Zanzibar wkrótce może stawić czoła poważnemu kryzysowi związanemu z istotnego dla turystów artykułu. Zarówno podróżni, jak i lokalni przedsiębiorcy wyrażają swoje niezadowolenie z obecnej sytuacji.Na Zanzibarze rodzi się poważny kryzys. Zarówno goście, jak i turyści martwią się, że ograniczony import napojów wysokoprocentowych może negatywnie wpłynąć na ich działalność. Ponadto minister ds. turystyki podał się do dymisji, tłumacząc swoją decyzję trudnymi i niekorzystnymi warunkami pracy.
Zanzibar jest często wybieranym kierunkiem na rajskie wakacje. Obecnie boryka się z poważnym problemem, jakim jest niedobór alkoholu. Sektor turystyczny jest mocno zagrożony, obcokrajowcy mogą zwyczajnie nie chcieć tam podróżować.Sytuacja robi się coraz bardziej nerwowa. Tamtejszy minister turystyki złożył nawet rezygnację ze stanowiska i jak podejrzewają niektórzy, przyczyną mogą być problemy z dostawami napojów procentowych, a nie jak twierdzi, złe warunki pracy.
Słońce, gorąca plaża i 25 stopni w środku zimy? Okazuje się, że egzotyczne wakacje są dosłownie na każdą kieszeń. Pewne biuro podróży oferuje prawdziwą perełkę w kategorii all inclusive. Wszystko dostępne za wyjątkowo korzystną cenę.Biura podróży prześcigają się w walce o turystów, ale ta oferta naprawdę zwala z nóg. Dla tych, którzy pragną uciec od zimy, taki tygodniowego wyjazd do Maroka może być zbawieniem.
Ten kraj afrykański ma niezwykle orientalny urok, bogatą tradycję i miasta, które przypominają baśniowe sceny. Dzięki łagodnemu klimatowi i około 300 słonecznym dniom w roku, podróż do Maroka może być zaplanowana praktycznie o każdej porze.Jeśli marzysz o beztroskich wakacjach, Agadir nad Oceanem Atlantyckim lub luksusowy kurort Saidia nad Morzem Śródziemnym mogą być doskonałym wyborem. Miłośnicy podróżowania mogą zdecydować się na wycieczki do Marrakeszu lub udział w fascynujących objazdach po Maroku, które obejmują miasta takie jak Fez, Casablanca oraz góry Wysoki Atlas. Maroko to kraj uwielbiany przez Polaków.
30 stopni, ciepła woda i piękne plaże - w takich miejscach chciałby wypoczywać niemal każdy turysta na wakacjach. Polacy odkrywają coraz to nowsze zakątki świata i niestraszne im dalekie podróże. Choć do tej pory hitem była Turcja czy Chorwacja, już wkrótce się to zmieni, bowiem “uśmiechnięte wybrzeże Afryki” skradnie serca tym, którzy marzą o spokojnym pobycie nad oceanem bez tłumów ludzi.Nie jest to ani Egipt, ani Tunezja. W Gambii turystów mogą mocno zaskoczyć niskie ceny. To jeden z powodów, dla których po prostu warto się tam wybrać.
Afryka z każdym rokiem staje się coraz popularniejszym kierunkiem turystycznym. Polacy bardzo chętnie odwiedzają Zanzibar będący częścią Tanzanii, czy Kenię. Wojciech Zaremba, polski biznesmen i fotograf ruszył jednak w głąb "Czarnego Lądu" i pokazuje, jak wygląda m.in. codzienność mieszkańców Ghany.
Jak ogłosił prezydent Kenii William Ruto, zagraniczni turyści, bez względu na to skąd pochodzą, nie będą musieli już starać się o wizy. Sprawi to, że kraj stanie się bardziej otwarty na nowych przejezdnych.Kenia ma dla świata bardzo jasny komunikat: "Witajcie w domu!"
W ubiegłym roku według Czerwonej Księgi Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody wyginęło aż 17 tys. gatunków zwierząt. Liczba ta wcale nie maleje, bowiem w ciągu ostatnich 15 lat wzrosła o ok. 9 tys. gatunków. Natura potrafi też jednak zaskoczyć. Badacze przy pomocy psa tropiącego wykryli obecność nietypowego ssaka.Ten gatunek ostatnim razem widziano w 1936 roku. Przez wiele lat uznawany był za wymarły.
Zanzibar od lat jest bardzo popularnym kierunkiem wśród Polaków. Nic dziwnego - piękne plaże, gwarancja pogody i przyjaźni tubylcy to wprost gwarancja udanego wypoczynku. Nie zawsze jednak wszystko idzie zgodnie z planem. Przekonała się o tym dziennikarka "Faktu". Kobieta udała się na Zanzibar z rodziną i przyjaciółmi.
