Kolejna część świątyni Hatszepsut otwarta dla turystów. W prace od lat zaangażowani są Polacy
Położona u stóp gigantycznej skalnej ściany Świątynia Hatszepsut to jedna z najbardziej oryginalnych i wywierających wrażenie budowli sakralnych starożytnego Egiptu. Już od 9 lutego turyści mogą zwiedzić kolejną część powstałej na cześć kobiety-faraona konstrukcji. Sukces tkwi Okazuje się, że rękę przyłożyli do tego polscy archeolodzy-konserwatorzy.
Polsko-egipska misja archeologiczno-konserwatorska przyczyniła się do umożliwienia zwiedzania turystom kolejnej części egipskiej świątyni Hatszepsut. Władczyni starożytnego Egiptu rządziła 3,5 tys. lat temu, a spuściznę po legendarnej kobiecie, która musiała odgrywać rolę chłopca, stanowi świątynia, która przyciąga tysiące turystów z całego świata. Konstrukcja jest wyjątkowa, bowiem częściowo wyryto ją w skale. To bez wątpienia jedno z najciekawszych do zwiedzenia miejsc w kraju faraonów.
Kolejna część świątyni Hatszepsut dostępna dla turystów
Świątynia Hatszepsut, zwana również Świątynią Milionów Lat, powstała w celu grobowca dla królowej Hatszepsut. Składająca się z trzech tarasów budowla została częściowo wykuta w skale w XV w. p.n.e. w Deir el-Bahari. Stanowi ważny punkt dla zwiedzających nekropolię tebańską nieopodal Luksoru.
9 lutego do zwiedzania przez turystów udostępniono pomieszczenie, w którym najprawdopodobniej przechowywano wieki temu substancje aromatyczne i lniane szaty niezbędne podczas przeprowadzania obrzędów. Dwa inne znajdujące się pod dwóch stronach sanktuarium Amona-Re zostały przekazane do odwiedzin turystów w 2017 roku.
- Oba te pomieszczenia zachowały się w dość dobrym stanie konstrukcyjnym - mówił dla PAP dr Patryk Chudzik, kierownik Polsko-Egipskiej Ekspedycji Archeologiczno-Konserwatorskiej i jednocześnie pracownik Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej (CAŚ) UW.
Dr Chudzik zaznaczył również, że wiele pracy zespół kosztowało oczyszczenie i zabezpieczenie warstwy malarskiej. Dodał również, że południowe pomieszczenie Amona z płaskorzeźbami jest zachowane dużo lepiej niż północne, w którym dekoracje ucierpiały w wyniku pożaru.
🔴 #Pepites Polscy archeolodzy odkrywają dla świata kolejną część świątyni Hatszepsut https://t.co/6H4QBGoK4T
— Wszystko Co Najważniejsze (@Najwazniejsze) February 9, 2023
Polscy naukowcy mają swój udział w sukcesie
Polscy naukowcy eksplorują świątynie Hatszepsut od 1961 roku. Wtedy bowiem powołana została Polsko-Egipską Misję Archeologiczno-Konserwatorską. Dzięki niej w 2015 roku dla turystów otworzono Kompleks Kultu Solarnego, mieszczący się w północnej części górnego tarasu.
Dr Patryk Chudzik poinformował, że w czwartek miała również miejsce prezentacja posągów, których rekonstrukcja dobiegła właśnie końca. Między innymi jest to piaskowcowy sfinks Hatszepsut.
W podzięce za prowadzone prace, w 2008 roku odsłonięto tablicę umiejscowioną na południowej ścianie rampy prowadzącej na górny taras świątyni, która upamiętnia ich zasługi i starania włożone w odbudowę świątyni kobiety-faraona. Osoby planujące podróż do Egiptu koniecznie powinny zobaczyć ją na własne oczy.
"Najwyższy stopień zagrożenia". Cały obszar Tatr został zamknięty
Pokazała, co się wyprawia na stoku pod Zakopanem. Nawet psy jeżdżą na nartach?
Gdzie spędzić ferie w Polsce? 5 najpiękniejszych miejsc w zimowej odsłonie
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected].
źródło: naukawpolsce.pl; turystyka.wp.pl