Kamera na Kasprowym Wierchu w Tatrach zarejestrowała mamidło górskie, które według taterników nie zwiastuje nic dobrego. Widmo Brockenu to intrygujące zjawisko i niełatwo je dostrzec na własne oczy. Jednak zdobywcy szczytów górskich zdecydowanie wolą nie napotkać go na swojej drodze.
Tegoroczny sezon wakacyjny tylko potwierdził tendencję wzrostową arabskich turystów w Zakopanem. Okazuje się, że mimo iż na Bliskim Wschodzie temperatury już zelżały, a do Polski zbliża się zima, przyjezdni z tamtych stron wcale nie planują zaprzestać odwiedzin Tatr.
Jesień to świetna pora na wycieczkę w góry. Nie można jednak zapominać, że wtedy warunki pogodowe mogą być różne. Najważniejsze, by stosować się do komunikatów wydawanych przez ekspertów, zanim zdecyduje się wyruszyć na szlak. Ostatni weekend września zaczął się dla pracowników TOPR naprawdę koszmarnie.
Zarówno wrzesień, jak i październik to nadal atrakcyjny podróżniczo czas, zwłaszcza na południu Polski. Tłumy ciągną do Zakopanego. Jednak niepowetowaną stratą byłoby ominąć oddaloną o 20 kilometrów góralską wieś, która u progu jesieni tonie w promieniach słońca i soczystej zieleni. Białka Tatrzańska nie bez przyczyny wiedzie prym wśród okolicznych miejscowości. Tu serce Podhala bije wolnym rytmem, tworząc sielską atmosferę. Postanowiłam sprawdzić, czym nas zauroczy o tej porze roku.Niekwestionowaną stolicą tatrzańskiej turystyki jest Zakopane, ale to nie jedyne miejsce warte odwiedzenia na Podhalu.
Porastające zbocza przystępnych szczytów, pełne wąwozów i potoków — tatrzańskie lasy obfitują w zakątki, z których roztaczają się piękne widoki. Ale niekiedy trzeba bardzo wysilić wzrok, aby dostrzec prawdziwe skarby. Na profilu Tatrzańskiego Parku Narodowego zamieszczono nagranie, na którym udokumentowano rodzinę drapieżników spacerujących wśród zarośli. Turyści mieli nie lada szczęście, gdyż ujrzenie ich niemal graniczy z cudem.
Tatry wielu miłośnikom gór kojarzą się z relaksem, zebraniem myśli i odpoczynkiem. Niestety okazuje się, że niekiedy podróżujący szlakami mogą tę harmonię skutecznie zakłócić. Jednej z turystów nie hamował się i wyraził w sieci swoje niezadowolenie z zachowania innych wędrowców. W komentarzach wywiązała się zażarta dyskusja.
Choć sezon wakacyjny zmierza ku końcowi, nie oznacza to, że w najbardziej popularnych miejscach turystycznych na mapie Polski ubywa turystów. Ci, który na początku września planowali wybrać się na Morskie Oko, muszą zdawać sobie sprawę, że w tych dniach mogą spotkać ich utrudnienia na trasie, a co gorsza całkowite jej zamknięcie.
Nowy odcinek zakopianki w końcu doczekał się otwarcia. Mało kierowców jednak z niego korzysta i w Tatry jeżdżą znanymi im dotąd drogami. To wszystko przez brak aktualizacji aplikacji, która wskazuje stary trakt. Kierowcy jadą na oślep i nie patrzą na oznakowanie.
Choć wakacje oficjalnie dobiegły końca, to wciąż po górskich szlakach wędrują tłumy turystów. Dla ratowników oznacza to więcej interwencji. Niestety często osobami znajdującymi się w opresji są ci, którzy w góry udają się w nieodpowiednim obuwiu. Ostatnio na tatrzańskiej ścieżce zaobserwowano nawet turystkę, która będąc na wyższych partiach gór, miała na sobie klapki z futerkiem.
Jeszcze do niedawna zakopiańskie Krupówki zalewały tłumy turystów z krajów arabskich. W ostatnim czasie zaobserwowano jednak zupełnie nowych gości. To między innymi ortodoksyjni Żydzi z Izraela.
Miniony weekend należał do wyjątkowo ciężkich dla Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Łącznie aż 40 razy podnoszono alarm, w tym przeprowadzono ewakuację grupy turystów z Doliny Pięciu Stawów oraz Doliny Roztoki. Poszkodowani zgłaszali takie same objawy wskazujące na masowe zatrucie lub chorobę.
W trakcie nagłej burzy, jaka pojawiła się nad Tatrami w środę, piorun uderzył w kolejkę linową na Kasprowym Wierchu. Około 200 pasażerów musiało zostać zwiezionych ze szczytu, część z nich eskortował TOPR. TPN ostrzega turystów górskich przed trudnymi warunkami na szlakach.
Intensywne poszukiwania zaginionego turysty z Polski dobiegły końca. Niestety słowaccy ratownicy potwierdzili najgorsze przypuszczenia. 39-latek, który ruszył w samotną górską wędrówkę, nie żyje. Jego ciało znaleziono w Tatrach, po słowackiej stronie gór. Najbliżsi nie mieli z nim kontaktu od 12 sierpnia.
Do brutalnej zbrodni doszło w Białym Dunajcu, niedaleko stolicy Tatr. Ojciec miał podciąć gardło swojemu 14-letniemu synowi, a następnie z dwójką młodszych dzieci uciekł do lasu. Sprawę na miejscu bada policja.