Spotkanie na żywo z dzikim zwierzęciem potrafi być przerażającym przeżyciem, szczególnie gdy nie ma się możliwości ucieczki. Przekonały się o tym turystki, które udały autem się na safari.W pewnym momencie pojazd się zepsuł, kiedy to podążał za nimi ogromnych rozmiarów słoń.
Jak co roku bociany opuszczają na sezon zimowy Polskę i wylatują do ciepłych krajów. Jak przekazał Instytut Nauk Biologicznych UZ, “bociany z lubuskiego bezpiecznie dotarły na swoje zimowiska w Czadzie!”.Możliwość obserwacji i lokalizacji ptaków umożliwiła Fundacja Polska Miedź KGHM.
Ekscytująca przejażdżka na safari, wsie rdzennej społeczności Masajów czy też piaszczyste plaże Mombasy stanowią atrakcyjną wizytówkę jednego z najchętniej odwiedzanych państw Afryki Wschodniej - Kenii. To, co mogłoby się wydawać jej bogactwem, stało się w rzeczywistości jej przekleństwem. Wizerunek Kenii jako raju turystycznego odwraca bowiem wzrok od poważnego problemu, z którym mierzą się na co dzień jej mieszkańcy. Mowa o suszy będącej efektem dynamicznie postępujących zmian klimatu.
Podróż solo potrafi być niekiedy niebezpieczna. Szczególnie gdy znajdzie się w dziczy wśród drapieżników. Przekonał się o tym pewien turysta z Niemiec podczas swojej podróży na safari.Mężczyźnie zepsuł się samochód i spędził mnóstwo czasu w parku narodowym w Zimbabwe w otoczeniu lwów, lampartów i słoni.
Do wybuchu w egipskim kurorcie turystycznym nad Morzem Czerwonym doszło nad ranem. Eksplodowała rakieta wystrzelona przez jedną ze konfliktu między Izraelem a Hamasem. Egipska telewizja Al Qahera informuje o rannych.Świadkowie mówią, ze chmura gęstego dymu i pyłu wisi nad częścią miasta.
Potencjalne niebezpieczeństwo może czyhać w każdym kraju. Niektóre wyprawy niosą za sobą dużo większe, niż zazwyczaj, ryzyko, którego nie wolno bagatelizować. Nie od dziś bowiem dochodzi do tragicznych zdarzeń, w których giną turyści. Tym razem ofiarą brutalnego ataku została para nowożeńców podczas miesiąca miodowego. Turystów, ani ich przewodnika nie udało się uratować.Jak podała ugandyjska policja, sprawcy przyznali się już do ataku…
Madera nazywana także Hawajami w Europie i krainą wiecznej wiosny przyciąga przez cały rok wielu turystów. Niektórych potrafi zachwycić do tego stopnia, że postanawiają się tam przeprowadzić.Na tej europejskiej wyspie zamieszkuje m.in. wielu Portugalczyków, Wenezuelczyków, ale i Polaków.
W Centrum Kultury Wilanów już niedługo ruszy wystawa fotografii Wojciecha Zaremby oraz obrazów Tony’ego T. Blanksona. pt. „GHANA”. Wzbogacono ją o ghańskie tkaniny, stroje i biżuterię.Wernisaż wystawy odbędzie się 10 października 2023 r. o godzinie 18.30.
Choć szczyt sezonu turystycznego właśnie dobiega końca, to wiele osób ma przed sobą kolejne urlopy i wyjazdy. Niektórzy z pewnością planowali podróż do egzotycznego i tętniącego życiem Marrakeszu. Wiele jednak zmieniło się po trzęsieniu ziemi.W nocy z 8 na 9 września miliony mieszkańców Maroka, a także tysiące turystów wypoczywających w górach Atlasu i Marrakeszu przeżyły chwile grozy. Na skutek trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,8 w skali Richtera zabytkowe domy waliły się jak domki z kart. Ludzie uciekali na ulicę, a wielu z nich po trzęsieniu ziemi nie miało już do czego wracać.
Maroko od piątku jest na ekranach telewizyjnych stacji newsowych na całym świecie. Kraj nawiedziło najsilniejsze trzęsienie ziemi od ponad 60-ciu lat. Tamtejsze władze poinformowały, że bilans katastrofy to w tej chwili około 2,5 tysiąca zabitych i tyle samo rannych. Do wielu górzystych regionów służby wciąż nie są w stanie dotrzeć, co oznacza, że ofiar może być jeszcze więcej.Na jednym z nagrań widać, jak moment trzęsienia ziemi przerywa z reguły jeden z najszczęśliwszych dni w życiu. Wszystko trwało około 20 sekund. Nic nie zapowiadało tragedii w życiu tej młodej pary.
Wybierając luksusowe wakacje w rajskim kurorcie, dwie turystki z pewnością nie spodziewały się,że ich pobyt zakończy się w szpitalu. Mimo to, mogą mówić o dużym szczęściu. Podczas powrotu do hotelu zostały napadnięte. Sprawcy mieli przy sobie maczety, które jak się później okazało, nie służyły tylko do zastraszenia.
