Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Poradnik podróżnika > Niepozorne kamienne kopce w górach mogą cię uratować lub zgubić. Lepiej wiedzieć, co oznaczają
Redakcja   Turyści
Redakcja Turyści 04.08.2024 14:24

Niepozorne kamienne kopce w górach mogą cię uratować lub zgubić. Lepiej wiedzieć, co oznaczają

Kamienne kopce w górach
Fot. Canva

Jeżeli zdarzyła ci się wędrówka po górach, na pewno je kojarzysz – kamienie ułożone w stosik. Zastanawiasz się, po co ludzie to robią i to oznaczają takie kopce? Wyjaśniamy.

Kamienne stosy w górach – o co chodzi?

Stosy z kamieni to misternie ułożone konstrukcje, które spotkać można na szlakach całego świata. Okazuje się, że nie jest to tradycja wyłącznie polska i zarezerwowana dla rodzimych Tatr. I na pewno nie jest to wynalazek współczesnych czasów.

Co oznaczają te kopczyki i po co ludzi je ustawiają? Obecnie interpretacja ich lokalizacji jest zróżnicowana, a zwyczaj ich formowania nie ma jednoznacznego przeznaczenia. Uznaje się, że dawno temu kamienie ułożone jeden na drugim pełniły funkcję znaków nawigacyjnych – stosowano je szczególnie na skomplikowanych trasach, by pomagać wędrowcom dotrzeć do celu.

Pierwotnie kopczyki były zatem drogowskazami, gdy zawodzą inne oznaczenia szlaku (na przykład z powodu kiepskiej pogody i słabej widoczności) lub takowych w ogóle nie ma – dlatego kamienne stosiki często spotkać można poza szlakiem. Są takim nieoficjalnym sposobem znakowanie ścieżek. „W Alpach i Pirenejach kamienne kopczyki do dziś bywają jedynym oznaczeniem dróg” – czytamy w artykule RMF FM.

 Czytaj także: Te niepozorne słupki w lesie mogą cię uratować. Warto wiedzieć, co oznaczają 

 

Tu byłem, więc zrobię stosik z kamieni

Najpewniej turyści, którzy nie wiedzieli, po co są kopczyki, zaczęli układać kamienie w podobne konstrukcje w celach rozrywkowych, by na przykład zrobić pamiątkowe zdjęcie. Inni poprzez dokładanie kamyków do kopców na szczycie, dają sygnał „tu byłem”, pokazują swoją obecność. Bez wątpienia to lepszy pomysł niż zostawianie śmieci czy marnej jakości graffiti lub podpis.

Jest jeszcze jeden trop – prowadzi do tragicznych wydarzeń, które zdarzają się w górach. Zdarza się, że kopczyki z kamieni wskazują miejsce, w którym zginął wędrowiec – bliscy, upamiętniają go poprzez kamienną konstrukcję, tworząc tym samym miejsce pamięci.
 

Kamienne kopce w górach mogą zmylić

Jak zatem widać, kamienne stosy w górach mają bardzo dużo zastosowań. Lepiej o nich wiedzieć, tym bardziej, jeżeli chcielibyśmy potraktować je jako drogowskazy. Kopce bywają stawiane przypadkowo i nieświadomie, dlatego lepiej nie uznawać ich za nieomylne znaki, które pomogą nam odnaleźć się na szlaku – ba, mogą wręcz pokierować nas nie tam, gdzie chcieliśmy iść, zaprowadzić na trudniejsze ścieżki lub doprowadzić do całkowitego zagubienia.

Nigdy niestety nie mamy pewności kto, kiedy i w jakim celu uformował górkę z kamieni. Dlatego lepiej nie polegać na nich bezkrytycznie.

Serwis wp.pl wskazuje na jeszcze jeden problem z kamiennymi kopczykami. Chodzi o przyrodę. “Przesuwanie kamieni może zakłócać siedliska drobnych stworzeń, niszczyć mikrosiedliska roślinne i zwierzęce, a nawet przyczyniać się do erozji gleby. Jako miłośnicy natury, powinniśmy starać się minimalizować nasz wpływ na ekosystemy” – czytamy w artykule.

Również z tego źródła dowiadujemy się, że współczesne konstrukcje „zakłócają pierwotne ich znaczenie” i mylą wędrowców, którzy uznają je za znaki nawigacyjne. Może zatem lepiej darować sobie budowanie kolejnych stosików, ale jednocześnie nie niszczyć tych, które w górach już powstały.

Czytaj także:  Co oznaczają kolory szlaków w górach? Turyści nie mają o tym pojęcia