Turystów, którym wcale nie zależy na spokojnym wypoczynku w Zakopanem, przybywa. Zamiast wędrówek po szlakach wolą obserwować uroki miasta z perspektywy balkonu. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że urządzają sobie imprezy zakrapiane alkoholem. Zdjęcie, które opublikował “Tygodnik Podhalański” wywołało burzę. Lokalnym mieszkańcom powoli kończy się cierpliwość. Jak wygląda sytuacja od strony prawnej?
Polacy kochają Zakopane, klimat Podhala i wycieczki po Tatrach. Da się to odczuć latem – szczególnie w długi weekend sierpniowy, który to uznaje się za szczyt sezonu w regionie. Niestety nagrania, które pojawiają się w sieci, przypominają, że nadal wielu turystów nie tylko nie wie, jak zachować się w górach, ale najwyraźniej nie ma również pojęcia, że za swoje zachowania mogą zostać ukarani mandatem.
Od jakiegoś czasu do Zakopanego coraz chętniej przybywają turyści z krajów arabskich. Na szlaku prowadzącego do Morskiego Oka czy na Krupówkach widok hidżabu na nikim nie robi już wrażenia. Okazuje się, że mimo iż pokochali niepisaną stolicę Tatr, to jedna rzecz bardzo im przeszkadza. A mianowicie, czują się niesprawiedliwie traktowani. O co dokładnie chodzi?
Co sezon, to nowe przykłady absurdalnych zachowań turystów w górach. Chociaż komunikaty o nakazach i zakazach docierają z każdej strony, okazuje się, że nadal jakaś część populacji jest na nie odporna. Tym razem nieznajomością zasad wykazał się mężczyzna, który wybrał się w Tatry.
Turystów, którzy latem wybrali się w Tatry, spotkał niemały zawód. Zamiast ukochanego widoku na majestatyczne góry, ujrzeli ogromny mural. Malunek wywołał spore kontrowersje. Wczasowicze, jak i mieszkańcy zwracają się do lokalnych władz, by te zrezygnowały z tego “koszmarnego pomysłu”.
Będąc w Zakopanem, trudno przejść obojętnie obok Wielkiej Krokwi. Choć zwykle przykuwa uwagę zimą, to w sezonie letnim niektórzy widzą w skoczni świetną atrakcję. Arabski turysta, który odwiedzili miasto, zdecydował się zjechać po niej na pontonie. Wszystko zostało nagrane i opublikowane w sieci.
Jeżeli zdarzyła ci się wędrówka po górach, na pewno je kojarzysz – kamienie ułożone w stosik. Zastanawiasz się, po co ludzie to robią i to oznaczają takie kopce? Wyjaśniamy.
Siedmioletnia dziewczynka spadła podczas wędrówki z rodzicami na szczyt Świnicy. Ratownicy TOPR natychmiast zostali wezwani na pomoc małej turystce, która zatrzymała się na półce skalnej.“Zabieranie dzieci w rejony wysokogórskie bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności asekuracji technikami linowymi jest narażaniem dzieci na poważne konsekwencje zdrowotne” - czytamy we wpisie TOPR w mediach społecznościowych.
W sieci pojawiło się nagranie z Tatr, na którym widać jak mały, niepozorny przedmiot wypada z plecaka jednej z turystek w kierunku pozostałych wspinaczy. To nagranie to przestroga dla każdego, kto nieodpowiednio przygotuje się do górskiej wędrówki.
Zakopane od lat uchodzi za jedną z najpopularniejszych wakacyjnych destynacji. Nic dziwnego. W mieście i okolicach znajduje się rozbudowana baza gastronomiczno-hotelowa, a także mnóstwo atrakcji. Jak się można było tego spodziewać, za niektóre z nich trzeba słono zapłacić.
W piątek 19 lipca ratownicy ze słowackiej Horskiej Zachrannej Służby otrzymali zgłoszenie na temat 61-letniego Polaka, który zaginął w rejonie Doliny Huncowskiej w Tatrach. Niestety, potwierdził się najgorszy scenariusz.
Jak informuje Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, we wtorek 16 lipca mężczyzna ruszył samotnie w góry. Jego celem miało być zdobycie Rysów. Jak dotąd nie nawiązał z nikim kontaktu. Trwa akcja poszukiwawczo-ratownicza.
Burze od początku lipca dają o sobie znać. W większości województw Polacy otrzymują alerty RCB, jednak niektórzy zdają się je lekceważyć. Mimo ostrzeżeń turyści podczas niebezpiecznej pogody udają się na górskie szlaki. Przedstawiciele Sieci Obserwatorów Burz i Łowcy Burz Południe udostępnili w mediach społecznościowych zdjęcia, na których widać wyraźnie jak wielu było śmiałków, którzy postanowili zaryzykować wyprawą w Tatry.
W tle majestatyczne Tatry i spokojne górskie lasy, a na pierwszym planie pijaństwo i awantury. W Zakopanem policja ledwo nadąża z interwencjami. Miasto zmaga się nie tylko z wybrykami żądnych wrażeń turystów, ale także z wyjątkowo beztroskim i nieodpowiedzialnym zachowaniem kierowców.Liczba policyjnych interwencji w zimowej stolicy Polski przekracza już 50 na dobę. Rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem, asp. sztab. Roman Wieczorek, w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" opowiada o koszmarnym zachowaniu turystów pod Tatrami.