Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Nowy park rozrywki w Górach Świętokrzyskich podbił serca Polaków. Atrakcje nie tylko dla najmłodszych
Marta Lewkowicz-Popławska
Marta Lewkowicz-Popławska 22.09.2023 09:19

Nowy park rozrywki w Górach Świętokrzyskich podbił serca Polaków. Atrakcje nie tylko dla najmłodszych

Park Legend
fot. parklegend.pl/Instagram

Jak wyglądały sabaty czarownic na Łysej Górze i czego bały się diabły? Kim był tajemniczy pielgrzym i z czego zasłynęło cudowne źródełko? Góry Świętokrzyskie kryją wiele tajemnic, które od niedawna można poznać Parku Legend w Nowej Słupi u podnóża Łysej Góry.

Trochę tam straszno, trochę fantastycznie. Wszystko wskazuje na to, że takie połączenie będzie receptą na sukces, a nowy park rozrywki okaże się obowiązkowym punktem na mapie odwiedzjących ten region. 

To nie jest muzeum. Raczej nowoczesne wydanie baśni

Nowa Słupia to popularna miejscowość wśród tych, którzy zwiedzają Góry Świętokrzyskie na piechotę. Prowadzi stamtąd „Droga Królewska” na Święty Krzyż. Pilnuje jej kamienny Emeryk, którego historię można poznać w Parku Legend.

To unikalne miejsce na mapie atrakcji nie tylko województwa świętokrzyskiego, ale też całej Polski. W nowoczesnym obiekcie o powierzchni prawie 2 tys. metrów kwadratowych przeżyjemy prawdziwą przygodę i przeniesiemy się do świata baśni i legend. Jest otwarty dla turystów od początku sierpnia. 

To zdecydowanie nie jest muzeum. Próżno szukać tam eksponatów w gablotach i tabliczek „nie dotykać”. To raczej połączenie świętokrzyskich czarów i magii z nowymi technologiami. 

Największą atrakcją lot na miotle nad górami

Odwiedzający park najpierw przechodzą przez ścieżkę edukacyjną, złożoną z 11 sal wystawowych. W każdej prezentowana jest inna, świętokrzyska legenda. Zastosowano tu wiele innowacyjnych technik narracyjnych, jak np. hologramy duchów z Krzyżtoporu i Chęcin, które w rozmowie opowiadają zwiedzającym swoje historie.

Wirtualny przewodnik po ścieżce edukacyjnej to najpierw zaklęty w kamień u stóp Łysej Góry pielgrzym, a później czarownica.
W parku czekają też dodatkowe atrakcje. Szczególnie przyciąga jedna z nich – lot na miotle w okularach VR. Odwiedzający mają uczucie lotu nad Górami Świętokrzyskimi. 

Atrakcja leży godzinę drogi od Kielc

Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich „Łysa Góra”, bo tak brzmi oficjalna nazwa, oddalony jest od Kielc o około 45 kilometrów, droga ze stolicy województwa świętokrzyskiego zajmie więc około godziny. Do Nowej Słupi można również dojechać komunikacją publiczną. 

Atrakcja czynna jest od wtorku do niedzieli w godzinach od 9:30 do 16:20 ( ostatnie wejście). Bilety można kupić online. Za normalny wstęp zapłacimy 30 zł, młodzież o 5 zł mniej. Najmłodsi do 3. roku życia płacą symboliczną złotówkę.