator bezzałogowych statków powietrznych (UAV)
 • Operator PTS.

Proces rekrutacyjny

W styczniu ogłoszono nabór na wymagane stanowiska. Rozmowy kwalifikacyjne odbędą się w marcu i kwietniu, w maju wybrani kandydaci przejdą badania lekarskie. Od czerwca do września będą przygotowywać się do wyprawy i odbywać szkolenia grupowe i indywidualne.