Turyści w Zakopanem szukają pomocy na policji. Oszustów pod Tatrami jest coraz więcej
Turyści często zapominają, by zachować czujność szczególnie podczas rezerwacji noclegu. Zdarza się, że trafi się wyjątkowo atrakcyjna oferta i bez zastanowienia opłacają kwaterę. Później czeka ich rozczarowanie, bowiem okazuje się, że zostali oszukani. Przekonało się o tym sporo Polaków, którzy podczas sezonu zimowego chcieli wyjechać w polskie góry.
Zaledwie w ciągu dwóch dni tuż przed sylwestrem, policja odebrała aż 30 skarg dot. wirtualnych kwater.
Wirtualne kwatery zimą opanowały Tatry. Polacy rozczarowani
Niska cena, dobra lokalizacja i luksusowe warunki - tym właśnie próbują przekonać turystów oszuści. Niektórzy niestety wciąż się na to nabierają, niekiedy kilkukrotnie. Tzw. wirtualne kwatery lub też kwatery widmo zdarzają się wszędzie, jednak w obecnym zimowym sezonie w Tatrach jest ich prawdziwy wysyp.
Górskie rejony były szczególnie rozchwytywane w końcówce grudnia ubiegłego roku ze względu na święta Bożego Narodzenia i sylwester. W Zakopanem 31 grudnia odbyła się największa impreza w roku, czyli Sylwester z Dwójką, w którym wielu Polaków chciało uczestniczyć. Obiektów noclegowych ubywało z każdym dniem. Wśród nich niestety było mnóstwo nieprawdziwych.
Turyści zostali oszukani. Skarg było mnóstwo
Tuz przed sylwestrem, policja otrzymała 30 zgłoszeń dotyczących oszustw noclegowym. “W ciągu dwóch dni to jest naprawdę dużo. Po raz kolejny jest ta sama sytuacja, czyli darmowe portale ogłoszeniowe, niezweryfikowane ogłoszenia, turyści zostawiający decyzję o noclegach niestety na ostatnią chwilę, co skutkuje później rozczarowaniem po przyjeździe do Zakopanego(...)” - cytuje rzecznika zakopiańskiej policji Romana Wieczorka portal Onet.
“(...) Gdy okazuje się, że dana kwatera w ogóle nie istnieje. Wtedy następuje nerwowe poszukiwanie kolejnego miejsca. Jedna pani została w ten sposób oszukana dwukrotnie” - dodaje rzecznik. Jak podaje policja, turystka zgłosiła oszustwo, jednak gdy wychodziła z komendy, ponownie opłaciła kolejny nocleg, który również jak się okazało, wcale nie istniał.
Apel do turystów
Ofert z nieistniejącymi noclegami pojawia się najwięcej w okresie zimowym, nie tylko w święta, czy sylwester. Wielkimi krokami zbliżają się ferie, co oszuści z pewnością mają na uwadze i nie omieszkają nie wykorzystać sytuacji. Policja ostrzega, by każde ogłoszenie dokładnie weryfikować, sprawdzać dane oferenta, adres obiektu, stronę internetową, numer telefonu czy numer konta bankowego.
Turyści, którzy szukają noclegu na przeznaczonych ku temu portalach, powinni także zwracać uwagę na opinie i komentarze. Jeżeli dana oferta jest nowa, niezwykle atrakcyjna i wyjątkowo tania, ale nie posiada żadnych opinii, lepiej poszukać wówczas innej kwatery.