Podróżując, wiele widoków potrafi nas zachwycić, ale i zszokować. Czasem dziwimy się, jak bardzo mogą różnić się zwykłe uliczki, czy transport publiczny. W przypadku tego drugiego trafiamy nieraz na nowoczesne pociągi, autobusy lub metro, ale także i na takie, do których wchodzimy z konieczności. O tym, co zastali w egipskim pociągu pasażerowie, poinformowały lokalne media i wcale nie chodzi wnętrza.Po pociągach w Egipcie biegają myszy, które wywołują niemałe przerażenie. Jak się okazuje, standard mimo tamtejszych nowo zakupionych wagonów, wciąż odbiega od europejskiego.
Znaleziska archeologiczne potrafią zadziwić niejednego. Czasami aż trudno uwierzyć, że potrafiły się do uchować aż do dziś. O tym, co odkryto we Włocławku, można mówić, jak o prawdziwej sensacji. To charakterystyczna broń dla wikingów.“Dziś w trakcie prac przywracających pierwotny stan dna w basenie przystani przy ul. Piwnej został wydobyty przedmiot, który ma wielką szansę uzyskać status UNIKAT” - czytamy na facebookowej stronie Ośrodka Sportu i Rekreacji Włocławek.
Szacuje się, że w Polsce może być nawet ponad 1200 różnego rodzaju sanktuariów. Przeważają te, w których czci się Marię z Nazaretu, jak np. w Częstochowie czy Licheniu. Postanowiliśmy zapytać naszych czytelników, które - ich zdaniem - polskie sanktuarium warto odwiedzić oraz dlaczego. Pod naszym wpisem na Facebooku zebrało się ponad 1000 komentarzy. Poniżej prezentujemy listę waszych ulubionych polskich sanktuariów. W związku z tym, że trudno wybrać jedno, postanowiliśmy wspomnieć o tych, których nazwy padały najczęściej. Kolejność jest przypadkowa.
Od grudnia 2023 roku wieś Adamczycha, dzięki serialowi "1670", stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Polsce. Kultowa satyra o chłopach podbija serca nie tylko polskich widzów, ale także odnosi sukces na arenie międzynarodowej. Czy jednak Adamczycha, jak ją poznajemy w serialu, naprawdę istnieje?Odpowiedź brzmi: tak! Jest jednak jeden haczyk. Mimo że istnieje wieś o nazwie Adamczycha, to nie tam został nakręcony serial. Zdradzamy gdzie jechać, aby poczuć się jak bohaterowie produkcji Netflixa.
Lubuska policja poinformowała o dramatycznym zdarzeniu, do jakiego doszło na jednym z zamarzniętych jezior. Dwaj chłopcy zobaczyło tonącego w lodowatej wodzie psa i ruszyli mu na ratunek. Niestety, chwilę później sami jej potrzebowali.15-latkom na szczęście nic się nie stało.
Szwajcaria - kraj z przepięknymi narciarskimi kurortami, zegarkami, wyrobami sera i czekoladą, przez wielu uwielbiana. Nie brakuje tam licznych atrakcji, a życie kulturalne prezentuje ogromną różnorodność. W tamtejsze obiekty inwestują bogacze z całego świata, a niedawno Grażyna Kulczyk otworzyła tam galerię sztuki.Swego czasu mówiło się, że Polka miała zakupić galerię w Poznaniu, później w Warszawie, jednak ostatecznie padło na Szwajcarię.
Jedna z naszych czytelniczek opisała na łamach portalu Turysci.pl swoje nieudane wczasy na Zanzibarze z Itaką. Kobieta po powrocie była zdruzgotana i domagała się odszkodowania od organizatora. Po kilku latach w końcu się doczekała. W sobotę 13 stycznia czytelniczka poinformowała nas, że po długiej batalii udało się poszkodowanym wygrać proces.
W kalendarzach dopiero styczeń, ale wiele osób już teraz planuje wakacyjne wyjazdy. Wminionym sezonie media w całej Polsce rozpisywały się o karach, za ciągnięcie walizekprzez centrum uwielbianego przez polskich turystów chorwackiego Dubrownika. Prawda jestjednak zupełnie inna.Dubrownik to bez wątpienia najbardziej znane miasto Chorwacji. Jego zabytkowe centrumsławę w dużej mierze zawdzięcza serialowi "Gra o tron". Od momentu premiery produkcjiHBO każdego roku przyjeżdża tam ponad milion dwieście tysięcy turystów. Nietrudno więcdziwić się, że jego władze szukają sposobu na rozsądne zarządzanie gośćmi.