Tragicznie zakończyła się czwartkowa wycieczka czwórki turystów. Podczas przejażdżki skuterami wodnymi po morzu, zabłądzili i przekroczyli granicę morską. Straż przybrzeżna otworzyła do nich ogień. Dwie osoby zginęły, a trzecia została aresztowana. “Pięć kul trafiło mojego brata” - relacjonuje jedyny ocalały świadek.
Podróżniczka tak zapatrzyła się w kobrę i wsłuchała w melodię wygrywaną przez zaklinacza węży, że zapomniała o zdrowym rozsądku i podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Trafiła na oszusta.
Mężczyzna wracał z wakacji w Ghanie. Na lotnisku w Detroit funkcjonariusze dokładnie przeszukali jego bagaż. Miał w walizce sześć żywych afrykańskich ślimaków lądowych, wielkich, jak ludzka dłoń.
Całe szczęście żyjemy w klimacie, który zbyt często nie pokazuje nam, czym jest niszczycielska siła żywiołu. W poniedziałek przekonali się o niej mieszkańcy i turyści, którzy znajdują się na Mauritiusie. W państwo wyspiarskie położone w południowo-zachodniej części Oceanu Indyjskiego uderzył cyklon Freddy.W sieci już można znaleźć materiały wideo, które pokazują, jakich zniszczeń dokonało to zjawisko. Co ciekawe, w tym czasie na wyspie przebywała polska gwiazda.
Położona u stóp gigantycznej skalnej ściany Świątynia Hatszepsut to jedna z najbardziej oryginalnych i wywierających wrażenie budowli sakralnych starożytnego Egiptu. Już od 9 lutego turyści mogą zwiedzić kolejną część powstałej na cześć kobiety-faraona konstrukcji. Sukces tkwi Okazuje się, że rękę przyłożyli do tego polscy archeolodzy-konserwatorzy.Polsko-egipska misja archeologiczno-konserwatorska przyczyniła się do umożliwienia zwiedzania turystom kolejnej części egipskiej świątyni Hatszepsut. Władczyni starożytnego Egiptu rządziła 3,5 tys. lat temu, a spuściznę po legendarnej kobiecie, która musiała odgrywać rolę chłopca, stanowi świątynia, która przyciąga tysiące turystów z całego świata. Konstrukcja jest wyjątkowa, bowiem częściowo wyryto ją w skale. To bez wątpienia jedno z najciekawszych do zwiedzenia miejsc w kraju faraonów.
Około 180 osób od kilkunastu godzin koczuje na lotnisku w Marrakeszu po tym, jak ich samolot uległ awarii i nie mogą wrócić do Polski. Według oczekujących na odlot turystów linie lotnicze Wizz Air nie podają, kiedy uszkodzona maszyna będzie gotowa do lotu. W grupie pasażerów są chorzy, małe dzieci i jedno niemowlę.Chcieli tylko wypoczywać w Afryce, teraz nie mogą wrócić do ojczyzny. Mowa o grupie około 180 turystów, których wakacje w Maroko na sam koniec zmieniły się w koszmar. Jak dowiedziała się Polska Agencja Prasowa we wtorek wieczorem od oczekujących na powrót Polaków, Wizz Air przeprosił za niedogodności, ale nadal nie wiadomo, kiedy przylecą do Warszawy.
Nawet tysiąc ukraińskich turystów utknęło na archipelagu Zanzibar na Oceanie Indyjskim po tym, jak Ukraina zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla lotów cywilnych. Władze Tanzanii zobowiązały się do zapewnienia im ochrony.W związku z inwazją Rosji a Ukrainę władze w Kijowie zdecydowały się na zamknięcie swojej przestrzeni powietrznej dla lotów cywilnych. Niektórzy Ukraińcy mają teraz problem, aby powrócić do domów.- Moje dzieci i moi rodzice są w Ukrainie. Ja jestem z mężem i chcę wrócić do domu. Moje dzieci i mój mąż chcą bronić naszego kraju - mówi Maryna, turystka z Ukrainy, cytowana przez Africanews.com.
Opady śniegu na Saharze w północno-zachodniej Algierii. Temperatura spadła tam poniżej 0 st. C. Jest to bardzo rzadkie zjawisko na tym obszarze, jednak w ostatniej dekadzie dochodzi do niego coraz częściej. Naukowcy biją na alarm.Śnieg pojawił się m.in. w miejscowościach Mekalis oraz Ain Sefra w Algierii, gdzie latem temperatura często osiąga tam i przekracza 40 st. C. Tym razem jednak termometry pokazały tam -2 st. C, co zdarza się rzadko. Według informacji przekazanych przez BBC, iście zimowe krajobrazy na Saharze na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat zapanowały w 1979 r., a następnie w latach 2016, 2017, 2018 i 2021.