Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Jest bramą Bieszczad, a wielu o nim zapomina. To polskie miasto zachwyci niejednego turystę
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 07.01.2024 11:12

Jest bramą Bieszczad, a wielu o nim zapomina. To polskie miasto zachwyci niejednego turystę

Miasto Sanok
Fot. Shutterstock_milosk50

Polskie miasto zwane też nieoficjalnie bramą lub wrotami Bieszczad zaskoczy niejednego podróżnika. Jego historia sięga prawdopodobnie czasów Mieszka I, a samo założenie miasta datuje się na przełomie X i XI wieku. Magiczny Sanok gwarantuje niezapomniane przygody.

Wielu podróżując w kierunku Bieszczad, skupia się na górskich szlakach i omija Sanok. To duży błąd.

Sanok to miasto bogate historycznie

Sanok leży w województwie podkarpackim, w dolinie Sanu. Już w połowie XII wieku był grodem obronnym i stanowił też ważny środek administracyjny. W roku 1339 książę ruski Jerzy Trojdanowicz, nadał miastu przywilej lokacyjny na prawie magdeburskim. Jesienią 1918 roku przed Sanokiem zaczęły otwierać się nowe perspektywy na rozwój. Po wieloletniej niewoli wraz z całym krajem, odzyskuje wolność, jednak dopiero lata trzydzieste przyniosły Sanoku ożywienie gospodarcze.

Turystów przyciąga nie tylko bogata historia, ale i liczne atrakcje i zabytki. Z Warszawy dojedziemy tam w ok. 4 godziny samochodem, z Krakowa w 3 godziny i 28 minut. Dla mieszkańców Trójmiasta będzie to już nie lada wyprawa, bowiem samochodem dojadą tam w 11 godzin. Można wybrać opcję podróży pociągiem, jednak w tym przypadku czekać będzie kilka przesiadek. 

Najlepsze atrakcje Sanoka. To warto zwiedzić

Niech żałują ci, którzy w “magicznym” Sanoku jeszcze nie byli. Atrakcji jest tam bowiem co niemiara. Na liście zwiedzania nie może zabraknąć m.in.: Muzeum Budownictwa Ludowego, Zamku Królewskiego, Ławeczki Józefa Szwejka, Galicyjskiego Rynku, Galerii Zdzisława Beksińskiego, Pomniku Zdzisława Beksińskiego czy Muzeum Historycznego.

Miasto słynie głównie ze swojego ogromnego Muzeum Etnograficznego oraz zamku, na którym prezentowany jest zbiór ikon i twórczości Beksińskiego. Wejście do muzeum jest płatne. Bilet normalny kosztuje 27 zł, ulgowy 17 zł, a dzieci do lat 7 wchodzą za damo.

Czy w Sanoku są góry? Atrakcje dla miłośników górskich wędrówek

Dla tych, którzy uwielbiają spędzać aktywnie czas, dobrą propozycją będzie dotarcie na Orli Kamień (518 m n.p.m.). To szczyt z atrakcyjnymi formacjami skalnymi oraz punktem widokowym na miasto. Oprócz tego warto udać się na najwyższy szczyt Gór Słonnych - Słonny Wierch (670 m n.p.m.), przez który przebiega granica Sanoka.