W okolicy miejscowości Widełki w Bieszczadach doszło do wypadku leśnego. Mężczyzna został przejechany przez ciągnik. Ratownicy GOPR ze stacji w Ustrzykach Górnych natychmiast ruszyli do akcji. Do zdarzenia doszło w piątek 12 stycznia ok. godz. 13.00.
Sprawna komunikacja miejska to podstawa dobrze funkcjonującego regionu. Nic dziwnego, że na ten dzień mieszkańcy tak bardzo czekali. 12 stycznia w piątek przed południem zostanie otwarty Dworzec Metropolitalny w Lublinie. W weekend w trakcie Dni Otwartych mieszkańcy będą mogli wziąć udział w warsztatach i koncertach.
Podróżując jesteśmy świadkami wielu rozmów naszych współpasażerów. Nie inaczej było i tym razem. Pewna pasażerka Flixbusa przez przypadek usłyszała, o czym rozmawiają siedzący nieopodal mężczyźni. Przerażona kobieta poinformowała służby. Policja natychmiast zatrzymała autobus.
To prawda, że podróże kształcą. Poznajemy wówczas nową kulturę, kuchnię czy ludzi. Oprócz pięknych, urokliwych uliczek nie rzadko trafiamy na niecodzienne widoki i zadajemy sobie pytanie: “Czemu nie ma tego w Polsce?” i nie mowa wcale o krajobrazie. Kto by pomyślał, że naszą uwagę może przykuć choćby kontener na śmieci.O tym, co zastał przy jednym osiedlu TikToker Rafał Stary, postanowił pokazać obserwatorom. “Takie punkty powinno tworzyć społeczeństwo każdego osiedla, jeśli będą one blisko domów, to jest szansa, że jak najmniej dobrych rzeczy się zmarnuje” - czytamy w komentarzach pod wideo.
Choć żyjemy w czasach racjonalizmu, nauki i logicznego wyjaśniania świata, to niektóre elementy tej logice się wymykają. Od setek lat miliony ludzi na całym świecie przypisują cudowne moce obrazom lub przedmiotom. Tak również jest w lubelskiej wsi Kodeń.Kodeń zamieszkują zaledwie 1583 osoby, jednak trzy razy do roku miejsce to tętni życiem, jak niewiele innych. W dni odpustów ściągają tu tysiące wiernych, którzy szukają siły i pomocy w modlitwie do świętego obrazu Matki Boskiej Kodeńskiej Królowej Podlasia, którego historia jest niezwykle burzliwa.
We wtorek 9 stycznia Damian Zygmunt wybrał się samotnie w Tatry po słowackiej stronie. Znajomi i rodzina nie mogą się z nim od tej pory skontaktować. Niestety bezskutecznie. Samochód mężczyzny został znaleziony w okolicach Wyżne Hagi.
Jesienią oczy całej Europy były zwrócone ku miejscowości Grindavík na Islandii, gdzie przebudził się tamtejszy wulkan Fagradalsfjall. Erupcja rozpoczęła się 18 grudnia i nadal usuwane są szkody. 10 stycznia wieczorem lokalne media podały informację dot. akcji ratunkowej. Do szczeliny wulkanicznej miał wpaść jeden z robotników.
Dzięki wspólnej pracy strażników granicznych, policji i Błękitnego Patrolu WWF udało się uratować zwierzę, które zaplątało się w sieć sznurkową. Pomoc przybyła na czas. Do zdarzenia doszło na plaży w Świnoujściu 5 stycznia.
Nadodrzański Oddział Straży Granicznej poinformował o nieudanym przemycie substancji zakazanych za granicę. 35-letni Polak został zatrzymany na lotnisku w Poznaniu-Ławicy z aż 200 gramami białego proszku. Mężczyzna próbował przedostać się do Irlandii.
10 stycznia w godzinach porannych doszło do wypadku na przejeździe kolejowym w miejscowości Budzyń w Wielkopolsce. Pociąg zdeżył się z samochodem ciężarowym. W wypadku zginęła jedna osoba, trzy zostały ranne. W pociągu było ok. 160 pasażerów.
