Turysci.pl > Poradnik podróżnika > Co oznaczają kolory szlaków w górach? Turyści nie mają o tym pojęcia
Marta Lewkowicz-Popławska
Marta Lewkowicz-Popławska 25.09.2023 10:14

Co oznaczają kolory szlaków w górach? Turyści nie mają o tym pojęcia

Turyści w Karkonoszach
Fot. Turyści.pl/Klaudia Zawistowska

Niektóre prowadzą jak po sznurku do celu, inne wiją się w nieskończoność i można odnieść wrażenie, że idziemy dłużej, niż powinniśmy. Wędrówka górskimi szlakami nie zawsze jest prosta. Szczególnie, jeśli nie do końca wiemy, co mówią nam postawione na ścieżkach znaki. 

Kolor czarny oznacza trudne i strome podejście? Nic bardziej mylnego, choć tak myśli większość z nas. Wyjaśniamy wszelkie wątpliwości. Przydatne informacje znajdą tu nie tylko początkujący wędrowcy.

Większość z nas źle interpretuje te oznaczenia

“Jest duża szansa, że źle czytaliście szlaki górskie przez całe swoje życie. Ja też zrobiłem ten błąd” – przyznaje Oskar Bryja, znany na TikToku jako @oskarowe_zycie. Na swoim koncie dzieli się między innymi ciekawostkami z podróży. Do jednych z najpopularniejszych postów należy właśnie ten o górskich szlakach - ma aż 1,5 mln wyświetleń.

Górskie szlaki w Polsce są znakowane zgodnie ze standardami wytyczonymi przez Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze. Znaki składają się z trzech pasów. Zewnętrznych białych i środkowego wybranego koloru. Jak zauważa influencer większość nas myśli, że ten czarny jest najtrudniejszy.

Co oznaczaja kolory szlaków w górach? Zimą jest inaczej niż latem

“Chyba przekonanie, że tak jest, wzięło się z tego, że to na nartach tak funkcjonuje” – mów na filmie Oskar. Przypomina, że w Polsce mamy cztery kolory tras narciarskich: zielone (bardzo łatwe), niebieskie (łatwe), czerwone (trudne) i czarne (bardzo trudne). Tu wszystko jest intuicyjne. 

Na szklakach turystycznych jest już jednak inaczej. Kolory, jak informuje Tatrzański Park Narodowy, nie wskazują trudności danego odcinka. Służą jedynie do identyfikacji szlaku w terenie.

Czerwony oznacza po prostu tzw. szlak główny. Tam z reguły znajdziemy najciekawsze miejsca i punkty widokowe. Długie szlaki oznaczane są kolorem niebieskim, natomiast zielony oraz żółty to szlaki krótkie. Czarna barwa informuje tylko o tym, że idziemy tzw. szlakiem dojściowym, czyli najkrótszym z pozostałych dostępnych na danej trasie.

@oskarowe_zycie

Przyznajcie się, kto przynajmniej raz popełnił taką gafę? 😅

♬ original sound - Oskar Bryja

Na szlakach znajdziemy też kierunkowskazy

Jak przypomina TPN, szlaki oznakowane są również za pomocą kierunkowskazów, które znajdują się zwykle na początku, na końcu, a także na skrzyżowaniach dróg. Widnieją tam nazwa punktu docelowego i czas potrzebny na dotarcie w to miejsce. Symbol schroniska oznacza, że jest to punkt docelowy, a podane minuty i godziny dotyczą średniego czasu potrzebnego na dojście do tego punktu.

Podany czas jest jedynie orientacyjny. Jeśli planujemy dłuższe postoje, albo idziemy w nie najlepszą pogodę, trzeba wziąć poprawkę na to, że przejście danego odcinka zajmie nam dłużej niż podano na kierunkowskazie. 

Nie wszędzie wygląda to tak, jak w Polsce

Wybierając się na wędrówkę za granicę warto sprawdzić, jakie oznaczenia się tam stosuje oraz czy kolory górskich szlaków mają jakieś specjalne znaczenie. Nie wszędzie wygląda to tam samo jak w Polsce. Po słowackiej stronie Tatr czy w Pirenejach znajdziemy na przykład znak „X”. Umieszcza się go na najtrudniejszych ścieżkach, na które lepiej nie wchodzić. 

Po francuskiej stronie Pirenejów z kolei większość tras jest oznaczona tylko kolorem czerwonym. W miejscach, w których przecina się dwa lub więcej szlaków, umieszcza się tablice wskazujące, którą trasą należy iść, by dotrzeć w dane miejsce.