Turysci.pl > Świat > Cyklon tropikalny Freddy uderzył w Mauritius. Wiatr osiąga nawet do 280 kilometrów na godzinę
Michał Fitz
Michał Fitz 21.02.2023 13:35

Cyklon tropikalny Freddy uderzył w Mauritius. Wiatr osiąga nawet do 280 kilometrów na godzinę

cyklon
Facebook.com/CathernieLeclezio

Całe szczęście żyjemy w klimacie, który zbyt często nie pokazuje nam, czym jest niszczycielska siła żywiołu. W poniedziałek przekonali się o niej mieszkańcy i turyści, którzy znajdują się na Mauritiusie. W państwo wyspiarskie położone w południowo-zachodniej części Oceanu Indyjskiego uderzył cyklon Freddy.

W sieci już można znaleźć materiały wideo, które pokazują, jakich zniszczeń dokonało to zjawisko. Co ciekawe, w tym czasie na wyspie przebywała polska gwiazda.

Cyklon Freddy uderzył w Mauritius

Na szczęście dla mieszkańców około 150 razy mniejszego od Polski Mauritiusu, cyklon nie przeszedł całkowicie przez wyspę, a jedynie o nią zahaczył. Ta i tak zdążyła jednak odczuć jego skutki. Szczególnie miejsca położone nieopodal oceanu zostały zalane, a wiele konstrukcji znajdujących się na plaży nie przetrwało starcia z żywiołem.

Na załączonym wideo widać, że z rozstawionych przy oceanie parasoli i leżaków niewiele zostało. Służba Meteorologiczna Mauritiusu (MMS) z wyprzedzeniem poinformowała o zbliżającym się cyklonie Freddy i zaleciła zachowanie szczególnej ostrożności, dlatego osoby przebywające na wyspie mogły się na to odpowiednio przygotować. Infrastruktura już nieco mniej.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez MMS, na Mauritiusie zaniechano wszelkich aktywności oraz zamknięto obiekty publiczne. Tyczy się to urzędów, sklepów, banków oraz stacji benzynowych. W związku z wyjątkowo niebezpiecznymi warunkami zamknięto również lotnisko oraz wstrzymano transport publiczny do odwołania.

Usiłowała przemycić kilogram kokainy w żołądku. Straż Graniczna pokazała zdjęcie

Cyklon oszczędził Izabellę Krzan

Wśród osób, które bezpośrednio mogły obserwować niszczycielską siłę cyklonu, była jedna z polskich gwiazd, Izabella Krzan. Całe szczęście prowadzącej „Pytanie na śniadanie” nic się nie stało.

Ta dzień po cyklonie dodała bowiem post w mediach społecznościowych, w którym pokazała się cała i zdrowa już przy pięknej pogodzie. Zdjęcie podpisała krótkim stwierdzeniem “pocyklonowe słońce”, czym dobitnie udowodniła, jak zdradziecki potrafi być tamtejszy klimat. Tymczasem na instagramowym profilu celebrytki pojawiają się kolejne malownicze zdjęcia, które zachęcają do rozważenia wyspiarskiego kraju jako przyszłej destynacji wakacyjnego wyjazdu.

Za co turyści kochają Mauritius?

Cyklony tworzą się najczęściej nad oceanami w miejscach położonych nieopodal zwrotników, gdy temperatura wody jest dość wysoka. Mauritius leży w strefie klimatu łagodnego, zwrotnikowego morskiego, więc jest na takie zjawiska mocno narażony.

Tego typu problemy pojawiają się tam szczególnie w tym okresie. W tamtym klimacie wyróżnia się bowiem dwie pory roku, suchą, która jest chłodniejsza i wilgotną, która jest cieplejsza. Druga z nich trwa od listopada do kwietnia, czyli właśnie teraz.

Pomimo ryzyka wystąpienia nieprzewidywalnych warunków pogodowych, bajkowa wyspa położona na wschód od Madagaskaru stanowi cel wakacyjnych wyjazdów wielu turystów z całego świata, głównie za sprawą przepięknych plaż i przejrzystej wody. Chociaż ceny są dość wysokie dla przyjezdnych, Mauritius jest bardzo popularną dystynacją na podróże ślubne.

Dołącz do nas

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected].

źródło: turystyka.wp.pl

Tagi: cyklon Afryka
To tu kręcono „Opowieści z Narnii”. Widoki w Górach Stołowych zapierające dech w piersi
Góry Stołowe porównuje się do krainy prosto z baśni, a wprost nierealne krajobrazy hipnotyzują nas o każdej porze roku. Być może nie wszyscy miłośnicy górskich wycieczek zdają sobie sprawę, że to właśnie w pasmie Sudetów Środkowych powstawały zdjęcia do światowego hitu filmowego “Opowieści z Narnii”. Producenci byli pod tak wielkim wrażeniem, że wrócili do Polski, by nakręcić kolejne części!Góry Stołowe to świetny cel podróży nie tylko dla pasjonatów gór, ale także fanów przygód Piotra, Edmunda, Zuzanny i Łucji znanych z “Opowieści z Narnii” - serii książek i adaptacji filmowych, które podbiły serca dzieci oraz dorosłych z całego świata. Mimo iż pierwsza część weszła na srebrne ekrany 18 lat temu, przygody czwórki rodzeństwa nadal są uwielbiane i chętnie oglądane. Jeśli jeszcze nie masz planów na weekend, koniecznie rozważ tę propozycję!
Czytaj dalej
Przetestował najgorzej oceniany nocleg w Warszawie. Nie chcielibyście spędzić w nim nocy
Youtuber Szymon Nyczke, znany jako Książulo, postanowił przetestować jeden z najgorzej ocenianych hosteli w Warszawie. Na własnej skórze chciał się przekonać, czemu panujące tam warunki skłaniają gości do wystawiania tak niskich ocen. Oczywiście cała relacja odbyła się przed kamerami. Już po przekroczeniu progu zdał sobie sprawę, że opinie nie były na wyrost, a warunki w pokoju są skandaliczne.Decydując się na wynajem noclegu w podróży, zazwyczaj kierujemy się opiniami innych, którzy korzystali już z usług danego gospodarza. Niektóre obiekty są tak zaskakująco źle oceniane, że aż wzbudzają ciekawość. Youtuberzy często wykorzystują owiane złą sławą kwatery jako źródło kontentu na swoich kanałach. Twórca internetowy Książulo na oczach widzów przekonał się, że hostel za 120 zł za noc w Warszawie to niezapomniana przygoda, a także spełnienie marzeń miłośników dzikiej przyrody - pod warunkiem, że darzą sympatią pluskwy.
Czytaj dalej