Zima to idealny moment na rezerwację letnich wakacji. Jeżeli nadal nie masz żadnych planów, to zdradzamy, które miejsce od lat jest uwielbiane przez turystów z Polski. Tylko w 2023 roku odwiedziło je ponad milion naszych rodaków.Jeżeli w wakacje szukasz pięknych plaż, idealnej pogody, smacznej kuchni i ciekawej kultury, to znamy miejsce idealne. Poszukujący perfekcyjnego miejsca na wakacje Polacy od lat wybierają Chorwację, która potrafi zaskoczyć, nawet jeżeli byłeś tam już kilka razy.
Miło być słońce, opalanie się i pływanie w morzu. Zamiast tego, turyści, którzy postanowili w styczniu wybrać się do rajskiego kraju, spotkali się z ogromnym rozczarowaniem. Wielu pożałowało swojej decyzji.“Z góry przepraszamy wszystkich urlopowiczów, których zachęciły nasze tiktoki do odwiedzin Dominikany” - słyszymy na nagraniu @sonicka.slavicka na platformie TikTok.
Polskie miasto zwane też nieoficjalnie bramą lub wrotami Bieszczad zaskoczy niejednego podróżnika. Jego historia sięga prawdopodobnie czasów Mieszka I, a samo założenie miasta datuje się na przełomie X i XI wieku. Magiczny Sanok gwarantuje niezapomniane przygody.Wielu podróżując w kierunku Bieszczad, skupia się na górskich szlakach i omija Sanok. To duży błąd.
Zabytkowe miasteczka, błękitne fale i dzika przyroda na wyciągnięcie ręki. To tylko początek listy powodów, dla których warto odwiedzić Sardynię, a nawet… zamieszkać na niej. Władze lokalne ogłosiły, że osoby, które przyjadą tu na pracę zdalną, będą płacić za wynajem opłatę w wysokości zaledwie 1 euro miesięcznie. Zgadza się: 1 €, czyli 4,35 zł!Inaczej, niż w przypadku kupna “domu za 1 euro” nie trzeba go remontować, czy posiadać dużej ilości gotówki, aby tu przyjechać.
Pokój w cenie 50 zł w egzotycznym kraju brzmi jak oferta nie do odrzucenia. Influencer Mateusz Myla zupełnie jednak nie spodziewał się tego, co zastanie po przybyciu na miejsce. Tani hotel okazał się ogromnym rozczarowaniem. Ostrzega turystów, by nie popełnili jego błędu.-Nie miałem powodu do radości - słyszymy na opublikowanym przez influencera wideo.
Tragiczny wypadek miał miejsce pod koniec minionego roku w Nowym Jorku. Turystka spadła z klifu w parku stanowym podczas wędrówki z mężem. Wszystko przez chęć zrobienia jednego zdjęcia w miejscu skrajnie niebezpiecznym.Policja stanowa podała, że kobieta najzwyczajniej straciła równowagę i spadła z wysokości około 70 stóp.
Od kilku miesięcy media zwiastują rychłe otwarcie "giganta z Pobierowa". Niespełnione marzenie "króla hoteli" Tadeusza Gołębiewskiego napotkało kolejne problemy. Jak podaje portal money.pl, na budowie wykryto samowolę. Sprawa natychmiast trafiła do sądu.
Cudze chwalicie, swego nie znacie. Mniejsze miasta w Polsce mogą poszczycić się nie tylko długą i bogatą historią, ale również wieloma nietypowymi atrakcjami turystycznymi. Wiedzieliście, że w kraju nad Wisłą produkuje się pyszne wino, które zachwalają najbardziej wybredni smakosze na Zachodzie? W Zielonej Górze uprawia się bujną winorośl już od XIV wieku.
Świadkami nietypowego zdarzenia byli mieszkańcy Wielkiej Brytanii. Kamera umieszczona na jednym z domofonów zarejestrowała obiekt ciągnący za sobą smugę jasnego światła.Niektórzy nie chcieli słuchać tłumaczenia, co to właściwie było. Mieli swoje podejrzenia. Trzeba jednak przyznać, że na żywo zjawisko robiło piorunujące wrażenie.
Turyści często zapominają, by zachować czujność szczególnie podczas rezerwacji noclegu. Zdarza się, że trafi się wyjątkowo atrakcyjna oferta i bez zastanowienia opłacają kwaterę. Później czeka ich rozczarowanie, bowiem okazuje się, że zostali oszukani. Przekonało się o tym sporo Polaków, którzy podczas sezonu zimowego chcieli wyjechać w polskie góry.Zaledwie w ciągu dwóch dni tuż przed sylwestrem, policja odebrała aż 30 skarg dot. wirtualnych kwater.