Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Świat > Ranking najwyższych zarobków w Europie. Miejsce Polski nikogo nie zaskoczy...
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 26.11.2023 18:32

Ranking najwyższych zarobków w Europie. Miejsce Polski nikogo nie zaskoczy...

Szwajcaria
fot. Boris-B / Shutterstock,

Jak co roku pod koniec roku tworzone są różnego rodzaju rankingi dot. zarobków w europejskich krajach. Jak się okazuje, lider nie jest taki oczywisty. Miejsce Polski zaś niestety nie zaskakuje. 

Ranking płac w Europie według Eurostatu za rok 2022 mówi jasno: w Polsce zarabiamy bardzo mało. 

Ranking najwyższych zarobków w Europie

W krajach Unii Europejskiej występują bardzo duże różnice w zarobkach. Idealnie obrazuje to ranking Eurostatu za 2022 rok. Z wykresu wyraźnie widać przepaść między niektórymi krajami.

Według raportu średni godzinowy koszt pracy w Unii Europejskiej wyniósł 30,5 euro, czyli ok. 130 zł. Średnie roczne zarobki bezdzietnych singli w UE to rocznie ok. 26 tys. euro (ok. 113 tys. zł). Pary pracujące i mające na wychowaniu dwoje dzieci mogą średnio w Europie poszczycić się zarobkami w wysokości 55,5 tys. euro (ok. 242 tys. zł/rok). 

Najwyższe zarobki w Unii Europejskiej - gdzie zarobimy najwięcej?

Na pierwszym miejscu najwyższymi zarobkami może poszczycić się Szwajcaria. Tam rocznie średnio zarabia się aż ok. 107 tys. euro, co w przeliczeniu na złotówki daje zawrotną kwotę ok. 468 tys. Na drugim miejscu znalazła się Islandia z zarobkami w wysokości ok. 82 tys. euro rocznie (358 tys. zł), a na podium zamyka Luksemburg ze średnim rocznym wynikiem ok. 80 tys. euro (350 tys. zł).

Na kolejnych miejscach w rankingu znalazła się Norwegia z kwotą 74,5 tys. euro (ok. 326 tys. zł) oraz Belgia (70,3 tys. euro, 307 tys. zł). Wysokie zarobki są też w Austrii, Niemczech, Holandii, Danii, Szwecji i Finlandii. 

Najniższe zarobki w Unii Europejskiej

Najmniej w Unii Europejskiej zarabia się w Bułgarii. Tam mieszkańcy w ciągu roku średnio zarabiają ok. 13 tys. euro (56 tys. zł). Na drugim miejscu znalazła się Rumunia z wynikiem 14,5 tys. euro (63 tys. zł), a na trzecim Chorwacja z z kwota 17,8 tys. euro (79 tys. zł).

Na czwartym miejscu uplasowały się Węgry. Tam można zarobić ok. 18 tys. euro (78 tys. zł). Niestety, praktycznie tyle, co u naszego "bratanka" zarabiamy i w Polsce. Kraj nad Wisłą zajmuje piąte miejsce na tle Unii Europejskiej pod względem najniższych zarobków.