"Winny gród" na zachodzie Polski przyciąga coraz więcej turystów. To tam od 800 lat produkuje się słynny trunek
Cudze chwalicie, swego nie znacie. Mniejsze miasta w Polsce mogą poszczycić się nie tylko długą i bogatą historią, ale również wieloma nietypowymi atrakcjami turystycznymi. Wiedzieliście, że w kraju nad Wisłą produkuje się pyszne wino, które zachwalają najbardziej wybredni smakosze na Zachodzie?
W Zielonej Górze uprawia się bujną winorośl już od XIV wieku.
Zielona Góra na zachodzie Polski
Zielona Góra leży ok. 60 km od granicy polsko-niemieckiej. Od Poznania miasto dzieli 130 km, od Warszawy 415 km, a od Poznania i Berlina 160 km.
Miasto to nie bez powodu określane jest potocznie "Winnym Grodem".
Wszystko przez porastające okoliczne tereny winogrona, z których od ponad ok. 800 lat wytwarza się wino.
Zielona Góra leży nad rzeką Odrą, zamieszkuje ją ok. 140 tys. mieszkańców. W 1222 r. Henryk Brodaty sprowadził na tamte ziemie osadników i przyjmuje się, że jest to data początku funkcjonowania miasta. W 1950 r. Zielona Góra została stolicą nowego województwa i stała się ważnym punktem turystycznym, uniwersyteckim, kulturalnym i przemysłowym na mapie Polski.
Polska stolica wina - Zielona Góra
Największą atrakcją turystyczną są oczywiście lokalne winiarnie. Według miejskich podań w 1150 r. osadnicy z Frankonii przywieźli i zasadzili pierwsze sadzonki winnej latorośli. Od tego czasu produkcja rozwinęła się na dużą skalę. Do dziś mieszkańcy i turyści mogą smakować wyskokowego trunku w jednej z kilku dobrze zachowanych piwnic winiarskich.
Największym świętem regionu jest odbywające się w pierwszej połowie września Winobranie. Przez dziewięć dni goście mogą wziąć udział w licznych konkursach, kupić lokalne przysmaki na jarmarku, wysłuchać koncertów oraz odbyć wycieczkę po winnicach czy rejs galarem po Odrze.
Dodatkowo, w maju Zielonej Górze odbywa się Lubuski Festiwal Otwartych Piwnic i Winnic, a w czerwcu Dni Otwartych Piwnic Winiarskich.
Atrakcje Zielonej Góry
Wybierając się do Zielonej Góry warto również wstąpić do tamtejszej Palmiarni, w której znajduje się egzotyczny daktylowiec kanaryjski. Na miejscu można wypić pyszną kawę i zjeść ciepły posiłek w restauracji. Z najwyższego poziomu budynku rozpościera się widok na panoramę miasta.
Kolorowe kamieniczki w centrum przypominają swoje wrocławskie odpowiedniki, a poszukiwanie bachusikowych figurek będzie świetną zabawą dla najmłodszych. Na uwagę zasługuje również Centrum Nauki Keplera - Planetarium Wenus oraz Centrum Przyrodnicze. Dzięki wizycie w tych miejscach świat i jego natura nie będą miały już przed wami tajemnic.