Turysci.pl > Świat > Najlepsze kraje do odwiedzenia w 2024 roku. Niektóre pozycje zaskakują. Na liście znalazła się też Polska
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 30.10.2023 06:17

Najlepsze kraje do odwiedzenia w 2024 roku. Niektóre pozycje zaskakują. Na liście znalazła się też Polska

Turyści kraje
shutterstock/Alina Reynbakh

Nowo wydana książka Lonely Planet Best In Travel 2024 przedstawia dziesięć najlepszych krajów, regionów i miast, które warto odwiedzić w przyszłym roku. Z okazji 50. urodzin Lonely Planet wprowadzono w tym roku także dwie nowe kategorie – „wartość” i „zrównoważony rozwój”.

W zestawieniu została także doceniona Polska. 

Najlepsze miasta i rejony dla turystów

Jeśli chodzi o miasta, na pierwszym miejscu znalazło się Nairobi w Kenii i Paryż (drugie miejsce), a w pierwszej dziesiątce uplasowały się trzy kierunki w Ameryce Północnej – Montreal (trzecie), Filadelfia (piąte) i Kansas City (miejsce 10.).

Trzecie miejsce zajął Montreal, które jest chwalone za „zmieniające się dzielnice pełne różnorodnej kuchni, galerie au courant i dziwaczne sklepy”. Czwarte objął Mostar w Bośni i Hercegowinie, które skrywa „niezapomniane malownicze, usiane minaretami średniowieczne Stare Miasto”.

Całe zestawienie miast prezentuje się następująco: Nairobi w Kenii, Paryż we Francji, Montreal w Kanadzie, Mostar w Bośni i Hercegowinie, Filadelfia w Stanach Zjednoczonych, Manaus w Brazylii, Dżakarta w Indonezji, Praga w Czechach, Izmir w Turcji i Kansas City w Stanach Zjednoczonych.

Te kraje warto odwiedzić w 2024 roku

Złoty medal w rankingu krajów Lonely Planet przyznało Mongolii, ponieważ jest to idealne miejsce dla poszukiwaczy „szeroko otwartych przestrzeni, przygód i kultury”. Jej stolica, Ułan Bator jest również pełna ciekawych atrakcji.

Lonely Planet dodaje: „Wciśnięta między Rosję i Chiny Mongolia wydaje się trudna do osiągnięcia, biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia geopolityczne u jej dwóch dużych sąsiadów. Jednak drzwi do Mongolii są otwarte, a kampania turystyczna złagodziła ograniczenia wizowe do 2025 r.”.

Wicemistrzostwo, które zajęły Indie, są określane jako „najbardziej kolorowy kraj świata”. Lonely Planet dodaje, że „indyjska kolej czeka modernizacja, a po sieci pojawią się nowe, stylowe pociągi”. Zaleca także, aby podróżni „wybrali się w rejs statkiem MV Ganges Vilas o długości 3000 km, będącym najdłuższym na świecie rejsem po rzece”.

Maroko zajmuje trzecie miejsce na liście krajów, za nim plasują się Chile (czwarte) i Benin (piąte). Pozostała część pierwszej dziesiątki rankingu obejmuje Meksyk (szóste), Uzbekistan (siódme), Pakistan (ósme), Chorwację (dziewiąte) i Saint Lucia na dziesiątym miejscu.

Polska na drugim miejscu pod względem wartości i zrównoważonego rozwoju

Z okazji 50. urodzin Lonely Planet wprowadzono w tym roku także dwie nowe kategorie – „wartość” i „zrównoważony rozwój”. Środkowo-zachodnie Stany Zjednoczone zostały uznane za najlepszy cel podróży pod tym względem. Zaraz za nimi znalazła się Polska. Trzecie miejsce zajmuje Nikaragua w Ameryce Środkowej.

Pozostałe miejsca w pierwszej dziesiątce to:

4. Bułgaria i Rumunia

5. Normandy, Francja

6. Egipt

7. Ikaria, Grecja

8. Algeria

9. Południowe jeziora i Central Otago w Nowej Zelandii

10. Nocne pociągi Europy